reklama

JAVYS chce viac ako dvojnásobne rozšíriť kapacitu skladu vyhoretého paliva v Bohuniciach

JAVYS – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., plánuje rozšíriť kapacitu vyhoretého jadrového paliva skladu v Jaslovských Bohuniciach.

Jadrové zariadenie Medzisklad vyhoretého paliva bolo postavené v rokoch 1983 – 1987 a uvedené do prevádzky v roku 1988. Slúži na skladovanie vyhoretých palivových kaziet v zásobníkoch uložených vo vodných bazénoch.

Voda zabezpečuje odvádzanie zbytkového tepla a zároveň pôsobí ako tienenie voči rádioaktívnemu žiareniu.

Medzisklad prešiel v rokoch 1997-2000 rekonštrukciou, počas ktorej došlo k zvýšeniu seizmickej odolnosti zariadenia a rozšíreniu jeho kapacity.

Tá je v súčasnosti projektovaná na 14 112 palivových článkov a naplnená je na približne 80 percent, čo postačuje na skladovanie do roku 2022.

ebo
Elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Foto: Slovenské elektrárne

Aktuálny zámer spoločnosti JAVYS počíta s dobudovaním kapacity o ďalších 18 600 palivových kaziet vyhoretého jadrového paliva v dvoch etapách.

Medzisklad vyhoretého paliva je samostatne stojaci objekt v areáli spoločnosti JAVYS a je zaradený do najvyššej úrovne fyzickej ochrany.

Po technickej stránke je budova rozdelená na kontajnerovú a skladovaciu časť.

Investor navrhuje tri rôzne technické variantné riešenia dobudovania skladu, dve z nich počítajú so scuhým spôsobom skladovania, jedna s mokrým spôsobom, ktorý sa vykonáva aj v súčasnosti.

Zámer rozšírenia skladu a jeho vplyvy na životné prostredie budú posudzovať kompetentné orgány.

Ulož ako PDF
Napísal 15. januára 2015 10:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “JAVYS chce viac ako dvojnásobne rozšíriť kapacitu skladu vyhoretého paliva v Bohuniciach”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.