reklama

Centrom Trnavy prejde dobová vojenská kolóna, živo bude aj na Káčerovom majeri

Tri desiatky nadšencov z klubov vojenskej histórie pod taktovkou občianskeho združenia Klub vojenskej histórie Slovensko si v sobotu 18. októbra pripomenú Trnavskú vojenskú posádku v priereze dejín.

Od 9.30 h budete môcť na uliciach Trnavy stretnúť vojenskú kolónu v dobových uniformách, ktorá sa presunie na Káčerov majer, kde sa o 11. hodine uskutoční slávnostné otvorenie podujatia.

„Chceme jednak vytvoriť sobotňajší program pre dospelých Trnavčanov a ich deti, ako aj v možnej miere informovať o období vojny a vypuknutia SNP v Trnave ako aj o starších a novších vojenských dejinách Trnavy,“ povedal Boris Šeliga z organizátorského Klubu vojenskej histórie Slovensko

trnavska-posadka
Hlavná časť podujatia sa uskutoční na Káčerovom majeri za Kalváriou

Podujatie si zároveň kladie v samotnom závere za cieľ pietne si pripomenúť vojenské a civilné obete vojny z Trnavy a okolia, ako aj dôstojne si uctiť odvahu príslušníkov Trnavskej posádky z augusta 1944, ktorá ako jediná väčšia vojenská jednotka mobilizovala do SNP.

Jadro podujatia je zamerané na prezentáciu uniforiem, zbraní, militárií a vojenských činností z druhej svetovej vojny, viažucich sa najmä k 70. výročiu Slovenského národného povstania a odchodu Trnavskej posádky do SNP.

Popri krátkych ukážkach poradového výcviku, cvikov so zbraňami a streľby z historických zbraní z obdobia 1939-1945 bude prezentovaná aj najstaršia Trnavská posádka – stredoveká šermiarska skupina, znázorňujúca jednotku, brániacu Trnavu pred nájazdami a útokmi pred niekoľkými storočiami. Nebude chýbať ani prezentácia súčasnej armády – Ozbrojených síl.

Organizátori pripravili tiež malý branný pretek pre deti a kresliarsku súťaž. Prezentovať sa bude svojimi činnosťami a ukážkami aj trnavská partia vyznavačov airsoftu.

Podujatie, ktoré sa uskutoční s podporou Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Pamiatkového úradu SR začína o 11.00 na Káčerovom majeri v Trnave, na ploche dvora Krajského pamiatkového úradu v Trnave za Kalváriou.

Ešte pred začatím podujatia, približne o 10. hodine, vyrazia vojaci-herci aj s kolesovou historickou vojenskou technikou do mesta v kolóne, aby si pripomenuli trnavské vojenské posádky v priereze storočí aj v samotnom  historickom centre Trnavy. Podujatie na Káčerovom majeri bude prebiehať zhruba do 15.30 hodiny.

Martin Ostrovský z Klubu vojenskej histórie Slovensko dodáva: „O 15.45 uzavrieme podujatie pietnym aktom s uniformovanou čestnou strážou, salvami z historických zbraní a kladením vencov na Univerzitnom námestí pri tabuli pripevnenej na bývalých kasárňach, pripomínajúcej odchod Trnavskej posádky do povstania.“

Plagát:
vojsko

Ulož ako PDF
Napísal 16. októbra 2014 19:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.