reklama

Ihličnany v rohu námestia pri pošte vyrúbali, nahradia ich menšie dreviny

V rohu Trojičného námestia pri budove pošty vyrezali dnes dopoludnia staré ihličnaté stromy.

Trnavská radnica ohlásila pripravovaný výrez už v lete minulého roka na tlačovej besede.

Odstránené borovice rastúce za fontánou nahradí päť nových drevín.

Ďalšie tri kusy pribudnú na opačnej strane Trojičného námestia pred Domom kultúry a zeleným domom. Robotníci tu od rána pracovali na výkopoch jám, do ktorých stromy zasadia.

Hoci mesto informovalo, že vyrúbané stromy nahradia vzrastlé a druhovo tradičné dreviny, zdá sa, že napokon sa situácia zmenila. Pôvodne sa uvažovalo s lipami alebo jaseňmi.

Napokon na námestí vysadia osem kusov približne tri metre vysokých Muchovníkov stromovitých ‚Robin Hill‘ (Amelanchier arborea). Tento šľachtený druh dorastá do výšky 5 až 7 metrov.

K zmenám v typovom zložení stromov došlo na základe návrhu projektanta, ktorý pripravuje projekt čiastočnej obnovy Trojičného námestia a riešil aj projekt rekonštrukcie pešej zóny,“ vysvetlil hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.

V novembri minulého roka pribudli v priestore pred Prachárňou v rámci oživenia centra zeleňou tri kusy jaseňov mannových.

Na Trojičnom námestí plánuje mesto osadiť aj niekoľko ozdobných kvetinových pyramíd.

stromy-namestie-4
Tieto stromy sú už minulosťou

stromy-namestie-1
stromy-namestie-2
Výrez pôvodných stromov realizovali v stredu ráno

stromy-namestie-3
Tri nové stromy vysadia aj pri dome kultúry

Muchovník stromovitý Robin Hill

muchovnik-stromovity-robinJe vzpriamene rastúci strom, dosahuje výšku 5 až 7 metrov. Koruna je veľmi vzdušná, jemne vetvená pyramídového až vajcového tvaru.

Bronzová farba rašiacich listov sa rýchlo mení na tmavo zelenú a na jeseň sa listy vyfarbujú do žltých až červených farieb.

Kvety sú v pukoch ružové, neskôr biele, kvitne v apríli.

Muchovník stromovitý je neveľkého vzrastu, má veľmi nápadné a bohaté okvetenie, na jeseň zaujme výrazným sfarbením. Plodí málo, väčšina plodov slúži ako potrava pre vtáky.

Používa sa v stromoradiach, parkoch, záhradách, aj ako drevina do nádob.

Ulož ako PDF
Napísal 5. marca 2014 10:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Ihličnany v rohu námestia pri pošte vyrúbali, nahradia ich menšie dreviny”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.