reklama

Na dosky trnavského divadla zavíta v júnovej premiére Exupéryho Malý princ

Poetický príbeh o stretnutí pilota a Malého princa v rozľahlej púšti si od svojho vzniku získal srdcia miliónov ľudí na celom svete. Je to najznámejšie literárne dielo francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho, a zároveň jeden z najznámejších rozprávkových príbehov modernej svetovej literatúry. S Malým princom sa určite každý raz v živote stretne. Či už ako dieťa alebo ako dospelý.

V réžii Petra Palíka a s hudbou Martina Geišberga prichádza slávny príbeh aj na dosky Divadla Jána Palárika v Trnave.

Premiéra hry sa uskutoční 18. júna o 19. hodine.

Hrajú Tomáš Vravník, Tomáš Mosný, Miroslav Beňuš, Branislav Mosný, Silvia Holečková, Kristína Tóthová a Alena Vojteková.

Vstupenky si môžete rezervovať v predpredaji na prízemí divadla, na telefónnom čísle 033/5511 125 alebo e-mailom: djp@djp.sk.

palarik-tabula-divadlo

Malý princ, úprimná a krehká bytosť, k nám prichádza zo vzdialených svetov, aby nám vyjavil svoje tajomstvá.

Prostredníctvom prostej detskej optiky nám ukazuje základné životné hodnoty a pomáha nám spoznať veci, ktoré je možné vidieť iba srdcom. Učí nás, v čom spočíva prosté šťastie a celým svojim bytím nás nabáda k priateľstvu a nesebeckému životu.

Antoine de Saint-Exupéry napísal príbeh plný hlbokých myšlienok, duchovnej symboliky a magických alegórií, ktorý popisuje zvláštny kontrast medzi detstvom a dospelosťou.

Táto nesmrteľná lekcia humanizmu určená všetkým generáciám, teraz za pomoci podmanivej hudby a pôsobivých výtvarných obrazov ožije i na divadelnom javisku.

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry (1900 -1944), bol francúzsky spisovateľ a letec. Mnohí ho považovali i za filozofa. Medzi jeho najznámejšie diela patria Pošta na juh, Nočný let, Zem ľudí, Citadela alebo Malý princ.

Pochádzal zo starej šľachtickej rodiny a ako štvorročný stratil otca. Matka sa snažila, aby deti mali šťastné detstvo, preto trávili časť roka na rodinnom zámku Saint-Maurice-de-Remens. V detstve mu hovorili „Kráľ Slniečko“, pre jeho modré oči a blond vlasy. Jeho detská podoba nápadne pripomína podobizeň Malého princa, ktorú sám nakreslil. Už ako dieťa inklinoval k technike a vynálezom, ale lákala ho i poézia.

Jeho veľkým snom bolo lietanie. Počas vojenskej služby si urobil pilotský kurz a neskôr sa stal pilotom poštovej spoločnosti.

Ako pilot sa uplatni aj v II. svetovej vojne. V roku 1943 vyšiel jeho List rukojemníkovi, kde v súvislosti s vojnou vyjadruje Antoine svoju vieru v duchovné hodnoty ľudstva, odsudzuje predsudky a proti rasizmu stavia úctu k človeku.

V tomto roku vyšla tiež úžasná filozofická rozprávka Malý princ. Vo svojich dielach čerpal z vlastných životných osudov. Koncom júla 1944 zahynul pri havárií lietadla.

maly-princ

Ulož ako PDF
Napísal 1. júna 2016 6:43. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.