reklama

O ďalšiu hanbu a degradáciu historických objektov v centre Trnavy radnica nestojí

Primátor Peter Bročka si vie predstaviť vytvorenie fondu určeného na financovanie obnovy historických domov v majetku mesta.

Mesto v súčasnosti vlastní viac ako 20 schátralých historických domov v centre. Pokusy o ich predaj končia často nezáujmom zo strany prípadných investorov.

Jedným z dôvodov je ich vysoká obstarávacia cenu, druhým, azda tým hlavným, je často katastrofálny stav objektov, ktoré mesto vlastní.

„Je potrebné urobiť kompletnú analýzu súčasného stavu a povedať si, čoho sa vzdáme, a ktoré budovy chceme zrekonštruovať a zachovať vo vlastníctve,“ poznamenal vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič.

Podľa Bročku v Trnave chýba fond, kde by mesto postupne odkladalo časť svojich peňazí za účelom ich investovania do postupných rekonštrukcií historických objektov.


hviezdoslavova6
Viacero objektov vo vlastníctve mesta je v dezolátnom stave a nikto sa o ne nestará

„Pýtal som sa na problém schátralých historických domov správcu, spoločnosť TT-Komfort. Reagovali, že sú finančne poddimenzovaní. Potom si musíme položiť základnú otázku, akým spôsobom zriadiť nejaký fond alebo nastaviť financovanie postupnej obnovy aspoň niektorých vybraných budov? Doteraz sa nič také nedeje – a tie budovy tu nemáme jeden rok ani štyri roky,“ konštatoval primátor.

Chybou podľa jeho slov bolo dlhé roky trvajúce „čakanie na zázrak, že niekto príde a kúpi to“.

„Rozumiem tomu, že tieto investície sú extrémne nákladné. Mesto Trnava má každý rok stabilný príjem, hovoríme o tom, ako sme na tom finančne dobre, pritom máme v portfóliu budovy v centre mesta, ktoré sú v havarijnom stave,“ poukázal.

Radnica v budúcnosti podľa Bročkových slov pripraví návrh, o ktorom bude komunikovať na mestskej rade a v zastupiteľstve. Zriadenie takéhoto fondu určeného na obnovu budov musia podporiť aj poslanci.

„Pokračovať v súčasnom trende nikam nepovedie. Iba k ďalšej degradácii a hanbe. A o to nikto z nás nestojí,“ uzvarel.

Ulož ako PDF
Napísal 19. februára 2015 8:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “O ďalšiu hanbu a degradáciu historických objektov v centre Trnavy radnica nestojí”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.