reklama

Kraj vypísal súťaž na rekonštrukciu synagógy, plány obnovy objektu naberajú reálne obrysy

Začiatkom februára tohto roka sme priniesli informáciu o plánoch Trnavského samosprávneho kraja zrekonštruovať synagógu na Halenárskej ulici v Trnave.

Zdá sa, že zámer získava reálne kontúry a plány obnovy historického objektu umiestneného v širšom centre mesta sa môžu už čoskoro naplniť.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyhlásil v polovici júla verejnú súťaž, prostredníctvom ktorej hľadá dodávateľa projektu rekonštrukcie a modernizácie Synagógy – Centra súčasného umenia.

„Predmetom tohto verejného obstarávania je čiastočne zrekonštruovať a zmodernizovať daný objekt za účelom zlepšenia kvality vnútorného priestoru, dostupnosti priestorov pre imobilných spoluobčanov, stvárnenia celkovej vonkajšej vizáže a zníženia energetických nárokov na vykurovanie objektu,“ opisuje kraj pripravovanú investíciu, ktorá by nemala presiahnuť čiastku 970-tisíc eur s DPH.

synagoga-tt
Synagógu postavili koncom 19. storočia

Podľa informácií, ktoré zverejnil TTSK na začiatku roka 2014, zámer rekonštrukcie objektu synagógy počíta s revitalizáciou fasády, opravou strechy, schodiska, inštaláciou efektívneho vykurovacieho systému, osadením výťahu pre imobilných a kompletným zreštaurovaním interiérov.

Plánuje sa tiež vybudovanie prístupovej cesty, revitalzácia okolia či renovácia pamätníka obetiam holokaustu.

Samosprávny kraj odhaduje trvanie rekonštrukčných stavebných prác na obdobie 9 mesiacov od zadania zakázky. Podstatnú časť prostriedkov na opravu synagógy získal TTSK z európskych fondov.

Stavba bola postavená koncom 19. storočia podľa návrhu viedenského špecialistu na synagonálnu architektúru Jakuba Gartnera. Oktogonálne veže s medenými cibuľkami korunujú vyváženú dvojvežovú fasádu tejto germanizujúcej stavby z neomietnutej tehly.

Pôvodná náboženská funkcia synagógy zanikla v 50-tych rokoch 20. storočia. V roku 1986 budovu poškodil požiar. Čiastočná obnova objektu sa uskutočnila v 90. rokoch minulého storočia. Pre účely kultúrnych a spoločenských podujatí slúži synagóga pod hlavičkou Galérie Jána Koniarka od roku 1994.

“Galéria v súčinnosti s Trnavským samosprávnym krajom udržuje objekt v relatívne dobrej kondícii, avšak z dnešného pohľadu a dlhodobého výhľadu je stav už neúnosný a bude potrebná celková, hlavne koncepčná rekonštrukcia. Objekt synagógy je sledovaný občianskou verejnosťou, Galéria Jána Koniarka je často atakovaná listami občanov, ktorí sa oprávnene pýtajú, kedy dôjde k náprave, hlavne vzhľadom k tomu, že okolité objekty sú v súčasnosti v štádiu opráv, prípadne sú už dokončené (viď malá synagóga) a nevzhľadne pôsobiaca budova, neestetické oplotenie a divoko rastúca zeleň je nedobrou vizitkou vzťahu Trnavského samosprávneho kraja ku zvereným pamiatkam,” zdôvodnil kraj potrebu obnovy a modernizácie objektu.

synagoga-int
Synagóga slúži kultúrnym účelom od 90. rokov

Ulož ako PDF
Napísal 7. augusta 2014 0:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kraj vypísal súťaž na rekonštrukciu synagógy, plány obnovy objektu naberajú reálne obrysy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.