reklama

Na konci pešej zony začnú odhaľovať stredovek, podoba priestoru sa má výrazne zmeniť

Vzhľad lokality na konci trnavskej pešej zóny medzi budovou súdu a Evanjelickým domom sa čoskoro radikálne zmení. Jej súčasná podoba zanikne, aby nám umožnila návrat do stredoveku, keď bola Trnava prosperujúcim slobodným kráľovským mestom pod ochranou unikátneho mestského opevnenia. Trnavčanov a návštevníkov mesta bude čoskoro vítať na Námestí SNP pri vstupe do historického centra prezentácia stredovekého barbakanu pri voľakedajšej Dolnej bráne mestského opevnenia. Práce sa začnú už v prvom týždni októbra, informuje mesto v tlačovej správe.

Po oplotení budúceho staveniska a odstránení pevného povrchu komunikácie sa začne archeologický výskum, ktorý bude realizovať Katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity.

Časť stredovekého predbránia bola nájdená už v novembri minulého roka pri archeologickom výskume súvisiacom s plánovanou rekonštrukciou Námestia SNP. Sonda na mieste zelenej plochy pred budovou súdu odhalila 17 metrov dlhý tehlový múr prebiehajúci po celej dĺžke výkopu.

“Už vtedy bolo jasné, že sa podarilo objaviť časť zaniknutého mohutného predbránia, ktorého úlohou bolo posilniť obrannú funkciu hradieb. Ďalšiemu výskumu tohto unikátneho nálezu vtedy bránili spevnené plochy a inžinierske siete. Lokalita bola preskúmaná georadarom v júni tohto roka a výsledky potvrdili očakávania archeológov,” konštatuje trnavská samospráva.

evanjelicky
Vzhľad tohto priestoru sa zmení, sľubuje radnica

Archeologický a architektonicko-historický výskum sa už tento raz uskutoční v celej lokalite s cieľom doskúmať aj základy pôvodnej Dolnej brány. Na základe výsledkov má byť do konca tohto roka vypracovaný projekt prezentácie nálezov.

„Je v záujme samosprávy, aby sa mohol projekt realizovať čím skôr, už v jarných mesiacoch budúceho roka,“ povedal poradca primátora pre správu Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava Ing. arch. Milan Horák, ktorý fascinujúce výsledky hľadania zaniknutých častí hradieb a iných historických stavieb v siedmich lokalitách Trnavy prezentoval verejnosti formou prednášky aj počas septembrových Trnavských dní.

Natrvalo sa v súvislosti s archeologickým výskumom a následnou výstavbou zmení aj dopravná situácia v lokalite pri budove súdu.

Doprava povedie okolo Evanjelického domu, kde sa jednosmerná komunikácia zmení na obojsmernú.

Zmeny budú vyznačené dopravným značením. Istú mieru komplikácií, kým si automobilisti zvyknú na novú situáciu, by mal však vyvážiť fakt, že atraktivita Trnavy pre milovníkov histórie a turistov opäť významne vzrastie.

K zachovanému tehlovému mestskému opevneniu, ktoré svojím rozsahom nemá obdobu v rámci strednej Európy, postupne pribudnú najmodernejšie prezentácie archeologických nálezov jeho zaniknutých častí priamo v živom centre mesta, čo nemá obdobu v rámci celého Slovenska.

(TS mesta Trnava)

archeo1
Prekrytie ortofotomapy nad archeologickou lokalitou pri Evanjelickom dome záznamom z georadaru (tmavé časti znázorňujú zamerané podzemné objekty)

Ulož ako PDF
Napísal 26. septembra 2016 8:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na konci pešej zony začnú odhaľovať stredovek, podoba priestoru sa má výrazne zmeniť”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.