reklama

Premiéra Stredovekých dní sa vydarila, akcia pritiahla vyše tri tisícky návštevníkov

Počas uplynulého víkendu 28. a 29. júna 2014 sa uskutočnila premiéra podujatia Stredoveké dni v Hlohovci.

Autorom myšlienky usporiadať v Hlohovci nové podujatie s odkazom na históriu je tunajší rodák Peter Kolišťanik. „Som veľmi spokojný s priebehom akcie , večerný nedeľný dážď však predčasne akciu ukončil, čo však nemení fakt na tom, že si návštevníci prišli na svoje, čo ma veľmi teší,“ konštatoval.

Podľa odhadov organizátorov zavítalo počas víkendu na podujatie približne 3500 ľudí. Návštevníci si veľmi pochvaľovali pestrosť aj originalitu pripraveného programu.

Akcia, ktorá už od samého dopoludnia lákala húfy zvedavcov, ponúkla naozaj pestrý program.

stredoveke1

Všetko odštartoval historický sprievod mestom aj so slávnostnou salvou. Návštevníci nadšeným potleskom ocenili scénky, ktoré zábavnou formou priblížili dôležité medzníky z dejín Hlohovca, ako napríklad dobýjanie hradu, spory vinohradníkov, či skvelí lukostrelci. Deti, alias malí rytieri si na vlastnej koži vyskúšali boj s mečom, streľbu z kuše či hod sekerkou. S veľkým ohlasom sa stretlo i triafanie vencov na roh jednorožca a dospelí sa pre zmenu zabavili pri hádzaní drevenou kladou.

„Výborný program, skvelá atmosféra, deti sa tu vyšantili ako nikdy predtým a vstupné zadarmo“ poznamenal otec dvoch synov z neďalekých Trakovíc. Dobové remeslá takisto nechýbali a so živými ukážkami zručných majstrov zaujali deti i dospelých. Maľovanie na tvár takisto našlo svojich fanúšikov, niektoré výtvory stáli ozaj zato. Smäd si mohli návštevníci uhasiť nápojom priamo z dobovej čaše a pochutiť si aj na klasických trdelníkoch a podplamenníkoch či grilovaných oštiepkoch alebo už klasickej cigánskej.

stredoveke2

stredoveke3

Akciu obohatili aj nemenej zaujímavé sprievodné podujatia, jednou z nich bolo aj člnkovanie v Zámockom jazierku „Zaradiť člnkovanie po Zámockom jazierku ako sprievodnú aktivitu na tomto podujatí vyvolalo veľký ohlas a tešila sa veľkej návštevnosti. Počas dvoch dní sme zaregistrovali až 700 záujemcov, niektorí sedeli v člnku vôbec po prvý raz,“ poznamenal Kolišťanik.

Pre milovníkov histórie, v spolupráci s Vlastivedným múzeom, pripravili organizátori prehliadku po Zámockom poznávacom okruhu aj s odborným výkladom. Túto aktivitu navštívilo asi 500 ľudí. Jeho súčasťou bola prezentácia náučného chodníka a prehliadka nádvoria zámku a zámockej kaplnky. „Namiesto troch avizovaných vstupov na nádvorie a do kaplnky zámku múzeum urobilo pre veľký záujem šesť vstupov s odborným výkladom. V rámci dobrovoľného príspevku sa na obnovu zámku v Hlohovci v prospech občianskeho združenia Zámok Hlohovec vyzbieralo 400 eur,“ uviedol riaditeľ vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský.

„Touto cestou by som sa rád poďakoval partnerom akcie, dobrovoľníkom, Reedukačnému centru Hlohovec za pomoc a všetkým ktorí sa akoukoľvek mierou pričinili o to, aby Stredoveké dni v Hlohovci uzreli svetlo sveta. Keďže mala akcia naozaj veľký úspech, a návštevníci nešetrili chválou či už na podujatí alebo sociálnych sieťach, už teraz môžem predbežne potvrdiť, že sa vidíme aj o rok,“ prezradil na záver Peter Kolišťanik.

VIDEO:

Ulož ako PDF
Napísal 4. júla 2014 9:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.