reklama

Kraj vypísal súťaž na rekonštrukciu synagógy, plány obnovy objektu naberajú reálne obrysy

Začiatkom februára tohto roka sme priniesli informáciu o plánoch Trnavského samosprávneho kraja zrekonštruovať synagógu na Halenárskej ulici v Trnave.

Zdá sa, že zámer získava reálne kontúry a plány obnovy historického objektu umiestneného v širšom centre mesta sa môžu už čoskoro naplniť.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyhlásil v polovici júla verejnú súťaž, prostredníctvom ktorej hľadá dodávateľa projektu rekonštrukcie a modernizácie Synagógy – Centra súčasného umenia.

“Predmetom tohto verejného obstarávania je čiastočne zrekonštruovať a zmodernizovať daný objekt za účelom zlepšenia kvality vnútorného priestoru, dostupnosti priestorov pre imobilných spoluobčanov, stvárnenia celkovej vonkajšej vizáže a zníženia energetických nárokov na vykurovanie objektu,” opisuje kraj pripravovanú investíciu, ktorá by nemala presiahnuť čiastku 970-tisíc eur s DPH.

synagoga-tt
Synagógu postavili koncom 19. storočia

Podľa informácií, ktoré zverejnil TTSK na začiatku roka 2014, zámer rekonštrukcie objektu synagógy počíta s revitalizáciou fasády, opravou strechy, schodiska, inštaláciou efektívneho vykurovacieho systému, osadením výťahu pre imobilných a kompletným zreštaurovaním interiérov.

Plánuje sa tiež vybudovanie prístupovej cesty, revitalzácia okolia či renovácia pamätníka obetiam holokaustu.

Samosprávny kraj odhaduje trvanie rekonštrukčných stavebných prác na obdobie 9 mesiacov od zadania zakázky. Podstatnú časť prostriedkov na opravu synagógy získal TTSK z európskych fondov.

Stavba bola postavená koncom 19. storočia podľa návrhu viedenského špecialistu na synagonálnu architektúru Jakuba Gartnera. Oktogonálne veže s medenými cibuľkami korunujú vyváženú dvojvežovú fasádu tejto germanizujúcej stavby z neomietnutej tehly.

Pôvodná náboženská funkcia synagógy zanikla v 50-tych rokoch 20. storočia. V roku 1986 budovu poškodil požiar. Čiastočná obnova objektu sa uskutočnila v 90. rokoch minulého storočia. Pre účely kultúrnych a spoločenských podujatí slúži synagóga pod hlavičkou Galérie Jána Koniarka od roku 1994.

“Galéria v súčinnosti s Trnavským samosprávnym krajom udržuje objekt v relatívne dobrej kondícii, avšak z dnešného pohľadu a dlhodobého výhľadu je stav už neúnosný a bude potrebná celková, hlavne koncepčná rekonštrukcia. Objekt synagógy je sledovaný občianskou verejnosťou, Galéria Jána Koniarka je často atakovaná listami občanov, ktorí sa oprávnene pýtajú, kedy dôjde k náprave, hlavne vzhľadom k tomu, že okolité objekty sú v súčasnosti v štádiu opráv, prípadne sú už dokončené (viď malá synagóga) a nevzhľadne pôsobiaca budova, neestetické oplotenie a divoko rastúca zeleň je nedobrou vizitkou vzťahu Trnavského samosprávneho kraja ku zvereným pamiatkam,” zdôvodnil kraj potrebu obnovy a modernizácie objektu.

synagoga-int
Synagóga slúži kultúrnym účelom od 90. rokov

Ulož ako PDF
Napísal 7. augusta 2014 0:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Kraj vypísal súťaž na rekonštrukciu synagógy, plány obnovy objektu naberajú reálne obrysy”

 1. 1
  Vlastimil says:

  Parada, tesim sa na dalsiu krasne zrestaurovanu budovu v trnave. Dufam ze aj okolitu zelen nalezite upravia, lebo budovu skoro nie je vidno od vstupnej brany kvoli stromom.

 2. 2
  . says:

  TTSK má v správe i Divadlo J. Palárika. Fasáda nutne potrebuje obnovu. Je to zanedbaná kultúrna ustanovizeň priamo v centre mesta na očiach nielen domácich, ale i turistov. Akosi jej stav nikoho netrápi. Je to smutné, keď je takto udržiavaná najstaršia budova divadla na Slovensku.

 3. 3
  hugo says:

  To čo má v správe Tibor evidentne nefunguje, divadlo by malo patriť Trnave a nie nejakej VUC ktorá ho má v paži, ozaj poznáte nejakého herca alebo hru o ktorej by sa vedelo a mala by celoslovenský úspech za posledných 20 rokov ?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.