reklama

Bročka podpíše posledné dodatky na údržbu zelene, staré zmluvy končia

Základnú údržbu zelene, najmä trávnatých plôch, si dokáže mesto podľa slov primátora Petra Bročku robiť lacnejšie a minimálne rovnako kvalitne ako je tomu v súčasnosti prostredníctvom dodávateľských firiem.

O zeleň sa v Trnave stará šesť firiem. Niektoré zmluvy vznikli ešte v druhej polovici 90-tych rokov. Firmy každoročne uzatvárajú rámcové zmluvy bez verejnej súťaže, kde sa dohodnú na rozsahu a finančnom objeme prác.

Bročka už v minulosti tieto zmluvy a systém údržby mestskej zelene viackrát podrobil kritike.

Staré zmluvy medzi mestom Trnava a firmami, ktoré sa v meste starajú o zeleň, plánuje primátor postupne vypovedať.

kosenie

Ilustračné foto

Keďže proces verejného obstarávania pri tomto rozsahu prác a objeme financií v hodnote približne 900-tisíc eur ročne môže trvať podľa Bročku pol aj trištvrte roka, navrhne podpísať definitívne posledný dodatok k zmluvám.

„Zruší sa akákoľvek fixácia, čo znamená, že firmy nebudú mať garantovanú žiadnu čiastku. Výpovedná lehota bude jeden mesiac. Už v tejto fáze im odoberieme niektoré práce, ktoré sa týkajú napríklad odborného ošetrenia stromov, na ktoré bude vypísaná samostatná súťaž,“ prezentoval svoj zámer.

Starostlivosť o zeleň môže podľa jeho slov v budúcnosti prebiehať dvomi spôsobmi – bude ju realizovať mesto alebo súkromná firma, ktorá bude úspešná vo verejnej súťaži.

„Do času, kým sa rozhodne a prebehnú všetky procesy, si mesto nemôže dovoliť zastaviť všetky práce, preto budú podpísané posledné dodatky. Súlad so zákonom pri pripravovaných dodatkoch budeme ešte pred ich podpisom preverovať s Úradom pre verejné obstarávanie,“ uviedol.

Dodávateľské firmy sú podľa Bročku so situáciou zmierené, keďže jeho vyjadrenia sú dlhodobo známe. „Táto situácia mi nie je dvakrát príjemná. Ide o trnavské firmy, ktoré zamestnávajú Trnavčanov. Ale musia si uvedomiť, že doterajší stav nebol kóšer a z tohto bludného kruhu sa už musíme vymaniť.“

Posledné dodatky budú podpísané najmä v záujme pokračovania prác, „aby mesto nezostalo po kolená v burine. Nemôžeme ‚seknúť‘ zmluvy zo dňa na deň a počas vegetačnej sezóny budeme mať vážny problém,“ vysvetlil.

Ako zdôraznil, žiadna z firiem nie je vylúčená z ďalšej spolupráce a môže sa zúčastniť verejnej súťaže.

Základnú údržbu zelene, najmä trávnatých plôch, si dokáže mesto názoru primátora robiť lacnejšie a minimálne rovnako kvalitne ako je tomu v súčasnosti.

„Nehovorím o údržbe stromov a špecializovaných sadovníckych prácach. To vyžaduje kvalitnejšie personálne portfólio. Ale som presvedčený, že základné kosenie dokážeme za rovnaké peniaze robiť aj vo väčšom rozsahu,“ dodáva.

Ulož ako PDF
Napísal 2. marca 2015 9:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Bročka podpíše posledné dodatky na údržbu zelene, staré zmluvy končia”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.