reklama

Pešiu zónu ozdobia nové detaily spájajúce súčasnosť s históriou

V týchto dňoch začalo mesto s osádzaním desiatich bronzových erbov partnerských miest Trnavy.

Už čoskoro budú pešiu zónu pri vlajkosláve zdobiť erby Balakova, Břeclavi, Casale Monferrata, Charkova, Chomutova, Novo mesta, Sangerhausenu, Szombathely, Varaždína a Zabrze, ktorých autorom je Otakar Příhoda z Prahy, informovala Jana Gmitterová z referátu komunikácie.

V západnom krídle radnice sa na prízemí nachádza mimoriadne vzácna renesančná väznica so zachovalými kresbami a nápismi väzňov a cenný barokový žalár s pôvodnými zaklenutými malými celami a miestnosťou pre žalárnika. Aby sme si symbolicky pripomenuli poslednú cestu odsúdeného z väzenia na popravisko, pred radnicou bude osadená bronzová tabuľa, ktorej autorom je taktiež O. Příhoda,“ priblížila.

erby-pesia-2
erby-pesia-1

Foto: mesto Trnava

V priebehu septembra pribudne na pešiu zónu pri radnici aj bronzový model historického jadra Trnavy v mierke 1:750, ktorý bude vo výške 75 centimetrov nad úrovňou dlažby. Vymodelované budú všetky objekty v historickom jadre.

Dvadsaťsedem najvýznamnejších pamiatok bude stvárnených podrobnejšie. Názvom vybraných objektov budú rozumieť aj zahraniční návštevníci, pretože budú v slovenskom a anglickom jazyku. Nevidiacich a slabozrakých možno poteší, že názvy budú aj v Braillovom písme. Autorom modelu je akademický sochár Pavol Čambál,“ uviedla J. Gmitterová.

Pred radnicou pribudol nedávno aj reliéf z bronzu a čiernej žuly znázorňujúci mapu Európy z dielne P. Čambála so zakomponovaným trnavským znakom.

Symbolizuje skutočnosť, že Slovensko je integrálnou súčasťou Európskej únie a Európy vôbec.

Komplexná rekonštrukcia pešej zóny je takmer ukončená. V krátkom čase dokončia aj výstavbu dvoch fontán.

Stavebné práce obnovy Hlavnej ulice začali v apríli minulého roka, mesto do modernizácie pešej zóny investuje viac ako dva milióny eur.

Ulož ako PDF
Napísal 21. mája 2014 15:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pešiu zónu ozdobia nové detaily spájajúce súčasnosť s históriou”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.