reklama

Synagógu po rekonštrukcii otvoria pre verejnosť, hudobným hosťom bude Pressburger Klezmer Band

Po osemmesačnej prevádzkovej prestávke bude synagóga sprístupnená verejnosti. Galéria Jána Koniarka pri tejto príležitosti pozýva verejnosť na Večer otvorených dverí. Uskutoční sa 28. januára 2016.

Galéria Jána Koniarka v Trnave pri príležitosti znovuotvorenia Synagógy – Centra súčasného umenia po rekonštrukcii, pripravila podujatie Večer otvorených dverí.

Program začne o 17. hodine prehliadkou synagógy, o 19. hodine vystúpi úspešné hudobné zoskupenie Pressburger Klezmer Band.

pozvanka-synagoga

Synagóga je cennou kultúrnou pamiatkou a ide ojedinelý príklad historizujúcej architektúry židovskej kultúry konca 19. storočia (1891) na Slovensku.

Hlavnými cieľmi rekonštrukcie boli obnovenie pamiatky, zníženie energetickej náročnosti budovy či skvalitnenie poskytovaných služieb verejnosti.

Rekonštrukcia, ktorá začala v máji minulého roka, je vyvrcholením novodobej histórie synagógy, ktorej počiatok sledujeme od prelomu rokov 1993 – 1994.

Po osemnástich rokoch prevádzky vznikla v roku 2012 iniciatíva na opätovnú rekonštrukciu. S využitím Európskych fondov a s podporou Ministerstva pôdohospodárstva sa podarilo v roku 2014 pripraviť projekt na revitalizáciu objektu. Pätnáteho mája 2015 začali práce na objekte podľa pôvodného návrhu Ing. Psalmana a trnavských architektov Novotného a Kobliška. Stavbu zrealizovala trnavská firma A-DOM.

„Maľby v interiéri sú iba zakonzervované, nie komplexne zreštaurované tak, ako napríklad v neďalekej ortodoxnej synagóge. Čiastočne sa tým rešpektovali potreby výtvarníckej obce a fakt, že priestor bude naďalej slúžiť predovšetkým na prezentáciu výtvarného umenia. Snahou reštaurátorov pod vedením Ladislava Pavlovského nebolo uviesť budovu do pôvodného stavu, ale len zakonzervovať súčasný stav a čiastočne reflektovať jej genézu prostredníctvom viditeľných sond,“ približuje zámer renovácie priestorov galéria.

Dňom znovuotvorenia synagógy sa uzatvára ďalšia kapitola v obnove židovských pamiatok v Trnave i na Slovensku. Obe synagógy – ortodoxná i neologická – tvoria síce len 2% zo všetkých zachovaných 100 synagóg na Slovensku, „avšak dnešný deň je dôkazom úprimnej snahy Trnavského samosprávneho kraja o záchranu kultúrneho dedičstva na jeho území“, pripomína Galéria Jána Koniarka.

Synagóga bude slúžiť verejnosti ako galéria už nepretržite – celoročne, a to od februára 2016. Prvú výstavu sprístupnia 18. februára 2016.

Ulož ako PDF
Napísal 20. januára 2016 17:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.