reklama

Investor projektu akvaparku potrebuje mestské pozemky, rozhodnúť musia poslanci

Avizovaná výstavba projektu Aqua Relax Center v areáli Slávie stojí na verdikte poslancov mestského zastupiteľstva.

Trnavská súkromná spoločnosť Aqua Relax čaká na rozhodnutie poslancov o predaji mestských pozemkov s rozlohou 14 710 metrov štvorcových, ktoré majú byť súčasťou budúceho areálu akvaparku a letného kúpaliska, za cenu 1 euro.

Pozemky majú podľa znaleckého posudku hodnotu 1,3 milióna eur. Investor výmenou sľubuje vybudovanie infraštruktúry v podobe ciest, chodníkov, parkovacích miest či sadových úprav v rovnakej hodnote a celú investíciu z vlastných zdrojov odovzdá do majetku mesta.

Okrem realizácie samotného akvaparku s kúpaliskom plánuje vybudovať moderný areál pre plážový volejbal a priestory pre ďalšie športy.

Pre obyvateľov mesta Trnava plánuje prevádzkovateľ akvaparku a kúpaliska poskytnúť trvalú 20-percentnú zľavu zo vstupného.

relax-1

relax-2
Prípravné práce výstavby v areáli kúpaliska už začali

Investor predpokladá náklady vo výške približne 7 miliónov zo súkromných zdrojov, bez štátnej pomoci či eurofondov. Približne polovicu projektu chce financovať z komerčného úveru. Projekt akvaparku na kúpalisku Relax začal vznikať ešte v roku 2007. Po rôznych peripetiách sa zámer podarilo dostať až do súčasného štádia.

„Aby sme úver získali, potrebujeme predložiť vlastníctvo pozemkov. Preto žiadame mesto o odkúpenie pozemkov za 1 euro výmenou za naše investície do majetku mesta. Problémom je pre nás čas – plynie nám trojmesačná lehota od doby schválenia úveru po preukázanie vlastníctva pozemkov, ktorá vyprší v najbližších týždňoch. Z toho dôvodu potrebujeme vyjadrenie poslancov, v opačnom prípade vyjde niekoľkomesačné úsilie nazmar a predschválený úver prepadne,“ vysvetľuje Jozef Svátek zo spoločnosti Aqua Relax Trnava a odmieta špekulácie o tom, že žiadosť prichádza do zastupiteľstva tesne pred komunálnymi voľbami.

Pripomína komplikovanosť celého procesu prípravy projektu, vybavovania úveru, komunikácie s mestom, projektantmi či dodávateľom stavby, ktorého už investor vybral.

„My sme pripravení stavať okamžite, máme vlastné finančné zdroje, vybranú firmu, ktorá projekt zrealizuje, čakáme len na rozhodnutie mesta,“ zhrnul. Akvapark má byť dokončený do 12 mesiacov od začatia výstavby.

V dôvodovej správe k materiálu, o ktorom majú hlasovať poslanci 11. novembra 2014 sa uvádza, že existujúce kúpaliská v správe mesta Trnava nevyhovujú moderným štandardom, nefungujú po celý rok, sú preplnené a chýbajú im štandardné plavecké bazény.

„Mesto Trnava na vybudovanie vodného komplexu nemá voľne peňažné prostriedky potrebné v rámci vstupnej investície, pričom zadĺženie mesta Trnava v rámci investície neprichádza do úvahy. Je zrejmé, že mesto Trnava nemá k dispozícii odborný manažment, ktorý by mohol efektívne zabezpečiť vybudovanie a prevádzkovanie vodného komplexu, čo samozrejme pre mesto Trnava ešte zvyšuje rizikovosť celej investície. Z uvedených dôvodov mesto Trnava nemá inú možnosť, ako túto verejnoprospešnú službu zabezpečiť prostredníctvom súkromného investora, ktorý bude ochotný znášať ekonomické riziko súvisiace s vybudovaním a najmä prevádzkovaním vodného komplexu,“ pripomína správa k materiálu.

aquacenter-relax-t
Aqua Relax Center Trnava – vizualizácia

Projekt Aqua Relax Center má fungovať celoročne. Návštevníci budú môcť využívať priestory vo vnútri akvaparku, počas letných mesiacov bude v prevádzke aj vonkajší 25 – metrový plavecký bazén, ktorý vznikne prebudovaním súčasného. V exteriéroch pribudne detský a dojazdový bazén, postupne vybudujú aj tobogány a mnohé atrakcie. Samozrejmosťou je revitalizácia celého priestoru dnešného kúpaliska.

Dominantou dvojpodlažného objektu Aqua Relax Center bude vnútorný 25 – metrový bazén. Návštevníkom bude k dispozícii divoká rieka, chŕliče, tobogán, detský bazén s rozmermi 10×15 metrov, regeneračný bazén či tzv. mokrý bar.

Po dokočenení samotného akvaparku plánuje spoločnosť Aqua Relax Trnava rozšíriť plochu dnešného kúpaliska smerom bližšie k futbalovým ihriskám. Areál kúpaliska, ako aj ďalšie susediace priestory, tak čaká podľa slov J. Sváteka totálna revitalizácia.

Mesto Trnava v minulosti poskytlo pozemky za 1 euro napríklad pri projekte City Arena, výpožičkou pozemkov na dobu 30 rokov pomohla samospráva pri realizácii tenisového komplexu Empire či squashovej haly Pohoda. Podľa investora banke dnes už výpožička pozemkov nestačí a pri žiadosti o poskytnutie úveru požaduje nie dlhodobú výpožičku, ale vlastníctvo pozemkov.

FOTOGALÉRIA – VIZUALIZÁCIE:

Názory kandidátov na primátora:

Peter Bročka: „Termín preloženia žiadosti je príliš neskorý, rozhodne by som to nechal na ďalšie zastupiteľstvo. Je absolútne nevyhnutné, aby predajom majetku za takto nízku sumu predchádzala verejná diskusia.“

Jozef Klokner: „Riešiť takúto záležitosť krátko pred voľbami považujem za nešťastné.“

Robert Schmidt: „Nepovažujem to za šťastné riešenie, určite nie 3 dni pred voľbami. Súhlasím s názorom, že je vhodné nechať rozhodnutie na novom zastupiteľstve.“

Bystrík Stanko: „Rozhodnutie nechám na poslancov. Na rokovaní mestskej rady som povedal, že termín tri dni pred voľbami nie je vhodný a pri hlasovaní som sa zdržal. Aj keď si myslím, že akvapark v Trnave je potrebný.“

Ján Žitňanský: „Som za schválenie predaja. Nie je to prvý raz, kedy mesto takto rozhodlo. V minulosti stačila výpožička, po zmene zákona potrebuje investor pozemok vlastniť. V Trnave to nie je nič nové a veľmi dobre sa to osvedčilo. Mesto samotné nemá na to, aby postavilo akvapark. Keď môžeme takýmto spôsobom pomôcť Trnavčanom, pre ktorých je takýto projekt prioritou, ja s tým nemám problém.“

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2014 8:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Investor projektu akvaparku potrebuje mestské pozemky, rozhodnúť musia poslanci”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.