reklama

Bročka chce riešiť schátralé historické domy dlhodobým prenájmom, ukáže ich aj verejnosti

Chátrajú, špatia, hrozia zrútením a sú nebezpečné. A súčasne aj riadne predražené, preto ich nikto nechce. Mestské historické domy v centre Trnavy.

V minulosti sa mestu podarilo predať len tri schátralé nehnuteľnosti. Dva domy – jeden na Trojičnom námestí a druhý na Štefánikovej ulici – kúpil spoluzakladateľ firmy Eset Miroslav Trnka.

Na štvrtý pokus a za takmer polovicu v porovnaní s pôvodnou cenou predala v roku 2014 radnica historický dom bývalej Jelínkovej tlačiarne na Halenárskej 5.

Záujem o mestské domy so zaujímavou minulosťou v kvalitnej lokalite historického centra by mal kde – kto. Zásadným problémom býva v drvivej väčšine neúspešných verejných súťaží privysoká východisková cena stanovená znalcom.

Investovať len do kúpy zdevastovanej a opustenej ruiny tristo, päťsto alebo šesťstotisíc eur si dovolí naozaj málokto. Nezabúdajme totiž na ďalšie státisíce potrebné na komplexnú rekonštrukciu objektu.


Minimálna východisková predajná cena určená znalcom za tento dom na Halenárskej bola 601-tisíc eur

Po skúsenostiach z minulosti, kedy veľká väčšina pokusov o predaj nevyužívaných historických domov skončila neúspechom, prichádza trnavská radnica s myšlienkou ponúknuť vybrané nehnuteľnosti v centre záujemcom do dlhodobého prenájmu.

“Ten model je pomerne jednoduchý. Vybrané historické domy ponúkneme vo verejnej súťaži do dlhodobého prenájmu. Záujemcovia prostredníctvom svojej ponuky navrhnú obdobie prenájmu, zámer rekonštrukcie, svoju predstavu fungovania objektu a podobne. Finančná investícia do rekonštrukcie by zostala na pleciach nového nájomcu, ale objekt by zároveň zostal v majetku mesta,” stručne priblížil predstavy radnice primátor Peter Bročka.

Mesto si od tohto modelu sľubuje zvýšenie záujmu o nehnuteľnosti a viac zrekonštruovaných a oživených domov vďaka obojstranne výhodnej spolupráci medzi mestom a súkromnými investormi.

“Zrejme pôjde o prenájmy na desiatky rokov. Nový nájomca namiesto drahej prvotnej investície svoje prostriedky investuje do rekonštrukcie a prevádzky. Domy ožijú, získajú novú tvár, mesto ich nemusí udržiavať ani opravovať z vlastných zdrojov. Zdá sa nám to ako správna cesta. Podobným systémom sa vydali aj iné mestá v zahraničí a osvedčilo sa im to,” konštatuje Bročka.

K balíku nehnuteľností, ktoré sa rozhodne mesto ponúknuť do prenájmu, vypracuje samospráva informačné materiály.

Počas leta sa majú podľa Bročkových slov uskutočniť aj prehliadky nevyužívaných objektov. Nahliadnuť do zákutí historických domov bude môcť zrejme aj verejnosť.

“Myslím si, že ľudí bude zaujímať ako tieto domy v súčasnosti vyzerajú a v akom sú stave,” dodal primátor.

V centrálnej mestskej zóne vlastní mesto viac ako 20 historických obytných domov, na predaj zatiaľ ponúklo len niekoľko z nich.

Financie chýbajú nielen na najnutnejšiu údržbu a menšie opravy, nehovoriac o generálnej rekonštrukcii.


Zdevastovaný dom na Hviezdoslavovej ulici 6 sa predával za 316-tisíc eur

Pohľad do dvora domu na Hviezdoslavovej:
hviezdoslavova-1

hviezdoslavova-2

hviezdoslavova-3

Zdevastované interiéry Prachárne:
pracharen

pracharen2

Ulož ako PDF
Napísal 22. júna 2015 9:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

24 komentárov pre “Bročka chce riešiť schátralé historické domy dlhodobým prenájmom, ukáže ich aj verejnosti”

 1. 1
  Larab says:

  V skutočnosti je veľmi málo investorov, ktorý si môžu dovoliť zrekonštruovať takéto domy. Sú totiž vo veľmi zlom stave, horšom ako si často mesto i kupujúci myslí. Údržba dlhodobo takmer žiadna a aj mnohé čiastkové rekonštrukcie v minulosti neboli urobené dobrých spôsobom.

  Pár domov sa tak možno podarí opraviť, ale systémove riešenie to nebude.

 2. 2
  Highlighter says:

  Prosím vás, čo to je za nezmysel? To má byť motivácia na kvalitnú obnovu? Investovať do cudzieho majetku a potom to po rokoch odovzdať mestu. V ako stave, zanedbané s potrebou ďalšej obnovy? Bez možnosti získať úver, bez dane z nehnuteľnosti pre mesto… Majetok má vlastniť ten kto sa oň vie a chce starať! Žiaľ mesto to nie je bez ohľadu na to kto je pri moci.

 3. 3
  Peter Bročka says:

  Keby sa takto podarilo opraviť aspoň jeden, budem spokojný. Jedno systémové riešenie nie je. Musí to byť kombinácia všetkých troch modelov: dlhodobého zvýhodneného prenájmu, rekonštrukcie z vlastných, resp. úverových zdrojov a až na záver predaja.
  Sedieť roky a čakať na zázrak za systèm nepovažujem ;)

  • 3.1
   Larab says:

   Samozrejme, sedieť a čakať na zázrak systém nie je, nikto to ani netvrdil. Toto je vizitka dlhodobej neaktivity od roku 1993 až po dnes.

   Vieme, kto je za to zodpovedný.

  • 3.2
   trnava says:

   Skôr by ste mohli niečo spraviť s rožným domom na Hviezdoslavovej a na Hollého ulici. Pokial dobre viem je to súkromné a majiteľ s tým nič nerobí len to chátra.

   • 3.2.1
    ZVJS says:

    trebalo by ist za riaditelom do hrnciaroviec, nech uvolni majitela, aby zacal nieco robit so svojim domom

  • 3.3
   Jan says:

   Ja by som chcel aby mesto dalo aj iným záujemcom , hlavne zo záujemcov z občanov mesta ako model poskytovaný zahraničným investorom . viď Steffe , melónik ročne na položku správu mestského majetku , 150 tisíc na kúrenie v neprenajatých priestoroch a môžme ísť na to . No né.

 4. 4
  Fero Jahoda says:

  Banky sa od radosti zblaznia aby uverovali rekonstrukcie budov, ktore nebudu mozne zalozit, pretoze budu v majetku mesta.

 5. 5
  Highlighter says:

  Buď je niekto naivný alebo je to sofistikovanejšia schéma na kšefty. Teraz mesto prenajme výhodne (napr. za 1euro) pre investora na desiatky rokov, ten zrekonštruuje a potom požiada o odkúpenie a bude sa argumentovať že to bola ruina, že mesto z toho na dlhé roky nič nebude mať… V každom prípade pozitívne je ak sa tie objekty obnovia a kľudne ich investorom rozdajte aj zadarmo len to povedzte na rovinu, vyhláste súťaže o najzaujímavejšie projekty a nevymýšlajte zastieracie manévre ako zostať pekný u voliča

 6. 6
  Eduard Guniš says:

  Fakt je ten, že tie domy majú svoj potenciál, otázka ostáva, kto ho dokáže vidieť a využiť. Každopádne, chátranie nie je riešenie a preto každá rozumná iniciatíva stojí za zváženie.

 7. 7
  dido says:

  Este tu vymenujte dalsich 300 dovodov ako a preco sa to neda…

 8. 8
  Vaša says:

  Highlighter to fakt nam ma byt luto za uslou danou z nehnutelnosti?
  Teraz ju predsa nemame a mame dom-ruinu.
  Potom ju mat nebudeme ale dom bude dom.
  Tak za akou danou z nehnutelnosti nam ma byt luto? Ked ruina spadne bude to lepsie co ?:)

  Brocka, keby s tymto neurobil nic, tak sa podpisuje pod stav tych domov. Za tieto 4 roky ma sancu s tym nieco urobit. Ked neurobi nic, bude to aj nanho, tak ako je to za 25 rokov na jeho predchodcov. Nieco urobit musi, takze vitam tento napad. Ci sa podari, netusim, bodaj by sa.
  Co urobia banky do toho sa nestarajme, zalozit sa da aj ina nehnutelnost, ked clovek svojmu zameru veri. Banke je to jedno, hlavne aby to malo hodnotu.
  Drzim palce.

 9. 9
  bedrich says:

  Nápad je to rozumný, ale nedá mi poznamenať: koľko tupcov sa v Tnave vozí na 100, 200 tisícových autách a nenájde sa tu za kopec rokov dosť trnavčanov ktorí by investovali svoj kapitál do niečoho rozumného a trvácneho a pre všetkých prínosného ako je historická budova.

 10. 10
  Highlighter says:

  Vlastne máte pravdu (Vaša …) Načo prísť s pragmatickým riešením (mesto nech rekonštruuje tie objekty ktoré potrebuje a vie využívať, investori nech majú možnosť kúpiť hoc aj pod cenu v transparentnej súťaži a investovať do svojho).
  Vytvárajme radšej neprehľadné konštrukcie (dobré minimálne na dve veci: biznis alebo nekonečné spory – aktuálne mesto Martin…)
  V každom prípade držím palce všetkým zúčastneným – našim voleným zástupcom aj nadšencom čo sa chystajú zveľaďovať “náš” mestský majetok!

  • 10.1
   Vaša says:

   Daj navrh kolko pod cenu by bolo podla teba ok, aby Brocka nebol najvacsia spina a zlodej podla polky Trnavy ;) Polovica hodnoty stanovenej znalcom, stvrtina, alebo 5% Vies to nastavit? Das tam svoje meno?. Ja sa Brockovi necudujem, ze nechce dat to svoje pod takyto napad.

 11. 11
  watchdog says:

  Pracháreň je najväčšia hanba všetkých doterajších konšelov. Páchateľ je známy. Organizoval posledný Ekofest. Spolupáchateľ je TT-komfort lebo v jeho správe bol objekt (mal ho na starosti konkrétny človek) a to, čo dopustil, aby sa z neho stalo pod oknami radnice je ukážka toho ako sa bačovalo na Meste. Kauza bola zahraná do stratena bez toho, aby bol niekto niekto za to niekto vinný.
  Pán primátor by si mal uvedomiť, že nové poriadky nemôže zavádzať so starými kádrami lebo tí sa už nezmenia. Hádžu mu len polená pod nohy a auditu transparentnosti si robia robia srandu. Všetky kšefty bežia bez prerušenia tak ako roky bežali.

 12. 12
  zaujimavy pokus says:

  a isto mu budem drzat palce, aj ked si myslim, ze je vopred urceny na neuspech…

  asociacia s Ceskym Krumlovom by bola na mieste, len by som si najprv porovnal navstevnost turistami a z toho vyplyvajuce vyuzitie na tieto ucely (Cesky Krumlov vyse 300.000 navstevnikov!!!), cely trnavsky kraj nedosiahne 300.000, a to su tu ovela ine destinacie ako napr. Piestany a pod.

  Pri vsetkej ucte, tieto domy zvacsa nemaju vyuztie, lebo su skor vhodne na prevazdku sluzieb s vysokou pridanou hodnotou (restauracie, hotely a pod) a v Trnave sa nedokazu uzivit ani tie existujuce – nehovoriac o tom, co sa s historickym centrom stane po otvoreni toho nechutneho mostra menom City Arena

 13. 13
  sv.Tadeáš says:

  Budova, ktorá má šancu na takýto systém je Pracháreň, žiadna iná… Námestie aj bez City arény , aj s ňou bude vždy námestím, centrálnym bodom mesta. Čiže nehnuteľnosti na , príp. v tesnom dotyku námestia, budú mať vždy svoju výsostnú pozíciu/hodnotu. To si uvedomil aj Miro Trnka a preto zainvestoval v tejto zóne dosť slušný balík peňazí, a nie niekde na rozbitej a druhotriednej Halenárskej – bez ohľadu na to, či tam niekto za rok za päť naleje spomínaných 6 mio EUR. A pokiaľ viem Pracháreň má už takýto systém pripravený, s konkrétnym záujemcom, Bročka s ním už aj jednal, čiže robíme divadielko s zákulisnými dohodami. A mimo témy – pokiaľ je Trnava teraz transparentné mesto, tak sa pýtam za akým účelom bol prevedený pozemok – bývalé parkovisko pred Kalokagatiou a Štadiónom do vlastníctva City areny ??? potrebovali stavebný dvor? vypožička a po kolaudácii navrátenie do majetku mesta. Tento pozemok nemá žiadny súvis s City arenou tak moja otázka je, kedy chce mesto riešiť túto zlodejinu?

  • 13.1
   Larab says:

   Jeden podnikateľ síce chodí po Trnave už ako nový majiteľ Prachárne, to však neznamená, že o tom niekto na radnici vôbec niečo vie.

 14. 14
  ? says:

  Ďalší sci-fi prípad o prenájmoch z roku 2015

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.