reklama

Opustila nás veľká osobnosť. Vo veku 92 rokov zomrel čestný občan Trnavy, historik a archivár Jozef Šimončič

Univerzitný profesor, historik, archivár a veľká osobnosť Trnavy. Jozef Šimončič zomrel v sobotu 21. novembra 2020 v Trnave vo veku 92 rokov. Portál trnava-live.sk o smutnej správe informoval jeho dlhoročný spolupracovník, riaditeľ Knižnice J. Fándlyho Pavol Tomašovič.

Profesor Jozef Šimončič sa narodil 18. júna 1928 v Dechticiach. Jeho doménou sa stalo zachovávanie kultúrneho dedičstva Trnavy v spojitosti s šírením poznatkov o dejinách nášho mesta. V rokoch 1954 – 1992 bol archivárom trnavskej radnice, zároveň pôsobil ako riaditeľ Štátneho okresného archívu v Trnave, kde praocoval celé štyri desaťročia.

Spoluzakladal a istý čas aj viedol Ústav dejín Trnavskej univerzity, v roku 1998 Jozefa Šimončiča menoval prezident SR univerzitným profesorom.


Snímka z roku 2018 vznikla počas návštevy Jozefa Šimončiča na Úrade Trnavského samosprávneho kraja, kam ho pozval pri príležitosti okrúhlych 90. narodenín župan Jozef Viskupič

FOTO: TTSK

Jozef Šimončič je spoluautorom a zostavovateľom dvoch kníh Dejiny Trnavy z rokov 1998 a 2010, vydal knihu Mojej Trnave (1998), v roku 2002 pripravil vydanie najdôležitejších dokumentov pôvodnej i obnovenej Trnavskej univerzity Dokumenty Trnavskej univerzity 1635 – 1998.

S historikom a archivárom Hadriánom Radvánim spolupracoval na obrazovej publikácii Stará Trnava v obrazoch, ktorá vyšla v roku 1994.

Šimončič je známy aj ako autor vyše 60 návrhov erbov miest a obcí okolia Trnavy.

Za svoj život získal množstvo ocenení a uznaní, okrem iného je aj držiteľom Ceny mesta Trnava, stal sa Čestným občanom mesta Trnava, Trnavčanom 20. storočia, je nositeľom vyznamenania Pribinov kríž III. triedy za významné zásluhy v oblasti archívnictva a histórie, ktoré si prevzal z rúk prezidenta v roku 2007.

Obrovský prínos práce a diela Jozefa Šimončiča tkvel podľa mnohých odborníkov aj v jedinečnej schopnosti predniesť a spracovať historické fakty či vedecké práce zrozumiteľným spôsobom aj pre laickú verejnosť.

Ulož ako PDF
Napísal 22. novembra 2020 13:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.