reklama

V strede kruhovej križovatky plánuje vinárska firma vybudovať vstupný portál

Vstupný tehlový portál vychádzajúci z vinárskych a trhovníckych tradícií Trnavy plánuje vybudovať spoločnosť Víno Mrva & Stanko v stredovej časti kruhovej križovatky ulíc Trstínska – Cukrová – Ružindolská.

Vybudovanie portálu aj starostlivosť o priestor v strede križovatky bude plne v réžii vinárskej firmy.

Tá požiadala mesto Trnava o dlhodobú výpožičku pozemku umiestneného v križovatke na obdobie 20 rokov.

Majetková komisia MZ sa zaoberala žiadosťou spoločnosti Víno Mrva & Stanko 27. mája a mestskému zastupiteľstvu odporúča schváliť výpožičku časti pozemku pod stredovou časťou kruhovej križovatky.

vstup-mrva-stanko-1
vstup-mrva-stanko-2

Návrh: Víno Mrva & Stanko / Atelier Rusnák

Symetricky umiestnený murovaný objekt je v pôdorysnom tvare obráteného písmena ‚S‘. Klenbový oblúk je perforovaný bránovými otvormi a svojím tvarom predstavuje bránu prístupnú aj priechodnú v dvoch smeroch. Imitácie ciest vo forme kamenných oblúkov tvoria križovatku pod oblúkom. Sadové úpravy dotvárajú atmosféru vstupnej brány s križovatkou historických ciest. Časť je venovaná výsadbe viniča a časť suchomilným trvalkám,“ približuje architektonické stvárnenie predložený zámer.

Návrh vychádza z dávnej histórie mesta Trnava, ktoré bolo už na začiatku 11. storočia križovatkou obchodných ciest. Už v 13. storočí patrila Trnava k najatraktívnejším vývozcom vína v Uhorsku. Pôdorys v tvare písmena S odkazuje na sobotu ako deň konania tradičných trhov.

Uvítací objekt pred zastavanou časťou mesta má byť postavený z pálených tehál. Materiál bol vybraný zámerne pre spojitosť z mestskými hradbami. Pri stavbe chcú použiť tehly z pôvodných objektov.

Prenájom plôch v kruhových križovatkách súkromným spoločnostiam je pomerne bežný napríklad v Taliansku alebo Francúzsku.

Býva zvykom, že firmy sa o tento priestor označený ich logom príkladne starajú. Výnimkou nie sú ani originálne záhradnícke kreácie, do ktorých firmy investujú vlastné prostriedky a dokazujú tak príslušnosť k mestu, kde pôsobia.

Na druhej strane samosprávy ušetria finančné prostriedky za výsadbu a údržbu plôch.

Predstavitelia mesta už v minulosti naznačili, že centrálne priestranstvá trnavských kruhoviek by v budúcnosti mohli ponúknuť touto formou do prenájmu spoločnostiam, ktoré by sa o ne starali.

Ročná údržba zelene v kruhových križovatkách stojí mesto približne 10-tisíc eur.

Hlasovanie o tomto zámere bude na programe schôdze zastupiteľstva 24. júna 2014.

Ďalšie pohľady:
vstup-mrva-stanko-3
vstup-mrva-stanko-5
vstup-mrva-stanko-4

Ulož ako PDF
Napísal 12. júna 2014 15:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V strede kruhovej križovatky plánuje vinárska firma vybudovať vstupný portál”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.