reklama

Začína očakávaná rekonštrukcia Synagógy, kultúrnu pamiatku obnovia do jesene

Obnovenie historicko-kultúrnej pamiatky, zníženie energetickej náročnosti budovy, skvalitnenie poskytovaných služieb verejnosti a vybudovanie bezbariérových prístupov sú hlavnými cieľmi rekonštrukcie objektu Synagógy na Halenárskej ulici. Stavebné práce štartujú v týchto dňoch, obnova má byť dokončená na jeseň tohto roka.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) začína s rekonštrukciou Synagógy. Budovu využíva Galéria súčasného umenia a spolu s Kopplovou vilou na Zelenom kríčku je Synagóga kľúčovým objektom galérie.

Synagóga je cennou kultúrnou pamiatkou a ide ojedinelý príklad historizujúcej architektúry židovskej kultúry konca 19. storočia (1891) na Slovensku.

Hlavnými cieľmi rekonštrukcie sú obnovenie pamiatky, zníženie energetickej náročnosti budovy, skvalitnenie poskytovaných služieb verejnosti a vybudovanie bezbariérových prístupov, uviedol hovorca TTSK Patrik Velšic.

synag-proj-1

synag-proj-2

Zdroj: TTSK

„Komplexnou opravou exteriérových fasád budov, výmenou okien a izoláciou objektu s aplikovaním sanačných vzdušných omietok a inštaláciou vzduchotechniky sa vytvoria priaznivé podmienky pre zníženie energetickej náročnosti na vykurovanie objektu. Bude dotvorený a zlepšený celkový vzhľad budovy. Docieli sa zlepšenie poskytovaných služieb pre návštevníkov, vybudovaním bezbariérového vstupu sa vytvorí priestor pre uplatnenie rovnosti príležitostí,“ približuje projekt rekonštrukcie.

Galéria Jána Koniarka spravuje objekt synagógy a využíva ho na výstavné účely po prvej rekonštrukcii v roku 1994, teda viac ako 20 rokov.

Pôvodná rekonštrukcia sa dotkla strechy, vnútorných zábradlí, okien a kanalizácie. Tieto úpravy však len riešili vzniknuté havarijné stavy, ktoré boli spôsobené opotrebovaním, krádežou alebo poveternostnými vplyvmi.

„Galéria v súčinnosti s Trnavským samosprávnym krajom udržuje objekt v relatívne dobrej kondícii, avšak z dnešného pohľadu a dlhodobého výhľadu je stav už neúnosný a je potrebná celková, hlavne koncepčná rekonštrukcia,“ pripomenul Velšic.

Náklady na rekonštrukciu dosiahnu približne 1 milión eur, dodávateľom prác je na základe zmluvy o dielo podpísanej 7. júla 2015 trnavská spoločnosť A.DOM.

synag-proj-3

synagoga-tt

Ulož ako PDF
Napísal 16. júla 2015 8:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.