reklama

Nad Bernolákovou bránou bdie nočná hliadka v podobe dvoch strážnikov. Sú súčasťou GPS hry Mocný opasok

Nočná hliadka s lampášom zdobí od piatka trnavské hradby nad Bernolákovou bránou. Ide o prvé súsošie k pripravovanej GPS hre Mocný opasok.

Už minulé leto oslovil Peter Cagala, vedúci úseku kultúry mesta Trnava, scénickú výtvarníčku Naďu Salbotovú s nápadom umiestniť na hradby sochy v životnej veľkosti, ktoré by zobrazovali rôzne situácie z trnavských dejín.

Tak začali vznikať v spolupráci s historikmi prvé modely v mierke 1:10, ktoré výtvarníčka postupne pretavila na reálne súsošia v životnej veľkosti.  

“Spolu ide o 14 sôch, ktoré postupne uvidia Trnavčania na hradbách. Budú zachytávať okamihy z výstavby hradieb, rozmachu mesta, ale aj hasenia požiarov a dobýjania Trnavy počas stredoveku,” poznamenala scenáristka hry Mocný opasok Jana Pekárková.

Prvé dve sochy nainštalovali na hradby nad Bernolákovou bránou v piatok 26. júna 2020.


FOTO: Mesto Trnava / Martin Hesko

Momenty zo života ľudí na hradbách

„Bolo to krásne zadanie. Snažila som sa zachytiť konkrétne momenty zo života ľudí na hradbách, aby pôsobili prirodzene a verne, a to je asi najväčšia výzva pre sochára.  Súsošie nad Bernolákovou bránou tvoria dvaja sympatickí páni: mladší, urastený, sediaci strážnik, ktorému nohy voľne hompáľajú z múra, zatiaľ čo starší, skúsenejší s halapartňou a lucernou sleduje každý pohyb okolo hradieb, aby do Trnavy nevnikol nepriateľ,“ opisuje inštaláciu Salbotová.

V strážnikovej lucerne je zabudované aj LED svetielko, aby v noci súsošie svietilo. Výroba každej sochy trvala Salbotovej približne 2 týždne.

Na začiatku letných prázdnin pribudnú k nočnej hliadke ďalšie sochy požiarnikov, staviteľov hradieb, zamilovaných študentov a kurucov.

“Zaujímavými postavami v meste bude určite aj socha veselého žobráka Šaňa a mestského vrátnika Portaria, ktorý bude vítať turistov priamo na pešej zóne. Všetky sochy sú už komplet hotové a pripravené v sklade na dočasnú inštaláciu na hradby. Každá váži okolo 100kg,” pokračuje Jana Pekárková.

Sochy čoskoro prehovoria v hre

Všetky sochy sú súčasťou GPS hry Mocný opasok, ktorá bude v Trnave online o pár dní.

„Originálna historicka-dobrodružná hra prerozpráva príbeh 700-ročných hradieb cez telefón, aby sa zabavili rodičia i deti. Sochy sú priamymi aktérmi hry. Veríme, že Trnavčania si sochy obľúbia a vrátime spoločne hradbám kúsok dávnej slávy,“ dopĺňa Peter Cagala.  

Viac informácií o pripravovanej hre nájdete na hradby.trnava.sk.

FOTO: Mesto Trnava / Martin Hesko

Ulož ako PDF
Napísal 27. júna 2020 8:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Nad Bernolákovou bránou bdie nočná hliadka v podobe dvoch strážnikov. Sú súčasťou GPS hry Mocný opasok”

 1. 1
  xXx says:

  Preco tie figuriny vyzeraju tak infantilne , skoro az dementne? To v stredoveku tak vyzerali ludia? Len na ukazku, ako mozu vyzerat figurny do vykladov. https://www.medcom.sk/sk/produkty/figuriny/platinium

  • 1.1
   Historik says:

   áno a aj horšie. Málokto sa vtedy dožil 40.

   • 1.1.1
    vrat_titul says:

    Asi nejrozšířenější pověrou o středověku je, že lidé umírali velice mladí, a kdo se dožil třicítky nebo čtyřicítky, mohl mluvit o štěstí. Zrnko pravdy je v tom, že průměrná délka života byla v evropském středověku opravdu okolo 30 let. Jenže tato nízká průměrná hodnota byla způsobena především velice častými dětskými úmrtími. Ale lidé, kteří překonali všechny dětské nemoci a dožili se 21 let se mohli průměrně dožít 60 i 70 let.

    • 1.1.1.1
     Nevec Gdo says:

     Tuto hlupost som vela x cital a vela ludi to ma v hlave zafixovane ako fakt a dokonca si pamatam, ze nas to ucili aj na dejepise. Ked som ozval, ze mnoho ludi sa dozivalo vysokeho veku, vedel som to z knih , ktore som cital, tak mi ucitel povedal, ze to boli len vynimky. V tej dobe som si ten priemer s vysokou umrtnostou deti, ale aj napr pre rozne choroby a vojny neuvedomoval.

 2. 2
  fannka says:

  Tie garáže pri Bernolákovej bráne opreté o mestské hradby pamiatkárom neprekážajú?

  • 2.1
   (a)sociál says:

   Nie je to prvá vec, v ktorej sny pána richtára narazili na nevôľu ľudí.
   https://mytrnava.sme.sk/c/20064688/garaze-pri-hradbach-chce-mesto-zburat-pre-vyhliadku.html
   800.000 na kus pozemku za mestom má, ale na vykúpenie 11 garáží nie.

   • 2.1.1
    Nevec Gdo says:

    Faktom ale je ze tie garaze su tam otras, tak ako aj cele sidlisko, ktore tam bolsevik vybudoval.

   • 2.1.2
    Stotisíce tam kam sa prisní says:

    Tak toto je dobrý postreh.
    Garáže pod hradbami pôsobia mimoriadne hnusne, priam odpudzujúco. Do tohoto Vocca nejako nesce investuvat. Návštevníci mesta majú tento hnus jak na dlani.
    Taktiež by tie stotisíce mohol Vocca vložiť do pripravovaného barokového parku na Hollého. Alebo na projekt zelený kríček.
    Ale to né. Na to penáze nemá. Vocca radšej investuje do lokality v psovej rici, kam zablúdi minimum ľudí.
    Reťazec majiteľov zarasteného pozemku v psovej rici je pritom dobrou témou pre konšpirátorov.

 3. 3
  maxim says:

  „Po dokončení stavby severnej veže by sme mohli prejsť po hradbách prakticky celou Michalskou ulicou okrem úsekov, kde boli zničené a sú riešené len náznakovo,“ povedal Bročka (2015)

 4. 4
  Parva Roma says:

  Tak koľko to majú tie hradby rokov? 800 alebo 700?

 5. 5
  matika says:

  V Parku Bela IV. som sa dozvedel, že Trnavská univerzita tu bola 135 rokov. Skutočne? 1635 – 1777

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.