reklama

Bročka chce riešiť schátralé historické domy dlhodobým prenájmom, ukáže ich aj verejnosti

Chátrajú, špatia, hrozia zrútením a sú nebezpečné. A súčasne aj riadne predražené, preto ich nikto nechce. Mestské historické domy v centre Trnavy.

V minulosti sa mestu podarilo predať len tri schátralé nehnuteľnosti. Dva domy – jeden na Trojičnom námestí a druhý na Štefánikovej ulici – kúpil spoluzakladateľ firmy Eset Miroslav Trnka.

Na štvrtý pokus a za takmer polovicu v porovnaní s pôvodnou cenou predala v roku 2014 radnica historický dom bývalej Jelínkovej tlačiarne na Halenárskej 5.

Záujem o mestské domy so zaujímavou minulosťou v kvalitnej lokalite historického centra by mal kde – kto. Zásadným problémom býva v drvivej väčšine neúspešných verejných súťaží privysoká východisková cena stanovená znalcom.

Investovať len do kúpy zdevastovanej a opustenej ruiny tristo, päťsto alebo šesťstotisíc eur si dovolí naozaj málokto. Nezabúdajme totiž na ďalšie státisíce potrebné na komplexnú rekonštrukciu objektu.


Minimálna východisková predajná cena určená znalcom za tento dom na Halenárskej bola 601-tisíc eur

Po skúsenostiach z minulosti, kedy veľká väčšina pokusov o predaj nevyužívaných historických domov skončila neúspechom, prichádza trnavská radnica s myšlienkou ponúknuť vybrané nehnuteľnosti v centre záujemcom do dlhodobého prenájmu.

„Ten model je pomerne jednoduchý. Vybrané historické domy ponúkneme vo verejnej súťaži do dlhodobého prenájmu. Záujemcovia prostredníctvom svojej ponuky navrhnú obdobie prenájmu, zámer rekonštrukcie, svoju predstavu fungovania objektu a podobne. Finančná investícia do rekonštrukcie by zostala na pleciach nového nájomcu, ale objekt by zároveň zostal v majetku mesta,“ stručne priblížil predstavy radnice primátor Peter Bročka.

Mesto si od tohto modelu sľubuje zvýšenie záujmu o nehnuteľnosti a viac zrekonštruovaných a oživených domov vďaka obojstranne výhodnej spolupráci medzi mestom a súkromnými investormi.

„Zrejme pôjde o prenájmy na desiatky rokov. Nový nájomca namiesto drahej prvotnej investície svoje prostriedky investuje do rekonštrukcie a prevádzky. Domy ožijú, získajú novú tvár, mesto ich nemusí udržiavať ani opravovať z vlastných zdrojov. Zdá sa nám to ako správna cesta. Podobným systémom sa vydali aj iné mestá v zahraničí a osvedčilo sa im to,“ konštatuje Bročka.

K balíku nehnuteľností, ktoré sa rozhodne mesto ponúknuť do prenájmu, vypracuje samospráva informačné materiály.

Počas leta sa majú podľa Bročkových slov uskutočniť aj prehliadky nevyužívaných objektov. Nahliadnuť do zákutí historických domov bude môcť zrejme aj verejnosť.

„Myslím si, že ľudí bude zaujímať ako tieto domy v súčasnosti vyzerajú a v akom sú stave,“ dodal primátor.

V centrálnej mestskej zóne vlastní mesto viac ako 20 historických obytných domov, na predaj zatiaľ ponúklo len niekoľko z nich.

Financie chýbajú nielen na najnutnejšiu údržbu a menšie opravy, nehovoriac o generálnej rekonštrukcii.


Zdevastovaný dom na Hviezdoslavovej ulici 6 sa predával za 316-tisíc eur

Pohľad do dvora domu na Hviezdoslavovej:
hviezdoslavova-1

hviezdoslavova-2

hviezdoslavova-3

Zdevastované interiéry Prachárne:
pracharen

pracharen2

Ulož ako PDF
Napísal 22. júna 2015 9:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Bročka chce riešiť schátralé historické domy dlhodobým prenájmom, ukáže ich aj verejnosti”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.