reklama

Západoslovenské múzeum v Trnave sa chystá na veľkú rekonštrukciu za vyše 1,5 milióna eur

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pripravuje projekt rekonštrukcie a modernizácie budovy Západoslovenského múzea v Trnave.

Objekt zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok čakajú stavebné úpravy. Kraj vypísal verejnú súťaž, prostredníctvom ktorej hľadá dodávateľa stavebných prác, ktorých objem je odhadovaný na 1,5 milióna eur bez DPH.

Financovanie obnovy múzea je zabezpečené združením prostriedkov z európskych fondov, štátneho rozpočtu a vlastných prostriedkov TTSK.

„Cieľom projektu je prinavrátiť pamiatke jej dobový vzhľad, očistiť ju od nevhodných novodobých zásahov a prezentovať ju v koncepčnom slohovom výraze určenom na základe výsledkov reštaurátorského výskumu,“ približuje TTSK dôvody realizácie zámeru.

zs-muzeum-trnava
Západoslovenské múzeum v Trnave

V rámci rekonštrukcie čaká múzeum zlepšenie technickej kvality objektu, zabezpečenie optimálnej prevádzky, správy položiek a ich prezentácie.

Úpravou a výmenou výplní na fasáde dôjde k úspore energií na vykurovanie.

Súčasťou navrhovaných stavebných úprav sú aj reštaurátorské a umelecko – remeselné práce na fasádach.

V múzeu pribudne exteriérový výťah v nádvorí, čím bude umožnený bezbariérový prístup k expozíciám pre imobilných návštevníkov od 1. podzemného po 3. nadzemné podlažie.

Doteraz nevyužívané časti suterénu sa stanú súčasťou výstavných priestorov nesúcich názov Expozícia tehly.

Budova Západoslovenského múzea je pôvodne stredoveký objekt z 13.storočia, s mladšou stredovekou úpravou a viacnásobnými barokovými úpravami a dostavbami.

Areál je nositeľom súboru pamiatkových hodnôt, ktoré ho radia medzi najvýznamnejšie pamiatky nielen Trnavy ale aj širšieho regiónu, napriek tomu že exteriér objektu vo veľkej miere stratil koncepčný slohový výraz pri prestavbe pre účely múzea a pri stavebných úpravách na prelome 50-tych a 60-tych rokov 20.storočia.

Ako sme informovali pred niekoľkými dňami, rekonštrukcie sa má dočkať aj Synagóga – Centrum súčasného umenia na Halenárskej ulici, ktorá je tiež majetkom samosprávneho kraja.

Ulož ako PDF
Napísal 12. augusta 2014 9:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Západoslovenské múzeum v Trnave sa chystá na veľkú rekonštrukciu za vyše 1,5 milióna eur”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.