reklama

V Trnave vznikla široká pravicová koalícia. Kandidátom na primátora je Ján Žitňanský

Do komunálnych volieb v roku 2014 pôjde spoločne koalícia KDH, SDKÚ-DS, OĽaNO a NOVA. Spojenie pravicovo orientovaných subjektov oznámili ich zástupcovia v pondelok 23. júna na tlačovej besede pred budovou trnavskej radnice.

Spoločným kandidátom koalície na primátora Trnavy bude dlhoročný poslanec mestského zastupiteľstva za KDH Ján Žitňanský.

Novozloženú koalíciu podporujú aj Most – Híd a Strana zelených.

zitnansky
Ján Žitňanský oznámil svoju kandidatúru na primátora mesta Trnava pred radnicou

Súčasný primátor Vladimír Butko oznámil, že kandidovať nebude. Bližšie sa k svojmu rozhodnutiu vyjadrí podľa vlastných slov na tlačovej konferencii pred koncom funkčného obdobia. Ako poznamenal, v jesenných voľbách sa bude uchádzať len o poslanecký mandát.

Oznamujem, že nehodlám kandidovať na primátora mesta Trnava. Rozhodnutie vzniklo po zrelej úvahe a nie je čerstvé. Niekoľko ľudí o tomto rozhodnutí vie už štyri roky. Až doteraz som nepovažoval za potrebné to zverejňovať,“ vyhlásil primátor V. Butko, pre ktorého tak bude prvé volebné obdobie zároveň posledným. „Dôvodov, prečo nekandidujem je viac, ale žiaden z nich nie je generálny. Chcel som byť primátorom na jedno volebné obdobie, moji najbližší o tom vedeli od začiatku. Ako sa hovorí, kto má oči vidí, kto má uši, počuje.

Ján Žitňanský pôsobí 16 rokov ako poslanec mestského zastupiteľstva, 35 rokov pracuje v Atómovej elektrárni Bohunice. Je otcom štyroch synov.

Trúfam si na uskutočnenie určitej zmeny, ktorá bude potrebná. Chcem byť zároveň primátorom, ktorý vyznáva kontinuitu v tomto úspešnom meste. Vážim si podporu koaličných strán a skutočnosť, že ich čelní predstavitelia mi svoju podporu prišli vyjadriť osobne,“ povedal J. Žitňanský pred novinármi.

Volebný program chce tím okolo Žitňanského predstaviť v septembri. Konkretizovať jeho základné tézy alebo ciele zatiaľ nechcel.

Predpokladám, že volebný program zverejníme v septembri. Zatiaľ poviem len toľko, že chcem nadviazať na svojich predchodcov. Dôležitým poznatkom je, že pokiaľ by sa tejto koalícii podarilo uspieť, v zastupiteľstve bude približne polovica nových tvárí. Tu vidím príležitosť na zmenu a nové pohľady v porovnaní so súčasnosťou,“ poznamenal Žitňanský.

Podporu novej koalícii a primátorskému kandidátovi vyjadrili predseda KDH Ján Figeľ, šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo, Igor Matovič z OĽaNO a Jurad Droba zo strany NOVA.

zitnansky-tlacovka
Zástupcovia širokej koalície počas tlačovej besedy

Trnava je po Košiciach druhým príkladom toho, že je možné vytvoriť širokú pravicovú koalíciu. Prajem Trnave, aby mala aj naďalej starostlivého primátora, aby Ján Žitňanský spájal a zároveň mal silný tím v podobe kandidátov na poslancov koalície,“ uviedol Ján Figeľ.

Šéfa hnutia OĽaNO Igor Matovič vyjadril potešenie nad vznikom širokej koalície.

Trnava si zaslúži nádej, že sa vymaní z područia chobotnice červeného Smeru. Vidíme, aké devastačné účinky má ovládnutie krajiny stranou Smer. Obávali sme sa, aby takéto pôsobenie nevzniklo po budúcich komunálnych voľnách aj v Trnave, a preto sme sa rozhodli podporiť všetky opozičné koalície, ktoré vzniknú v slovenských mestách,“ priblížil Matovič.

SDKÚ-DS podľa slov predsedu strany Pavla Freša podporuje všetky stredopravé koalície, ktoré sú alternatívou voči Smeru.

Ak má mať naša krajina nádej a budúcnosť, tak si vždy musíme vyberať z viacerých alternatív. Aj tu v Trnave si ľudia budú môcť vybrať ľavicového kandidáta alebo zástupcu širokej pravicovej koalície. Aj v Trnave máme skúsenosti s tým, že keď sa robíjajú hlasy, neznamená to úspech. Ak sme zodpovední k stredopravým voličom, tak im máme ponúknuť jednotnú kandidátku na primátora a poslancov,“ skonštatoval Frešo s dovetkom, že za dobrý signál považuje skutočnosť, že v Trnave prišlo pomerne rýchlo k zhode medzi jednotlivými stranami.

Ulož ako PDF
Napísal 23. júna 2014 13:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Komunálne voľby 2014, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave vznikla široká pravicová koalícia. Kandidátom na primátora je Ján Žitňanský”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.