reklama

Nové trnavské ulice pomenujú podľa organistu a zemepisnej polohy

Pomenovanie Východná a Ernesta Schumeru majú získať nové ulice v mestskej časti Trnava – Sever.

Rozhodnutie o určení nových názvov ulíc vydáva mestské zastupiteľstvo prostredníctvom Všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Poslanci budú o návrhu VZN na určenie dvoch nových ulíc hlasovať na júnovom rokovaní zastupiteľstva.

Názov Východná ulica získa nová spojovacia komunikácia medzi Piešťanskou a Veternou ulicou za HM Tesco.

bucianska-veterna-1
Spojovacia komunikácia medzi Piešťanskou a Veternou dostane názov Východná ulica

Ulica Ernesta Schumeru je situovaná v novej IBV na Kopánke, napája sa kolmo na ulicu Jána Hlúbika v smere na Krupskú cestu.

Navrhovaný názov Východná ulica vystihuje zemepisnú polohu komunikácie v rámci mesta. Pri návrhu pomenovať ulicu po Ernestovi Schumerovi sa bralo do úvahy pomenovanie susedných ulíc po osobnostiach vedy a umenia. Ernest Emanuel Schumera (14.1.1883 Spišské Podhradie – 17.8.1962 Trnava) bol hudobný skladateľ a organista. Organ a hudobnú teóriu študoval súkromne. Po nešťastnej náhode oslepol a ponúkol svoje hudobné schopnosti františkánskemu kláštoru pri Kostole sv. Jakuba v Trnave, kde pôsobil až do smrti ako organista. Bol autorom zvonkohry na veži Evanjelického kostola v Trnave. U františkánov má pamätnú tabuľu a mesto Trnava mu udelilo cenu za rozvoj hudobnej kultúry in memoriam,” uvádza dôvodová správa navrhovaného VZN.

K odporučeným názvom sa vyjadril aj výbor mestskej časti Trnava – sever.

K navrhovanému pomenovaniu „Východná ulica“ vyjadril jednomyseľne kladné stanovisko. Navrhovaný názov „Ulica Ernesta Schumeru“ získal nadpolovičnú podporu.

Časť členov výboru odporúčala názov, ktorý je ľahšie zapamätateľný a priliehavý názvom okolitých ulíc.

Ulož ako PDF
Napísal 5. júna 2014 7:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

6 komentárov pre “Nové trnavské ulice pomenujú podľa organistu a zemepisnej polohy”

 1. 1
  Ferdinand says:

  Čo tak konečne pomenovať ulicu po kráľovi Ľudovítovi I Veľkom, alebo Belivi IV ktorý udelil mestu výsady? Či stále nič?

 2. 2
  Palko says:

  Ja osobne nie som stotožnený s tým ak mesto pomenuje nejakú bezvýznamnú ulicu na kraji mesta po niekom významnom v histórii. Celkom mi vadia niektoré pomenovania v zástavbe do Kamenáča.

  Ulica Kráľa Bela IV by určite nemala byť v nejakej zástavbe rodinných domov, ale niekde kde by sa využila aj v cestovnom ruchu. Sprievodca turistov by to mal doplnok k výkladu. Napr. “práve kráčame po ulici kráľa Bela IV, ktorý udelil Trnave …..” ;-) To by ale asi chcelo niektorú premenovať. :)

 3. 3
  pedro says:

  Navrhovaný názov Východná ulica vystihuje zemepisnú polohu komunikácie v rámci mesta.

  len aby za par rokov nebola aj vychodnejsia. a za 50 rokov si budu ludia cudovat, preco je v centre vychodna ulica.

 4. 4
  Rasto says:

  To uz radsej Ulica pani Kajšmentke…
  Ci to uz by bola silna kožmeker?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.