reklama

Rizikové faktory srdcovo – cievnych ochorení útočia pre nesprávny životný štýl aj na deti

Výskyt rizikových faktorov srdcovo – cievnych ochorení, ako dôsledok nesprávneho životného štýlu, je značný už v detskom veku. Lekári tvrdia, že ich počet rastie geometrickým radom, preto je potrebné začať s edukáciou a informovaním už v rannom školskom veku.

Projekt „Roadshow srdce plné zdravia“ je zameraný na zlepšenie stravovania a zdravého životného štýlu detí na základných školách po celom Slovensku.

Vzdelávací projekt sa realizuje formou roadshow v 25 mestách na jednej vybranej základnej škole pre žiakov 2.stupňa. Cieľovou skupinou však nie sú len samotní žiaci, ale aj učitelia a pedagogickí pracovníci školských klubov.

V Trnave sa do projektu zapojila Základná škola Jána Bottu.

Projekt prebiehal v dopoludňajších hodinách a začínal prezentáciou lekára s témou rizikových faktorov srdcovo – cievnych ochorení u detí a mládeže, predovšetkým fajčením, konzumáciou alkoholu, nedostatočnou fyzickou aktivitou, nadváhou či obezitou.

edu-srdce
edu-srdce3
Prezentácie o funkcii srdca, prevencii či zdravej životospráve absolvovali aj žiaci ZŠ Bottova

Po prezentácii mali žiaci možnosť absolvovať prehliadku modelu 3D nafukovacieho srdca, aby lepšie pochopili jeho fyziologickú funkciu a zapojili sa do diskusie. Žiaci, formou propagačných materiálov a plagátov, mohli tiež pozorovať rozdiely medzi ľudským telom fajčiara a nefajčiara.

Žiaci, ktorých rodičia súhlasia s vykonaním odberu krvi a následne s jej vyhodnotením, mali možnosť absolvovať rôzne merania (krvný tlak, BMI index, glykémiu, cholesterol a EKG) a navštíviť fit kútik.

Fit kútik, prostredníctvom informácií o zdravej životospráve, prevencii detskej obezity a ukážky zdravých raňajok, sa snaží poukázať na potrebu zdravého životného štýlu a správnu životosprávu v každom veku.

Po ukončení programu žiaci anonymne odpovedali na krátku anketu, ktorej cieľom je získanie spätnej informácie o vedomostiach z prezentácie, rizikových faktoroch, ich príznakoch a prvej pomoci.

Ďalšími cieľmi projektu je informovať a edukovať deti a mládež, upozorniť ich na potrebu starostlivosti o vlastné srdce od ranného veku, a zároveň ich vzdelávať o príznakoch kardiovaskulárnych ochorení a možnosti ich rýchleho rozpoznania a prvej pomoci.

Zároveň podporiť prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, informovať o možnostiach monitoringu rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení a vytvoriť a etablovať nové spôsoby práce s mládežou.

Organizátorom projektu „Roadshow srdce plné zdravia“ je Slovenská nadácia srdca, spolu s nadáciou pre deti Slovenska, za podpory Nadácie Tesco.

Projekt bol realizovaný v aktívnej spolupráci s Fakultou zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave pod vedením Mgr. Michala Rafajdusa, PhD. a za pomoci študentiek katedry verejného zdravotníctva Bc. Kataríny Adamekovej, Bc. Lenky Cudzišovej, Soni Jaďuďovej a Bc. Miroslavy Gapčovej.

edu-srdce2
Projekt „Roadshow srdce plné zdravia“ je zameraný na zlepšenie stravovania a zdravého životného štýlu detí

Ulož ako PDF
Napísal 21. februára 2015 21:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.