reklama

Radnica chce opraviť hradby za hasičmi a vytvoriť nový priestor pre verejnosť

Spolu až 480-tisíc eur plánuje investovať mesto Trnava do rekonštrukcie schátralého hradobného systému za hasičskou stanicou na Rybníkovej ulici.

Súčasťou plánov trnavskej radnice je okrem stavebnej obnovy stredovekých hradieb medzi Jerichovou a Hornopotočnou ulicou aj úprava okolitého nevyužívaného priestranstva a snaha o jeho využitie napríklad na usporadúvanie kultúrnych podujatí.

Vieme si predstaviť, že by tu mohol vzniknúť priestor napríklad pre Kompániu trnavských žoldnierov, ktorá by si tu mohla vybudovať stálu scénu a organizovať rôzne podujatia pre verejnosť. Máme ambíciu pritiahnuť do tohto priestoru v budúcnosti nielen Trnavčanov, ale aj turistov,” uviedol primátor Vladimír Butko.

hradby-jerichova-2
Schátralé hradby aj okolitý priestor čaká rekonštrukcia

Z celkového plánovaného rozpočtu takmer pol milióna eur je pripravené mesto investovať 220-tisíc eur z vlastných zdrojov, ďalšie prostriedky by mali doplniť finančné príspevky z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a grant z programu cezhraničnej spolupráce Trnava – Břeclav.

Základným zámerom je vytvorenie nového a príťažlivého priestoru v dotyku historického centra mesta. Jednou z ciest pre otvorenie lokality má byť aj odstránenie múru od Rybníkovej ulice.

hradby-jerichova-1
Uzatvorený priestor otvoria zbúraním múra od Rybníkovej ulice, pod hradbami má vzniknúť aj miesto pre oddych

Ten priestor v súčasnosti nezodpovedá tomu, ako by mal naozaj vyzerať a fungovať. Možno tu vybudujeme aj malý parčík s výhľadom na opravenú časť hradieb,,” prezentovalo plány vedenie radnice.

Súčasťou zámeru je aj premiestnenie dobrovoľných hasičov do iných zodpovedajúcich priestorov.

Mesto nedávno vypísalo výzvu na predkladanie ponúk a hľadá dodávateľov rekonštrukcie hradobného systému.

Prvé stavebné úpravy by mali začať už v priebehu roka 2014.

Ulož ako PDF
Napísal 16. decembra 2013 11:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

16 komentárov pre “Radnica chce opraviť hradby za hasičmi a vytvoriť nový priestor pre verejnosť”

 1. 1
  Fero says:

  A co bude s vezami? Ci to zu moc ocakavam od nasho mesta?

 2. 2
  duch svaty says:

  a potom ze nic nejde, bodaj by boli volby kazdy rok

 3. 3
  fru-fru says:

  zdá sa že Trnavskí žoldnieri a Trnavská kompánia to trochu prehnali, keď budú takto pokračovať Butkovi z hradieb nič nezostane …

 4. 4
  citatel says:

  Ked je rec o hradbach,co keby radnica zrealizovala podsvietenie hradieb?Myslim ze by to bola velmi putava atrakcia pre ludi z tohoto mesta a este vacsia pre navstevnikov.Napriklad taka Hlboka,Hospodarska,ked idete autom okolo bolo by to velmi zaujimave.To iste ked sa postavi stadion,tak hradby popri stadione.V Zapadnej Europe bezna vec.Ked sem chceme pritiahnut turistov,aj toto je cesta.

 5. 5
  Tibor Pekarčík says:

  Fajn nápad, len škoda, že sa naši radní aktivizujú akurát tak pred voľbami, ale aj to je niečo. Tento nápad beriem všetkými desiatimi, len mi to v tomto momente príde ako predvolebné kecy. Keď bude po voľbách, vrátia sa k tak často opakovanej mantre… nie sú na to peniaze! Toto rozšírenie centra by bolo naozaj skvelé a prospešné ako pre domácich tak pre pomaličky rozvíjajúci sa turizmus. Vytvoriť pekne zákutie v meste…kiežby sa to podarilo. A Trnavskí rytieri už dokázali, že vedia zorganizovať zopár pekných projektov, tak prečo nie…Tak uvidíme…

 6. 6
  Fredy says:

  Trnava má jedinečné historické klenoty / hradby, kostoly, … /, je najstaršie kráľovské mesto na Slovensku, pôsobili tu významné osobnosti, … Múdre hlavy by sa mali dať dokopy a navrhnúť projekt, ako to skĺbiť všetko spolu tak, aby to bolo atraktívne pre turistov.
  Napr. doobeda prehliadka zopár historických kostolov, prednáška – beseda alternatívne k hudbe, národovcom, univerzite, stavbám, futbalu..- podľa záujmu, potom obed v útulnom prostredí, poobede prehliadka hradieb s ukážkami bojov rytierov, večera s malokarpatským vínkom, …

  Mnohé vnútrozemské mestá s históriou žijú z turistov, prečo by si nemohla pomôcť aj Trnava ?

  Nákupné centrá sú všade rovnaké. Majme fontánu pre štastie, sochu-tabuľu k Belovi IV, prehliadku hradieb niekde aj „zblízka a zhora“, … ponúkajme to, čo inde ponúknuť nemôžu, pretože to nemajú.

  Držím obnove hradieb palce a chcem veriť, že ďaľšie systematické kroky budú nasledovať nezávisle na termínoch volieb.
  Len nech je to komplexné a drží to dajakú líniu a nie tak, ako tu nedávno bolo spomenuté, že v jednej historickej lokalite je použitých cca 10 rôznych druhov povrchov /dlažba, chodníky /.
  A nápady typu „odrazky na cyklochodníku“ pred Hrubým kostolom by sa nemali už opakovať. Dá sa predsa vypísať aj anketa, aj papierová, aj internetová – aspoň ako poradný hlas.

  Dokáže niekto našu Trnavu turistom „predať“ tak, aby sme tu v sezóne videli jednu skupinku turistov za druhou , aby odchádzali spokojní a šírili vo svete správu, že NAVŠTÍVIŤ TRNAVU SA OPLATÍ ?

 7. 7
  danTT says:

  Žeby Trnava konečne začala konečne mať rada svoje hradby?? Táto časť mesta je ozaj otrasná z hľadiska urbanizmu (samé prílepky, pofiderné búdy-garáže)…strhnúť ten murovaný plot a pustiť ludí k hradbám+podsvietiť ich+oddychová zóna je skvelá vízia. ešte by sa mohol spraviť prechodový parčík poza hradby na zaniknutej uličke. Hneď bude táto časť mesta vyzerať úplne inak.
  Momentálne tento slušne dlhý úsek hradieb vlastne neexistuje, turista o ňom netuší, nie je vidieť a nikto sa k nemu nedostane.
  Len dúfam že to nedopadne ako predvolebný blaf, aj prepojenie Františkánskej a kríka sa “deje” už aspoň 3 roky. Prípadne zámer so zámenou pozemkov s VUC za synagogou a vytvorenie uličky +námestíčka za synogogou už nejako vyšumelo…. Nevie o tom niekto niečo-ako sa vyvíja táto fajn vízia?
  Držím palce tomuto projektu, konečne sa tu radíkálne idú upravovať totálne zaspaté a zaostálé zóny centra.

 8. 8
  . says:

  Trnava leží na rovine a nie je preto tak na pohľad výrazná ako napr. Nitra. Preto by sa malo zvýrazniť to, čo sa samo ponúka, konkrétne myslím nezakrývať monumentálnosť hradieb ďalším parčíkom ako sa už udialo s promenádou, či Šivavým hájičkom. A ak, tak iba nízku zeleň. Parčík by som radšej dosadil na Hlbokú, na mieste, kde nie sú zachované hradby

 9. 9
  Igor says:

  boli sme v Tallinne, ktory ma krasne zachovane hradby, na rozdiel od Trnavy ale s viacerymi vezami a krasne s touto pamiatkou pracuje http://www.tourism.tallinn.ee/fpage/ideas/must_see#!p_174756 mozme sa ucit co sa tyka upravenosti celeho stareho mesta, aj ked miera v akej sa zachoval stary Tallinn sa s nami az tak neda porovnavat.

  • 9.1
   danTT says:

   Hm, krásne.
   Jihlava napr.urobila prechodový parčík pri hradbách, aký by sa dal u nás v zaniknutej ohradenej uličke za “požiarnickymi” hradbami…tiež tam majú otváracie hodiny kvôli “živlom”. Ak by takýto parčík bol prepojený prechodom s priestorom pre hradbami bolo by to uplne super.
   http://tic.jihlava.cz/vismo/o_utvar.asp?id_u=43254

   každé mesto stavá na hradbách turizmus u nás je to stále strašne slabé, nedá sa na ne nikde dostať. Za františkánmi by to bolo ideálne (nikomu sa nepozerá do dvora)- V “bernolákovej” veži dnu…a vo veži “šermiarskych cechov dole”+ normálna na úrovni prezentácia opevnenia ako všade na svete…

 10. 10
  ttss says:

  ja som bol mimo iných miest aj na hradbách v Yorku. môžem len skonštatovať, že to bola nádhera. dalo sa po nich chodiť, obdivovať krásy tohto angl. historického mesta.. chcem si aj ja raz zakričať “už je to tady” :D

 11. 11
  palo says:

  ” Za nezistnu pomoc v minulosti dnes na odplatu Trnavcania chrania svoje hradby , svoj skvost , symbol davnej slavy. ”

  http://www.trnavskyhlas.sk/c/10435-na-zapadnom-kridle-o-srdci-intelekte-dusi-a-naruci-mesta.htm

  Pravda alebo klamstvo ? Naozaj sa hradby chrania ? Alebo sa nechrania ?

 12. 12
  martin says:

  To je ozaj super nápad s rekonštrukciou a taktiež aj s podsvietením , to by bolo ozaj nádherné a pre turistov veľmi atraktívne a na Slovensku ojedinelé, už aby to bolo.

 13. 13
  Stanislav says:

  a kam zapadla myslienka znovupostavit naroznu hradobnu vezu pri kri krizovatke rybnikova hlboka.
  Len aby tento projekt neskoncil rovnako.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.