reklama

Stredoveké dni v Hlohovci ponúknu bohatý program aj sprievodné akcie

Už o pár dní zavítajú do Zámockej záhrady v Hlohovci stredoveké dni. Dvojdňový program začne dobovým sprievodom z mesta v sobotu 28. júna o 10. hodine.

Hlavný program otvoria o pol hodinu neskôr slávnostným výstrelom z dela.

Organizátori akcie pripravili bohatý program, počas ktorého návštevníci uvidia scénky napojené na históriu regiónu. Pripravené sú aj rôzne sprievodné aktivity, historické súťaže pre deti aj dospelých o zaujímavé a hodnotné ceny, dobové atrakcie a tradične dobré jedlo servírované obsluhou v dobových kostýmoch.

Stredoveké dni v Hlohovci sú jediným podujatím tohto typu v júnovom termíne. Hoci ide o 1. ročník, akcia sa už teraz teší veľkému záujmu Hlohovčanov a ľudí zo širokého okolia.

Lukostrelba-stredovek

Ilustračné foto

Jedinečný poňatie historického festivalu prezentuje návštevníkom históriu Hlohovca a okolitého regiónu. Ponúka priestor na vlastnej koži vyskúšať rôzne dobové atrakcie a súťaže.

„Samotný hlavný program je vyskladaný rôznymi historickými vstupmi, a ako bolo spomínane budú priamo naviazané na históriu Hlohovca a regiónu. O prevedenie sa postarajú tie najlepšie historické skupiny z celého Slovenska pod dohľadom agentúry HECTOR,“ hovorí hlavný organizátor podujatia Peter Kolišťanik.

Hlavnými lákadlami programu bude nepochybne vpád Tatárov a snaha obsadiť kráľovský hrad Solgagyór (neskorší Hlohovecký hrad). Hradby budú urputne chrániť templári z hradu Bagras.Diváci takisto uvidia, ako sa sporili vinohradníci v časoch významných panovníkov a ako vlastne vznikol názov mesta Freistadt (hovorovo „Frašták“). Uvidíte aj spanilé jazdy husitov ako nemilosrdne drancovali mestá a okolie.

Nebude chýbať lukostrelecký turnaj, ktorý bol radovánkou uhorských pánov. Program vyvrcholí vpádom tureckých vojsk na územie Hlohovca, ktorí nakoniec prelomili odpor Hlohovčanov a zmocnili sa mesta.

„Nezabudli sme ani na najmenších, pre ktorých je pripravené obrovské množstvo atrakcií, kde sa môžu zabávať pod dozorom našich animátorov, kým rodičia budú vychutnávať atmosféru festivalu plnými dúškami. Na každého čaká nepreberné množstvo podnetov, stačí sa len porozhliadnuť a vybrať sa za svojím záujmom,” doplnil Kolišťanik.

Dobové atrakcie ponúknu možnosť si vystreliť z luku, kuše, hod sekerkou ako aj rôzne atrakcie pre deti ako napr. hod na jednorožca či jazda na drevenom koníku spojená s nabodávaním lancov (krúžkov). Veľkým lákadlom bude nepochybne historická detská aréna, kde deti dostanú mäkčené historické zbrane a pod dozorom rytiera povedú boj medzi sebou.

Ako to býva zvykom na takýchto akciách ani tu nebude chýbať nafukovací hrad pre deti, či maľovanie na tvár a výtvory z balónikov. Návštevníci sa budú môcť zapojiť aj do jednoduchej anketovej otázky, ktorej vyžrebovaný výherca bude odmenený víkendovým pobytom pre 2 osoby v 4* hoteli v srdci krásnej prírody.

Priaznivci dobových remesiel si prídu tiež na svoje, v ponuke bude široká ponuka remeselníkov ako napríklad kováči, rezbári, košikári, umelecké maľovanie a podobne. Raritou bude aj medzinárodne uznávaný maliar a umelec, ktorý Vás v prípade záujmu zveční v podobe autentického obrazu či karikatúry.

VIDEOPOZVÁNKA:

Veľmi zaujímavou sprievodnou akciou bude po vzájomnej spolupráci s Vlastivedným múzeom v Hlohovci prezentácia Zámockého poznávacieho okruhu spojená okruhu spojená s prehliadkou nádvoria a kaplnky zámku. Táto aktivita prebehne pod záštitou Vlastivedného múzea a o odborný výklad sa postarajú Mgr. Branislav Varga a Mgr. Jozef Urminský – riaditeľ Vlastivedného múzea.

Na svoje si prídu aj priaznivci člnkovania, kde bude počas obidvoch dní zabezpečené člnkovanie na jazere priamo v zámockej záhrade.

Neoddeliteľnou súčasťou takéhoto podujatia je samozrejme dobré jedlo a pitie. Ani pri Stredovekých dňoch to nebude inak. Návštevníci nájdu v areáli Zámockej záhrady pestrú ponuku tradičných jedál a nápojov, môžu sa tešiť na dobový catering, ktorý sa „odohrá“ v stredovekom stane.

Malou perličkou akcie je živý prenos z podujatia vysielaný na stránke www.stredovekedni.sk.

Parkovanie pre návštevníkov bude zabezpečene pred poliklinikou v Hlohovci a takisto môžu využívať parkovanie po celej dĺžke Váhu ako aj trávnatú plochu pozdĺž kúpaliska.

Vstup na Stredoveké dni v Hlohovci je ZDARMA. Viac informácii nájdete na www.stredovekedni.sk

(TLAČOVÁ SPRÁVA)

PROGRAM FESTIVALU (pre zväčšenie kliknite na obrázok):
program-stredoveke-dni

Ulož ako PDF
Napísal 23. júna 2014 8:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.