reklama

Priestor za Bernolákovou bránou pomenujú po princeznej Konštancii

Dobšinského ulica v lokalite Pekné pole a Námestie Konštancie pri kostole sv. Jakuba budú dva nové názvy verejných priestranstiev v Trnave.

Mesto Trnava určuje a mení názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v zmysle zákona o obecnom zriadení.

Predložený návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa určuje názov ulice, navrhuje pomenovať komunikáciu v novovznikajúcej obytnej zóne Pekné pole Dobšinského ulica po spisovateľovi Pavlovi Dobšinskom.

“Názov v uvedenom tvare – iba priezvisko – sa predkladá z dôvodu, že už pri pomenovávaní neďalekej Schumerovej ulice ho odporúčali zložky integrovaného záchranného systému, kvôli jednoznačnému zadávaniu názvu ulice do GPS,” vysvetľuje mestský úrad.

nam-konstancie-tt

Druhým návrhom VZN je určenie názvu pre kruhové námestie medzi Bernolíákovou bránou a kostolom sv. Jakuba (františkánsky) Námestie Konštancie.

Pomenovanie tohto priestoru má historický kontext a navrhla ho Komisia na udeľovanie ocenení mesta Trnavy.

“Uhorská princezná Konštancia (1180 – 1240), dcéra kráľa Belu III. ako manželka českého kráľa Přemysla Otakara I. bola vlastníčkou územia od rieky Moravy cez Malé Karpaty až po dnešný región Trnavy. Princezná toto územie skultivovala, začlenila do obchodných ciest a postavila základy budúceho osídlenia a rozkvetu Trnavy. Pred rokom 1238 toto územie predala či darovala synovcovi Belovi IV., ktorý práve Trnavu povýšil do radov slobodných kráľovských miest – ako prvé mesto z dnešného územia Slovenska,” konštatuje sa v zdôvodnení komisie.

V prípade prijatia tohto návrhu nevzniknú žiadnej firme, ani obyvateľovi mesta administratívne, ani finančné povinnosti, konštatuje mesto.

Podľa vyjadrenia Odboru územného rozvoja a koncepcií na Mestskom úrade v Trnave je toto verejné priestranstvo vhodné pomenovať a k názvu Námestie Konštancie nemá výhrady.

dobsinskeho-ulica-tt

Ulož ako PDF
Napísal 10. júna 2016 6:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

4 komentáre pre “Priestor za Bernolákovou bránou pomenujú po princeznej Konštancii”

 1. 1
  mirec says:

  Konštancia bola hlavne česká kráľovná…

 2. 2
  Jano says:

  Panovníci v minulosti nemali národnosť. Tú im prisudzujeme až dnes. Je úplne jedno akej národnosti bola Konštancia, Belo Iv či Ľudovít Veľký z Anjou. A úplne jedno je aj to, či to bol český, uhorský panovník, alebo panovník sv. ríše rímskej. Podstatné je, že všetci panovníci Trnave v jej rozvoji pomohli. Najvýraznejšie asi Ľudovít Veľký a Belo IV. A faktom zostáva, že najviac ublížili Trnave a najviac brzdili jej rozvoj slovenskí starostovia, primátori, poslanci MZ, a ďaLšia prednovembrová a ponovembrová háveď. No a nezadržateľný stúpajúci príliv študentov a robotníkov z východného Slovensku ju nakoniec možno privedie aj do záhuby.

  • 2.1
   Turista z 13-ky says:

   Prednovembrova háveď, ako píšeš, ak by mala k dispozícii ešte jeden – dva roky, tak aj na Trojicnom namesti postaví papalášske bytovky. Tí historickú Trnavu zdevastovali a to je slabé slovo. Najiniciatívnejší v tom boli komunisti, ktorých sem nasťahovali z Oravy. Ich stavebným prostriedkom bol najčastejšie buldozér a bager s päťtonovým závažím.
   Capi v záhrade sa zjavovali hocikedy, čiže treba s nimi rátať stále. Aj teraz.

Napíš komentár

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.