reklama

Čestnými občanmi Trnavy sa stanú historik Horváth a básnik Turčány

Mesto Trnava udeľuje každoročne na základe návrhov verejnosti ocenenia osobnostiam, ktoré majú spojitosť s naším mestom.

Na základe odporúčania Komisie pre udeľovanie ocenení a súhlasu poslancov mestského zastupiteľstva za rok 2013 udelí mesto ocenenia šiestim jednotlivcom.

Čestné občianstvo mesta Trnava bude udelené historikovi, geografovi a publicistovi Petrovi Horváthovi.

Rovnaká pocta sa dostane aj básnikovi, prekladateľovi a literárnemu vedcovi Viliamovi Turčánymu.

radnica

Ilustračné foto

Cenu mesta Trnava získajú bývalá vedecká pracovníčka a filantropka Marta Geis, bývalý učiteľ a stredoškolský profesor Jozef Lukovič a filatelista a publicita Ján Mička.

Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnava si prevezme trénerka a športová funkcionárka Eva Charfreitagová.

Slávnostné odovzdanie ocenení sa uskutoční v nedeľu 2. marca v sále Marianum.

Geograf, historik, muzeológ, publicista, znalec populárnej hudby RNDr. Peter Horváth sa narodil 30. marca 1943 v Trnave. Po absolvovaní Filozofickej fakulty a Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava nastúpil do Západoslovenského múzea (1965-1986), kde spracoval dokumentačne tisícky zbierkových predmetov. Bol autorom a komisárom desiatok výstav, pracoval na Ministerstve kultúry SR ako generálny riaditeľ sekcie umenia, ako vedúci odboru múzeí a galérií, vo funkcii ministerského radcu, hlavného radcu. Koordinoval činnosť múzeí a galérií, bol spoluautorom zákona o múzeách a galériách, organizátor a moderátor hudobných spoločenských akcií i príležitostných osláv (20. výročie Trnavskej univerzity). Organizátor a realizátor prvej diskotéky v Trnave (1969), držiteľ viacerých ocenení. Samostatné publikácie: Maly slovár trnafsko-slovenský, Rodný môj kraj, Mosty z medailí a päť publikácií v spoluautorstve (ako Dejiny Trnavy).

Básnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány sa narodil sa 24. 2. 1928 v Suchej nad Parnou. Absolvoval gymnázium v Trnave, na Filozofickej fakulte UK v Bratislave vyštudoval slovenčinu a francúzštinu, pôsobil v Slovenskej akadémii vied v Bratislave, ale aj ako lektor slovenskej a českej literatúry na univerzite v Neapole. Vydal 14 básnických zbierok a množstvo diel z oblasti literárnej vedy. Monumentálna je aj jeho prekladateľská tvorba. Zo svetovej literatúry je potrebné spomenúť preklad Danteho Božskej komédie a preklad Proglasu do modernej slovenčiny. Je nositeľom vysokého štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktoré mu v januári 2002 prezident SR udelil za prínos v literárnej vede a prekladateľstve. Medzinárodná federácia prekladateľov ho v roku 1993 poctila Cenou Karla Čapka, trikrát dostal Cenu Jána Hollého. V roku 2000 mu Akadémia umenia a kultúry v americkej Kalifornii udelila titul Doktor literatúry. Dostal Cenu prezidenta Talianskej republiky za rozvíjanie slovensko-talianskych kultúrnych vzťahov (2002), Cenu Fra Angelica – cena Biskupskej konferencie Slovenska (2003), Čestný doktorát Trnavskej univerzity (2005) a v roku 2007 Cenu Zory Jesenskej za celoživotné prekladateľské dielo. V roku 2012 dostal výročnú cenu predsedu NR SR. Trnave venoval báseň Mám svoje mesto rád… a lásku k nášmu mestu prejavoval v každom rozhovore pre rozhlas a televíziu.

Ulož ako PDF
Napísal 20. februára 2014 9:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.