reklama

Do Medzinárodného týždňa nosenia detí sa zapojí aj Trnava

Rodičia z celého Slovenska budú v týždni od 4. do 10. októbra 2015 už tretí rok oslavovať radosť z nosenia svojich detičiek v rámci 7. ročníka Medzinárodného týždňa nosenia detí (MTND), do ktorého sa tento rok zapojí rekordných vyše 32 miest s nabitým programom ako pre deti, tak aj pre dospelých.

Prvá iniciatíva a objavenie tejto medzinárodnej akcie na Slovensku vzniklo vďaka vášnivým nosiacim maminám v Spišskej Novej Vsi. Spojili sa s poradkyňou nosenia zo Serede a spoločnými silami zorganizovali MTND aj u nás.

V stredu 7. a v piatok 9. októbra sa do podujatia zapoja aj Trnavčania. Detailný program nájdete na tejto stránke.

„Veľmi sa tešíme, že sa svetová oslava nosenia detičiek po niekoľkých rokoch fungovania v okolitých krajinách dostala aj k nám na Slovensko a môžeme byť jej súčasťou,“ vysvetľuje celoslovenská koordinátorka MTND, Gabriela Cabanová.

dieta-nosenie
Ilustračné foto: nosma.sk

Druhý ročník (2014) nabral na vážnosti. Založila sa celoslovenská facebook skupina, ktorá združovala organizátorky zo všetkých miest. Nakoniec sa ich nazbieralo 22. Spoločne vystupovali pred médiami, navzájom si koordinovali programy, mali jednotný dizajn, propagačné materiály a zosúladené aktivity.

Hneď po ukončení druhého ročníka vzniklo OZ Nosma, ktoré je združením organizátoriek MTND, aktívnych poradkýň nosenia a ďalších spolupracovníčok. OZ Nosma je registrované ako oficiálny partner IBW (International Babywearing Week) na Slovensku. Druhé nosiace združenie a oficiálny partner OZ Nosma v Bratislave je OZ Chcem nosiť. Jeho predmetom je primárne poradenská činnosť, poskytovanie osobnej podpory pre Bratislavu a okolie a online prostredníctvom rôznych inovatívnych spôsobov aj pre celé Slovensko.

Obe združenia v spolupráci s ďalšími poradkyňami nosenia a dobrovoľníkmi organizujú už v maximálnej jednote a profesionalite súčasný tretí ročník MTND s myšlienkou „Objím svoj svet/ Embrance your world“.

„Motto tohto ročníka krásne vyjadruje podstatu nosenia (pri nosení objímame svoj svet, lebo naše deti ním sú) a významu MTND (objíma/pokrýva celý svet), ale i úžasnú spoluprácu pri tohtoročnej organizácii – dokázalo sa totiž naozaj zjednotiť, spojiť, a teda objať celé Slovensko aj po organizačnej stránke,“ dodáva Gabriela Cabanová.

INFO
MTND uskutočnila prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI), ktorá datuje svoj vznik do toho istého obdobia. Založili ju štyri skupiny nosiacich nadšencov z Chicaga, New Yorku, Birminghamu a Bay Area. MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detičiek širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia.

Detailné programy budú uverejnené na www.nosma.sk a v pripravovanej mobilnej aplikácii „Chcem
nosiť“ spolu s ďalšími užitočnými informáciami.

nosenie

Ulož ako PDF
Napísal 12. septembra 2015 20:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.