reklama

Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva o návrhu pokuty poslancovi výsledok neprinieslo

Dnešné mimoriadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MZ) mesta Trnava trvalo dvadsať minút a skončilo bez výsledku.

Jediným bodom rokovania bolo rozhodnutie zastupiteľstva o porušení povinnosti podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov zo strany poslanca Adama Peciara a udelení pokuty.

Na júnovom riadnom rokovaní MZ podpredseda Komisie MZ na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov Jozef Alchus informoval poslancov o skutočnosti, že Peciar podľa členov Komisie v zákonom stanovenej lehote nedoručil majetkové priznanie, a preto požiadal zastupiteľstvo o hlasovanie o začatí konania proti poslancovi Adamovi Peciarovi vo veci porušenia Ústavného zákona.

Zastupitelia jeho návrh schválili.

Komisia na svojom zasadnutí 13. augusta 2015 konštatovala, že poslanec Adam Peciar svojím konaním porušil povinnosť podať včas písomné oznámenie ako aj povinnosť uviesť v oznámení úplné a pravdivé údaje týkajúce sa jeho majetkových pomerov a navrhla „aby Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava prerokovalo uvedenú skutočnosť a rozhodlo vo veci samej tak, že poslancovi Adamovi Peciarovi bude uložená pokuta vo výške trojnásobku jeho mesačného platu. Komisia považuje porušenie povinností poslanca Adama Peciara za dostatočne vydokladované, prešetrené a odôvodnené“.

hlas-pec
Výsledok hlasovania mimoriadneho zasadnutia MZ

Na utorňajšom mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva sa zúčastnilo 26 poslancov. Na prijatie uznesenia bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov mestského zastupiteľstva, teda šestnásť.

Za prijatie uznesenia navrhnutého Komisiou hlasovalo trinásť poslancov, trinásti prítomní sa zdržali. Návrh preto neprešiel.

„Podľa ústavného zákona rozhodnutie musí byť prijaté nadpolovičnou väčšinou členov MZ, to je 16 poslancov. V prípade, že sa tak nestane, konanie sa zastavuje,“ ozrejmila prítomným poslancom znenie zákona Jana Tomašovičová z odboru právneho a majetkového na mestskom úrade.

Po ukončení hlasovania poslanci nakrátko prerušili rokovanie a prebehla krátka porada pracovného predsedníctva MZ.

Porada žiadny výsledok, napríklad v podobe modifikovaného návrhu uznesenia, nepriniesla.

Primátor Peter Bročka na záver skonštatoval, že uznesenie nebolo prijaté a mimoriadnu schôdzu MZ ukončil.

Podľa zákona môže zastupiteľstvo udeliť poslancovi za porušenie zákona pokutu vo výške troch mesačných platov vypočítaných z výšky priemerného mesačného platu za výkon verejnej funkcie za predchádzajúci kalendárny rok.

Peciar zarobil v roku 2014 ako poslanec 106 eur (odmena za mesiac december), výška uloženej pokuty by dosiahla 26,58 eura.

„Je mi ľúto, že som si nesplnil riadne povinnosti vyplývajúce z mojej funkcie. Na vyzvanie komisie som dodatočne doplnil všetky údaje, ktoré vyžaduje ústavný zákon. Chyby robí každý, zvlášť v mojom prípade si budem do budúcna dávať určite väčší pozor. Sumu, ktorá mi mala byť určená ako pokuta, som previedol na účet nadácie Trnava Trnavčanom. Navyše odpracujem 28 hodín verejných prác v prospech nášho mesta,“ uviedol vo vyhlásení poslanec Adam Peciar.

Ulož ako PDF
Napísal 18. augusta 2015 17:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva o návrhu pokuty poslancovi výsledok neprinieslo”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.