reklama

Fotky nad pisoármi alebo Výstava na hajzli. Mladý fotograf svojsky zareagoval na otvorenie City Areny

Svojským spôsobom zareagoval na víkendové otvorenie nového nákupného centra mladý trnavský fotograf Peter Lančarič. Priamo v priestoroch komerčnej časti City Areny, konkrétne na toaletách, usporiadal neohlásenú výstavu vlastných fotografií, ktoré nalepil rovno nad pisoáre.

Ako hovorí sám autor fotografií a organizátor akcie, projekt s expresívnym názov Výstava na hajzli nebol len o sérii fotografií, ale predovšetkým o priebehu celej udalosti.

„Expresívny názov je kritickou reakciou na budovu City Aréna v historickom centre mesta Trnava. Kľúčovou myšlienkou bolo zorganizovať výstavu načierno, bez povolenia a ohlásenia ju zasadiť do slávnostného otváracieho programu – teda do inej väčšej udalosti, na ktorú výstava reaguje a stáva sa jej súčasťou,“ vysvetľuje Lančarič.

Jedinečnosť výstavy spočívala podľa autorových slov aj v alternatívnom prístupe a interakcii. Návštevníci poznali vopred len dátum výstavy. O mieste konania sa dozvedeli deň pred výstavou komunikáciou cez sociálnu sieť.

vnh-1
Návštevníci výstavy si prezerajú vystavené fotografie na toaletách nového nákupného centra

FOTO: Peter Lančarič

Konkrétnu polohu „hajzlov“ Lančarič hosťom upresnil až v deň výstavy pred nákupným centrom.

„Ani sám som nevedel, kde výstava bude. V nákupnom centre som pred otvorením nebol, čiže celá akcia sa vyvíjala za chodu,“ popisuje.

Akcie vo verejnom priestore sú podľa mladého autora najmä o interakcii. A inak tomu nebolo ani počas výstavy.

„Ľudia rôznych vekových kategórií na výstavu reagovali veľmi dobre, bavili sa. Náhodní návštevníci ‚Výstavy na hajzli‘, rovnako ako aj páni zo strážnej služby si mysleli, že výstava je oficiálnou súčasťou otváracieho programu. Samozrejme, som ich nechal si to myslieť. Po vernisáži sme popíjali víno na terase, ktorá tvorí bočný vchod do nákupného centra. Tu sa ku nám v oslavách striedavo pripájali zamestnanci z rôznych prevádzok. Správa o výstave sa rýchlo rozniesla po celom obchodnom dome, som spokojný s tým, ako to dopadlo. Výstavu som si ju jednoducho chcel spraviť, a tak som si ju spravil,“ zhodnotil priebeh a výsledok svojho projektu.

Oficiálny text slávnostného otvorenia projektu City Arena Lančarič prispôsobil podľa seba. Upravený text mu poslúžil ako pozvánka.

V sobotu Trnavčania privítajú v otváracom programe v City Arene Petra Cmoríka, tanečníkov The Pastels, ľudovú tanečnú skupinu Čarovné ostrohy a prebehne aj VÝSTAVA NA HAJZLI, ktorej autorom je fotograf Peter Lančarič.“

Peter Lančarič na toalete City Areny prezentoval fotografickú sériu Odhalenie, v rámci ktorej z množstva „značkových“ igelitiek vytvoril plachtu s rozmermi 3,5 m x 2,5 m a ňou prekryl zabudnuté sochy umiestnené na trnavských sídliskách.

Zakrytie plachtou symbolizuje návrat sôch do momentu pred ich odhalením.

„Igelitky s logami celosvetových obchodných sietí odkazujú na nadprodukciu a neustále vytváranie nových túžob a potrieb, pričom pod ťarchou nových a nových vecí zabúdame na veci staré,“ priblížil svoje úmysly a postoje fotograf Peter Lančarič.

VIDEO:

ĎALŠIE FOTOGRAFIE (autor Peter Lančarič):

vnh-2

vnh-3

vnh-4

vnh-5

vnh-6

vnh-7

vnh-p

Ulož ako PDF
Napísal 26. augusta 2015 12:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Fotky nad pisoármi alebo Výstava na hajzli. Mladý fotograf svojsky zareagoval na otvorenie City Areny”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.