reklama

Trnavské hradby sa v piatok večer na hodinu vynorili z tmy

Časť mestského hradobného opevnenia na Hlbokej ulici v piatok večer na jednu hodinu nasvietilo osem halogénových reflektorov a ukázalo tak významnú kultúrnu pamiatku doslova v inom svetle.

Jednoduchý praktický pokus niekoľkých ľudí z Občianskeho združenia (OZ) Lepšia Trnava mal byť výzvou mestu, aby historické opevnenie viac zatraktívnilo nielen pre svojich obyvateľov, ale aj turistov.

Aktivita sa stretla s pozitívnym ohlasom aj u viacerých okoloidúcich vodičov, ktorí v reakcii na osvetlené hradby natešene trúbili.

hradby-t
Hradobná tieňohra

Týmto jednoduchým a amatérskym pokusom sme chceli upozorniť na skutočnosť, že hoci máme v Trnave jeden z nejlepšie zachovaných hradobných systémov v Európe, patrične ho nedokážeme využiť. Napríklad na prilákanie turistov a zvýšenie povedomia o našom meste,“ vysvetlil Peter Bročka z OZ Lepšia Trnava.

Keď sú peniaze na veľké a drahé projekty, určite sa nájde aj pár desiatok tisíc na nasvietenie už dávno renovovaných hradieb,“ tvrdí.

Bročka si podľa vlastných uvedomuje aj existenciu problematiky tzv. svetelného smogu. „Myslím si, že všetko sa dá riešiť nielen technicky, ale aj jasným stanovením obdobia a času, kedy bude nasvietenie fungovať, aby to neprekážalo napríklad obyvateľom blízkeho okolia.“

Jeho kolega a svetobežník Tibor Pekarčík pripomína, že sú veľké svetové mestá, ktoré majú so svetelným smogom problémy, ale malá Trnava medzi ne určite nepatrí.

To nasvietenie by bolo nádherné. Myslím si, že verejné osvetlenie spôsobuje často väčší svetelný smog ako kvalitne technicky zrealizované nasvietenie nejakej budovy alebo objektu.“

Pre ilumináciu mestského opevnenia si nevybrali členovia OZ lokalitu Hlbokej ulice náhodou.

Tento priestor je veľmi zaujímavý, má veľký potenciál a zaslúži si komplexnejší prístup. Vlani sa to ukázalo aj počas akcie Dobýjanie hradieb,“ dodal P. Bročka.

Mesto Trnava počas uplynulých dvoch desaťročí zrealizovalo z vlastných aj grantových zdrojov postupnú rekonštrukciu väčšej časti hradobného systému. Aktuálne sa pripravuje obnova zničených hradieb za hasičskou stanicou na Rybníkovej ulici.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 5. apríla 2014 9:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavské hradby sa v piatok večer na hodinu vynorili z tmy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.