reklama

Trnavský rínek zažil v sobotu rekordnú návštevnosť

Mestský trh vytiahol v sobotu do centra húfy ľudí, ktorí neváhali pricestovať aj z okolitých miest. Mnohí strávili na akcii niekoľko hodín, čo dokazuje, že Rínek nie je iba o nákupoch, ale aj o rozhovoroch a stretnutiach v príťažlivej atmosfére.

„Zdá sa nám, že prišlo najviac ľudí v histórii podujatia. Určite je to aj tým, že akcii prialo výborné počasie a Trnavský rínek bol prvým trhom po zime, takže ľudia sa už asi potrebovali ísť vyvetrať do mesta,“ hodnotí s úsmevom včerajšiu situáciu na deviatom Rínku v poradí Miroslava Hlinčíková.

Návštevníkov súdiac podľa dĺžky radu pred stánkom priťahovali najmä populárne kvetinové čelenky od Magaely, svietiace i pískacie tričká, ale záujem bol i o umelecké grafiky, ručne robené mydlá, tašky, vankúše, ilustrované pančuchy, tetovačky, krásne textilné náhrdelníky, smaltované brošne, modrotlač a rôzne ručne robené dekorácie.

Sympatické baretky a klobúky od vyštudovanej scénografky Kataríny Žgančíkovej mali tiež veľký úspech: „Je to úžasná akcia. Ľudia chodia, zastavia sa, obdivujú, a čo je skvelé, aj nakupujú. Celkovo tu vládne taká francúzska atmosféra, je to tu také slobodné, voľné, šansónové, takže aj moje klobúčiky sa sem veľmi hodia.“

rinek-apr2016-1

rinek-apr2016-2

rinek-apr2016-3

FOTO: kamarianphotography

V nákupnej zóne sa tiahol dav po celej dĺžke Kapitulskej ulice, najmä v dopoludňajších hodinách sa museli predajcovia poriadne obracať. Organizátori dali priestor až deväťdesiatim stánkom a zväčšili tiež gastrozónu na Mikulášskom námestí. Baristi bez prestávky napeňovali mlieko na niekoľko kapučíno naraz a cukrárky v rýchlom tempe nakladali koláče.

„12.20 a koláčiky sú vypredané. Dvetisíc koláčikov zmizlo za tri hodiny. Ďakujeme, ste úžasní,“ napísala mladá cukrárka Lucia Gažová na svoju sociálnu sieť. Ako ďalej uvádza, hoci napiekla dva krát viac koláčov ako na októbrový Rínek, nestačilo. Dopyt výrazne prevyšoval ponuku.

„Sami sme prekvapení, ako sa niektoré maškrty rýchlo rozchytali. Budeme sa snažiť gastrozónu posilniť, aj keď je veľmi ťažko odhadnúť, koľko návštevníkov príde nabudúce. Veríme, že sa ľudia nehnevajú a berú to tak, že Rínek je aj o samotnej atmosfére a stretnutí s ľuďmi,“ hovorí Júlia Č. Oravcová z organizačného tímu.

Koncepčne najzaujímavejším tovarom na Rínku boli jednoznačne peňaženky z tetrapakových obalov. Zastrešuje ich nezisková organizácia Pure Love a tvorcom nápadu je Jakub Vričan.

„Zaujímam sa už dlhodobo o recykláciu odpadu v úžitkovom rozmere. Peňaženky zo škatúľ od džúsov sú výborná vec, ktorú si vie spraviť každý doma. My sme chceli samotný nápad posunúť ďalej, a tak sme oslovili viacerých mladých umelcov zo Slovenska, aby vytvorili dizajny na tieto peňaženky. Cieľom je podporiť umeleckú komunitu, využiť finančné prostriedky na ďalšie projekty a v neposlednom rade motivovať ľudí k myšlienke originálnej recyklácie,“ vysvetľuje.

VIDEO: Cukru production

Viaceré dámy využili možnosť nakúpiť si na Rínku pestrofarebné trvalky z kvetinovej škôlky, čerstvú zeleninu a ovocie. Nechýbala ani tradičná knižná burza a známe domáce sirupy Herbert z Trnavy.

Hudobne otvorila podujatie skupina Preßburger Klezmer Band, ktorú vystriedalo trnavské jazzové Impaco Trio a na záver vystúpila folklórna ženská skupina Veterán.

Ema Izakovičová pripravila pre návštevníkov zaujímavú prehliadku Trnavy. Prihlásilo sa sedemdesiat účastníkov, ktorým porozprávala históriu Kapitulskej ulice ako obchodnej zóny. Mnohí boli iste prekvapení, že ulica bola v minulosti aj dejiskom nakrúcania viacerých filmov. Najznámejším je Štvorylka z roku 1954.

Prehliadka pokračovala okolo Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského, nášho najvýznamnejšieho rodáka a v súvislosti s hudbou priblížila Izakovičová aj ďalšiu osobnosť Johna Dopyeru, ktorého mnohí účastníci vôbec nepoznali. „Rodák z Dolnej Krupej s pôvodne slovenským menom Jan Dopjera si dal v dvadsiatom storočí v Amerike patentovať strunový nástroj dobro a má dôležitý podiel i na rannom vývoji elektrickej gitary,“ informuje certifikovaná sprievodkyňa.

Mladé rodiny s deťmi trávili Rínek radšej obďaleč od nákupnej zóny – v tieni pod stromami v priľahlom parku. Niektorí si na tráve rozložili deky, maškrtili a sledovali, ako sa deti hojdajú na ratanových kreslách či hrajú pexeso. Zaujímavý bol i workshop o spoznávaní zeleniny, tvorivé dielne a jazykové hry s angličtinou a francúzštinou.

K sprievodnému programu patrili aj diskusie na nádvorí jazykovej školy Harmony o dobrovoľníctve a o umení vo verejnom priestore.

Matúš Hlinčík z neziskovej organizácie Bronco tvrdí, že za každým Rínkom stojí niekoľko desiatok dobrovoľníkov: „Bez týchto ľudí by Rínek pravdepodobne neexistoval v takom rozsahu a kvalite, preto sa im chcem poďakovať a veľmi sa teším, že sa z nás stáva zohratý tím, ktorý už len tak hocičo neprekvapí.“

Najbližšie zavíta Trnavský rínek do mesta na jeseň 15. októbra 2016. Dovtedy budú organizátori z Bronca venovať svoju pozornosť menším podujatiam ako Trnavský blšák a Trnavský piknik.

TEXT: Jana Pekárková
FOTO: kamarianphotography

rinek-apr2016-4

rinek-apr2016-5

rinek-apr2016-6

rinek-apr2016-7a

Ulož ako PDF
Napísal 18. apríla 2016 12:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavský rínek zažil v sobotu rekordnú návštevnosť”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.