reklama

Nad Bernolákovou bránou bdie nočná hliadka v podobe dvoch strážnikov. Sú súčasťou GPS hry Mocný opasok

Nočná hliadka s lampášom zdobí od piatka trnavské hradby nad Bernolákovou bránou. Ide o prvé súsošie k pripravovanej GPS hre Mocný opasok.

Už minulé leto oslovil Peter Cagala, vedúci úseku kultúry mesta Trnava, scénickú výtvarníčku Naďu Salbotovú s nápadom umiestniť na hradby sochy v životnej veľkosti, ktoré by zobrazovali rôzne situácie z trnavských dejín.

Tak začali vznikať v spolupráci s historikmi prvé modely v mierke 1:10, ktoré výtvarníčka postupne pretavila na reálne súsošia v životnej veľkosti.  

„Spolu ide o 14 sôch, ktoré postupne uvidia Trnavčania na hradbách. Budú zachytávať okamihy z výstavby hradieb, rozmachu mesta, ale aj hasenia požiarov a dobýjania Trnavy počas stredoveku,“ poznamenala scenáristka hry Mocný opasok Jana Pekárková.

Prvé dve sochy nainštalovali na hradby nad Bernolákovou bránou v piatok 26. júna 2020.


FOTO: Mesto Trnava / Martin Hesko

Momenty zo života ľudí na hradbách

„Bolo to krásne zadanie. Snažila som sa zachytiť konkrétne momenty zo života ľudí na hradbách, aby pôsobili prirodzene a verne, a to je asi najväčšia výzva pre sochára.  Súsošie nad Bernolákovou bránou tvoria dvaja sympatickí páni: mladší, urastený, sediaci strážnik, ktorému nohy voľne hompáľajú z múra, zatiaľ čo starší, skúsenejší s halapartňou a lucernou sleduje každý pohyb okolo hradieb, aby do Trnavy nevnikol nepriateľ,“ opisuje inštaláciu Salbotová.

V strážnikovej lucerne je zabudované aj LED svetielko, aby v noci súsošie svietilo. Výroba každej sochy trvala Salbotovej približne 2 týždne.

Na začiatku letných prázdnin pribudnú k nočnej hliadke ďalšie sochy požiarnikov, staviteľov hradieb, zamilovaných študentov a kurucov.

„Zaujímavými postavami v meste bude určite aj socha veselého žobráka Šaňa a mestského vrátnika Portaria, ktorý bude vítať turistov priamo na pešej zóne. Všetky sochy sú už komplet hotové a pripravené v sklade na dočasnú inštaláciu na hradby. Každá váži okolo 100kg,“ pokračuje Jana Pekárková.

Sochy čoskoro prehovoria v hre

Všetky sochy sú súčasťou GPS hry Mocný opasok, ktorá bude v Trnave online o pár dní.

„Originálna historicka-dobrodružná hra prerozpráva príbeh 700-ročných hradieb cez telefón, aby sa zabavili rodičia i deti. Sochy sú priamymi aktérmi hry. Veríme, že Trnavčania si sochy obľúbia a vrátime spoločne hradbám kúsok dávnej slávy,“ dopĺňa Peter Cagala.  

Viac informácií o pripravovanej hre nájdete na hradby.trnava.sk.

FOTO: Mesto Trnava / Martin Hesko

Ulož ako PDF
Napísal 27. júna 2020 8:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nad Bernolákovou bránou bdie nočná hliadka v podobe dvoch strážnikov. Sú súčasťou GPS hry Mocný opasok”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.