reklama

Ulicu v obytnom súbore Kamenný mlyn navrhli pomenovať po koncertnom majstrovi R. Vandrovi

Mesto navrhuje pomenovať vznikajúcu ulicu v obytnom súbore Kamenný mlyn po významnom a úspešnom violončelistovi a pedagógovi Richardovi Vandrovi. Návrh Všeobecne záväzného nariadenia zverejnil mestský úrad 19. septembra 2016.

Richard Vandra (17. 8. 1944 Krompachy – 17. 7. 2015 Bilbao) sa narodil na východnom Slovensku pri Krompachoch. Keď mal iba tri mesiace, jeho rodičia sa s ním presťahovali do Trnavy.

Ako dieťa začal aktívne hrať v hudobnej škole na dnešnej Paulínskej ulici, po absolutóriu bratislavského konzervatória a brnianskej Janáčkovej akadémii múzických umení odštartoval svoju profesionálnu kariéru v Slovenskom komornom orchestri (1967 – 1968).

Ako sólista sa uplatnil vo francúzskom telese Ensemble instrumental Andrée Colson, Langeais (1971 – 1976). V období rokov 1976 – 1985 bol členom súboru Trio Istropolitanum, v rokoch 1984 a 1985 pôsobil v Štátnom komornom orchestri Žilina ako pozvaný koncertný majster skupiny violončiel a od roku 1986 bol členom Symfonického orchestra Bilbao v Španielsku (sólista a koncertný majster skupiny violončiel).

Kariéra sólistu a komorného hráča zaviala Vandru do mnohých krajín sveta. Účinkoval v Belgicku, Bulharsku, Francúzsku, Holandsku, Juhoslávii, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Španielsku, Švajčiarsku, vo Veľkej Británii, v Kuvajte, Argentíne, Bolívii, Brazílii, na Haiti, v Holandských Antilách, v Hondurase, v Kolumbii, Kostarike, na Kube, v Mexiku, Peru, Portoriku, USA a Venezuele.

rvandra
Richard Vandra na archívnej snímke

O bohatej koncertnej aktivite svedčí úctyhodný počet dirigentov, inštrumentalistov a orchestrov, s ktorými Vandra spolupracoval.

Richard Vandra bol aj významným pedagógom, veď dostal titul profesor od Ministerstva školstva Španielskeho kráľovstva v Madride.

Zároveň pôsobil ako pedagóg na bratislavskej VŠMU a krátko aj na Konzervatóriu v Kroměříži a ďalších pracoviskách v Španielsku. Dlhé roky bol profesorom sláčikového oddelenia Conservatorio superior de J. C. Arriaga v Bilbao a takmer každoročne pracoval aj na letných interpretačných dňoch vo viacerých mestách v Španielsku.

Richard Vandra zomrel v júli 2015 v Španielsku, no jeho pozostatky by podľa jeho želania mali byť uložené na trnavskom cintoríne.

V novovznikajúcej lokalite IBV Kamenný mlyn sú už schválené názvy ulíc po speváčke Evy Kostolányiovej či historikovi Hadriánovi Radványim.

ulica-rvandru
Červenou farbou je označená ulica, ktorú navrhujú pomenovať po R. Vandrovi

Ulož ako PDF
Napísal 21. septembra 2016 8:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.