reklama

#SIEŤ chce vo voľbách získať poverenie na zostavenie vlády. Maroš Sagan: V parlamente chcem byť za Trnavu

-politická reklama-

Už 5. marca 2016 sa v parlamentných voľbách ľudia rozhodnú, koho poveria riadením našej krajiny počas najbližších štyroch rokov. Líder #SIETE Radoslav Procházka chce vo voľbách od verejnosti získať mandát na zostavenie novej vlády ako alternatívy k dnešnej vláde jednej strany. Vlády, pre ktorú budú prioritou skutočné a nie vymyslené problémy Slovenska, teda predovšetkým zdravotníctvo, školstvo, stav justície, podpora rodín či spravodlivé mzdy a dôchodky. Vlády, ktorá nebude pred problémami zatvárať oči, ale bude ich riešiť.

Na kandidátke #SIETE, ktorá má v prieskumoch dlhodobo najvyššie preferencie voličov hneď po vládnucej strane, je aj 40-ročný Maroš Sagan. Od roku 2010 je starostom najväčšej obce trnavského okresu, Cífera. Je podpredsedom Združenia miest a obcí – región JE Jaslovské Bohunice a zastupuje trnavský región v celoslovenskej rade ZMOS.

sag-proch-tt
Maroš Sagan (vľavo) a Rado Procházka na stretnutí s obyvateľmi Trnavy na Trojičnom námestí

Pred príchodom do samosprávy pôsobil v súkromnej sfére, ako manažér dodávateľskej spoločnosti v závode PSA Peugeot Citroën, a v školstve, ako vysokoškolský učiteľ na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na naše otázky nám odpovedal takto.

Čo Vás viedlo k rozhodnutiu kandidovať na post poslanca Národnej rady?

– V každodennom živote sa ako občan často stretávam s tým, ako zle fungujú niektoré inštitúcie, ako štát nedokáže zabezpečiť základné služby pre obyvateľov aspoň na štandardnej úrovni, ako sa mrhá peniazmi štátu, teda nás všetkých. Z pozície starostu obce si rôzne nedostatky vyplývajúce zo zlého riadenia štátu uvedomujem dvojnásobne, keďže ich vidím takpovediac „zvnútra“. Vidím aj korupciu, ktorá odčerpáva peniaze zo spoločnej kasy do súkromných vreciek. Najhoršie na tom však je, že časť ľudí je už apatická a neverí, že sa to môže zmeniť. Akoby rezignovali na to, že by sme mohli žiť aj v slušnejšom štáte. Ja verím, že veci sa k lepšiemu meniť dajú a chcem tomu pomôcť, preto mám ambíciu dostať sa do parlamentu.

Ako to teda chcete zmeniť?

– Politiku robia ľudia, preto, ak má prísť k pozitívnej zmene, musia do politiky prísť noví, nezaťažení ľudia. Samozrejme, základný predpoklad je, aby boli nielen noví, ale aj slušní a kompetentní. Nová „krv“ v politike dokáže pretrhnúť staré nezdravé väzby, priniesť nové riešenia a nájsť odvahu na ich presadenie. Takúto obmenu som zažil aj u nás v obci, kde príchod nových ľudí do zastupiteľstva, priniesol podstatné zlepšenie riadenia a rýchlejší rozvoj obce. Za #SIEŤ kandidujem preto, lebo reprezentuje novú generáciu politikov. Je odhodlaná priniesť ľuďom zásadnú zmenu k lepšiemu tak v riadení štátu, ako aj v životnej úrovni na Slovensku. Predovšetkým však potrebujeme dostať dostatočne silný mandát od ľudí vo voľbách, aby sme mohli zostavovať vládu.

A vaše osobné priority?

– V prvom rade chcem byť poslancom za Trnavu a jej región, aby tunajší ľudia vedeli, kto ich zastupuje v parlamente! Čo sa týka odbornej stránky, doteraz som pôsobil v troch rôznych oblastiach – v školstve, v podnikateľskej sfére a v samospráve. Myslím si, že o týchto sektoroch mám prehľad a viem v nich byť prospešný. Mojou srdcovou záležitosťou je ale samospráva a verejná správa, keďže momentálne v nej pracujem. Úplne konkrétnym cieľom je napríklad zvýšenie podielu financií zo štátnych daní, ktorý štát zasiela mestám a obciam. Ak chceme zabezpečiť kvalitné životné podmienky pre obyvateľov miest a obcí – dobudovať základnú infraštruktúru ako sú vodovody, kanalizácie, cesty, chodníky ale aj školy, škôlky, domovy dôchodcov či športoviská – musíme na jedného obyvateľa dostávať aspoň toľko peňazí, koľko dostávajú v porovnateľných krajinách ako sú Poľsko a Česká republika. Zdroje na to sú, len musia chcieť politici. Navyše, tu dolu majú ľudia obecné či mestské peniaze pod väčšou kontrolou, ako keď sa míňajú na ministerstvách, lebo vidia miestnym politikom priamo „do kuchyne“.

A ešte posledná otázka na odľahčenie. Nie ste náhodou príbuzný Petra Sagana?

– Nie, hoci pochádzam od Žiliny a v Cíferi bývam „len“ 15 rokov. Obdivujem však húževnatosť, odvahu a vytrvalosť, s akými ide za svojím cieľom. Peter môže byť inšpiráciou pre celé Slovensko v tom, že ak spojíme talent a drinu, môžeme byť svetoví aj my. Ja osobne sa cyklistike príliš nevenujem, kedysi som sa venoval behu na dlhé trate a celý život som hrával futbal v oblastných súťažiach. Aj dnes pravidelne nastupujem za tím starostov nášho regiónu. Šport je pevnou súčasťou môjho života a dúfam, že si budem naň vedieť vždy nájsť čas.

Ulož ako PDF
Napísal 12. februára 2016 10:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.