reklama

Mesto ide búrať dom na kríčku, výstavba prepojovacieho chodníka je neistá

Dom na Zelenom kríčku vo vlastníctve mesta Trnava vedľa Galérie Jána Koniarka zbúrajú. Asanácia objektu súvisí s dlhodobo plánovanou výstavbou prepojovacieho chodníka medzi Františkánskou ulicou a Zeleným kríčkom.

Správca objektu, spoločnosť TT-Komfort, hľadá vo verejnom obstarávaní dodávateľa búracích prác.

Dom je niekoľko rokov opustený, posledných nájomníkov vysťahovali do inej nehnuteľnosti.

Predmetom zákazky je okrem zbúrania hlavného objektu – murovaného domu na Zelenom kríčku č.4 – aj asanácia jednopodlažného objektu priľahlého ku galérii, asanácia hraničného múru z východnej strany objektu a vybúranie betónovo – asfaltovej platne na dvore pozemku po úroveň terénu.

kricek
Dom vedľa galérie je prázdny

Hoci uvoľnenie pozemku súvisí so zámerom vybudovania prepojovacieho chodníka, podľa slov Pavla Tomašoviča z trnavskej radnice v tejto chvíli nie je isté, či 40 metrov dlhú komunikáciu pre peších vôbec vybudujú.

“Ak sa mesto nedohodne s pamiatkármi, tak by bolo možné postaviť len extrémne úzky chodník, kde by sa nedokázali obísť napríklad dve mamičky s kočíkmi. A to nechceme,” naznačil Tomašovič.

Podľa pôvodných predpokladov mal byť prepojovací chodník široký 2,2 metra, v jednom úseku vedľa prístavby galérie je zúžený na 1,6 metra. Dnes tieto čísla neplatia. Dom na Zelenom kríčku však každopádne plánujú zbúrať.

“Stavať chodník, ktorý nebude bezpečný a vytváral by neprehľadné situácie nemá pre mesto význam. Uvidíme, či sa posunú rokovania s pamiatkovým úradom,” dodal.

Nové prepojenie má skrátiť chodcom cestu z centra mesta k zastávkam na autobusovej stanici na Zelenom kríčku, ale aj obyvateľom z Hospodárskej ulice či lokality Merkúr.

frantiskanska-1

Chodník plánujú medzi objektom galérie a Sushi barom, vyústiť má vedľa vstupu do galérie

Ulož ako PDF
Napísal 15. septembra 2014 9:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

17 komentárov pre “Mesto ide búrať dom na kríčku, výstavba prepojovacieho chodníka je neistá”

 1. 1
  lsstt says:

  a dôvod pamiatkarov je?

  • 1.1
   vlaDyka says:

   Zrejme sa tam nevojde štadión, obchodné centrum alebo niekoľko rodinných domov cez obe strany hradieb, a tak to môžu pripomienkovať.

 2. 2
  xz says:

  Pokial si dobre pamatam,tak pred casom,podla niekoho z radnice bola vystavba prepojovacieho chodnika na Kricek hotova vec.

 3. 3
  Tibor Pekarcik says:

  Tiež si spomínam, ze vyjadrenia mesta boli, ze sa ide budovať. A teraz vyzerá, ze z toho nemusí byt nič. Tiež som si myslel, ze majú vsetko vopred vybavené, len stavať. Silne vyhlásenia pred voľbami, bez toho, aby mali svoje plány potvrdené na všetkých úrovniach schvaľovacieho procesu. Ach jaj! :-))).

 4. 4
  . says:

  iste sa dá nájsť riešenie na výstavbu prechodu v súlade s požiadavkami pamiatarov, napr. pasáž v novej zástavbe…

 5. 5
  majo says:

  Mna by zaujimalo, čo chce mesto na tomto pozemku vybudovat okrem chodnika, ked je nutne zburat ten dom aj ked nie je iste, ci sa tam tan chodnik bude vobec niekedy robit. (namiesto opravenia domu)
  Ešte ma zaujima, komu patri ten rozpadnuty dom na tejto ulici, hned oproti WC a ci jeho stav pamiatkarom nevadi.

 6. 6
  Fero Jahoda says:

  Pamiatkári si vymýšľajú hlúposti. Viacerí by vedeli rozprávať o ich nezmyselných požiadavkách, pričom sami kašlú na všetkých a na vsetko.

 7. 7
  Flego says:

  Fakt neviem či sa smiať alebo plakať https://www.trnava-live.sk/2010/11/04/kandidat-na-primatora-v-butko-predstavil-ambiciozny-volebny-program/ O štyri roky bude podľa Butka “samozrejmosťou” prepojenie Zeleného kríčka s Františkánskou ulicou a atraktívna obnova Jakubského námestia, obnovený povrch a mobiliár Hlavnej, Štefánikovej, Hviezdoslavovej a Halenárskej ulice, parkovanie v parkovacích domoch či univerzitný park oproti hotelu Holiday Inn nad novým podzemným parkoviskom.

  • 7.1
   danTT says:

   Z nejakých požiadaviek pamiatkárov sa dá len smiať.Tak tu je nejaký pseudoproblém, no z absolútneho centra mesta, radnice, najkrajších domov na pešej dovolia spraviť cirkus Humberto a úplne odpáliť akú takú atmosféru historického centra,vyzerá to ako lacné kasíno a už ani nehovorím ako tá ilumonácia vypaluje oči chodcom, no tu, v zhnitom kúte je chodnik cca 2m široký ohromný problém, du blejt velebnosti…už asi potratili rozum…

  • 7.2
   mraz says:

   No a po štyroch rokoch keby bol kresťan a katolík morálne zásadový a slušný by mal predstúpiť pred ľudí, poďakovať sa im za veľmi dobré platenú funkciu a zároveň sa ospravedlniť, že s jeho predvolebných sľubov neurobil skoro nič.

  • 7.3
   mraz says:

   Ináč fakt, ak by sa nesplnenie volebného programu najmenej na 60% kvalifikovalo ako trestný čin volebného podvodu, každý by si dobre rozmyslel čo bude bedači sľubovať!

 8. 8
  pamiatkar says:

  Najvacsi uspech pamiatkarov za posledne roky je, ako ochranili vyhlad na panoramu mesta z krizovatky Sladovnicka- Spartakovska- od Billy.
  Povodne bolo vidiet vsetky veze os Frantiskanskej, cez mestsku vezu, Univerzitny kostol, Hruby kostol, vezu muzea atd.
  Skratka teraz sa cela historicka veduta utopila v skelete Obchodneho centra a za urcitu dobu zmizne vyhlad na stare mesto celkom.
  To je na rucnik do ringu a odchod z uradu. ))
  Co robia vlastne trnavski pamiatkari ?
  Oni si trufnu len na slabych a slusnych ludi. Tym vedia robit neskutocne problemy. Na velkych ani len neceknu , pre tych zmenia este aj uzemny plan :)))
  aby im vysli v ustrety ))

 9. 9
  pedro says:

  ja by som ten dom za eurko zobral

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.