reklama

Súsošie Golgoty z kalvárie demontujú a komplexne zreštaurujú

Súsošie Golgoty na trnavskej kalvárii sa dočká kompletnej obnovy. Práce sa začnú demontážou všetkých kamenných prvkov a kovových plastík a ich transportom do reštaurátorských ateliérov. Vzhľadom na vysokú mieru poškodenia súsošia a náročnosť reštaurátorských prác si Trnavčania na jeho postupný návrat v plnej kráse budú musieť počkať možno aj päť rokov.

Súsošie pozostávajúce z kamenných podstavcov a krížov, na ktorých sú osadené kovové plastiky, je národnou kultúrnou pamiatkou. V súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Trnave o jeho obnove sa minulý rok uskutočnil reštaurátorský výskum, v ktorom sa konštatuje, že stav jednotlivých sôch a kamennej architektúry je nevyhovujúci, jednotlivé časti diela sú zdegenerované vplyvom poveternostných podmienok, zemnej vlhkosti, vandalizmom a príležitostným zapaľovaním sviečok.

„Na základe tohto výskumu bol vypracovaný návrh postupu a technológie kompletnej obnovy s predpokladanou cenou 133 464 EUR. Správa kultúrnych a športových zariadení práve realizuje v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní výber zhotoviteľa diela. Po uplynutí lehoty podľa zákona o verejnom obstarávaní môže byť začiatkom augusta podpísaná zmluva o dielo so spoločnosťou Chameleo zastúpenou Mgr. art. Tomášom Kucmanom s cenou diela 131 239,60 EUR,“ uviedla Katarína Kapustová zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnavy.

kalvaria
Súsošie čaká komplexná obnova

Reštaurátorské práce budú vzhľadom na charakter pamiatky pozostávať z troch častí – komplexnej obnovy kamennej architektúry, obnovy kovových figurálnych plastík a sanácie a statického zabezpečenia základov.

„Pre náš autorský kolektív predstavuje reštaurovanie trnavskej Golgoty veľmi zaujímavú výzvu, podobné príležitosti sú v rámci Slovenska zriedkavé. Ak všetko dobre pôjde, najprv by sme chceli zamerať polohu krížov, aby sa dal sledovať ich prípadný posun, doskúmať stav podložia základov, demontovať celé súsošie a ešte v tomto roku kompletne zreštaurovať sochu Krista,“ povedal Tomáš Kucman. Spolu s ním budú pracovať na obnove súsošia špecialista na reštaurovanie kovových plastík akad. soch. Stanislav Kožela a odborník na statiku Ing. Vladimír Kohút.

Cieľom reštaurovania kovových plastík, o ktorých sa predpokladá, že mohli byť odliate v známej trnavskej zvonolejárni bratov Fischerovcov, je stabilizácia ich pôvodnej hmoty, zamedzenie ďalšej deštrukcie a prinavrátenie pôvodného farebného výrazu v náznakovej rekonštrukcii.

Vzhľadom na rozsah prác a finančnú náročnosť je predpokladaná doba realizácie zatiaľ stanovená na 60 mesiacov. Konkrétny rozsah prác na každý kalendárny rok bude stanovený na základe výšky finančných prostriedkov na reštaurovanie v rozpočte SKaŠZMT a financií získaných z iných zdrojov. Tento rok je na realizáciu prác vyčlenená suma 27 150 EUR, z toho 20 000 EUR tvorí dotácia z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry SR na ochranu, obnovu a rozvoj dedičstva v oblasti pamiatkového fondu.

(TS mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 28. júla 2016 8:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Súsošie Golgoty z kalvárie demontujú a komplexne zreštaurujú”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.