reklama

Obnovu sídliskových dvorov zabrzdili verejné súťaže, hlavné práce prebehnú až na jar

Oba dlhodobo pripravované projekty komplexnej obnovy vnútroblokov na sídliskách Zátvor a Vodáreň budú realizovať zrejme až v roku 2017. Pre viaceré posuny spôsobené verejnými súťažami je veľmi pravdepodobné, že výstavba v podstatnej miere začne až na jar.

Podľa aktuálnych informácií vedúceho odboru investičnej výstavby na Mestskom úrade v Trnave Dušana Béreša súťaž na dodávateľa stavebných prác na Vodárni museli opakovať, na Zátvore dokonca dvakrát.

„V lete sa nám do elektronickej aukcie prihlásil len jediný uchádzať, ktorý by súťažil sám so sebou, čo nemalo zmysel. Preto sme sa verejnú súťaž rozhodli zrušiť a neskôr zopakovať,“ uviedol príklad D. Béreš.

V praxi tieto posuny znamenajú, že ak aj stihne mesto podpísať zmluvy o dielo ešte na konci októbra, samotné práce by mohli začať niekedy v novembri.

„Otázne je, či má zmysel začínať v novembri. Netušíme, aká nás čaká zima a nechať sídlisko niekoľko týždňov či mesiacov ako stavenisko s neporiadkom a blatom nie je ideálne. Isté je, že zásadná väčšina stavebných prác bude v oboch lokalitách realizovaná na budúci rok,“ naznačil zrejmý odklad stavebných prác na jarné mesiace.

vodaren-pohlad
Celkový pohľad na vnútroblok sídliska Vodáreň

Zdroj: Mesto Trnava

Na Zátvore aj Vodárni teda podľa aktuálnych indícií začnú na budúci rok hneď, ako to počasie dovolí.

Na sídlisku Vodáreň prejdú totálnou premenou priestory, kde sa v súčasnosti nachádzajú poškodené asfaltové ihriská na malý futbal, basketbal a volejbal, pieskovisko či kovové prieliezačky.

Medzi činžiakmi vznikne oplotené polyfunkčné ihrisko s povrchom z liatej gumy, herná zóna na petanque, dve menšie ihriská pre deti do 6 a do 12 rokov, projekt počíta s umiestnením pergoly so sedením, pieskoviska, nových parkových lavičiek, pribudnú aj nové stromy, kvetinové záhony, veľká centrálna parková lúčka s trávnikom, fontánka s pitnou vodou či lampy verejného osvetlenia.

Obyvatelia Zátvora dostanú v prvej fáze dva zrekonštruované medziblokové dvory, ktoré sa budú realizovať jeden po druhom. Následne by malo prísť aj k humanizácii tretieho dvora.

Centrálny dvor je v projekte riešený ako spoločensko-športový sú v ňom dve jestvujúce asfaltové ihriská, ktoré sa po rekonštrukcii využijú – jedno po oprave a úprave povrchu liatou gumou bude slúžiť ako multifunkčné ihrisko – ohradené plotom do výšky 3 metre.

Druhé taktiež obnovia – dostane povrch z gumených štvorcov a bude slúžiť ako cvičebná plocha so statickými fit prvkami ako sú hrazda, bradlá, steper a iné.

Stredom priestoru bude prechádzať centrálny chodník z liateho asfaltu, lemovaný obrubou z dlažby, ktorý kopíruje vyšliapanú trasu.

zatvor
Sídlisko Zátvor

V severnej časti vnútrobloku vznikne centrálna oddychová zóna spevnené plocha z mlatu s lavičkami obklopená tieniacimi konštrukciami, novovysadenými stromami, kríkmi a tiež záhonmi trvaliek doplnená odpadkovými košmi a stojanom na bicykle.

Popri stredovom chodníku, ktorý sa vinie stredom celého dvora v blízkom v okolí športových plôch budú umiestnené viaceré hracie prvky pre násťročných napr. sieťový kolotoč, dvojhojdačka, tyčový kolotoč, koleso balansovanie, doplní sa mobiliár lavičky v okolí hracích prvkov, smetné koše i stojan na bicykle.

Súčasťou prác je inventarizácia drevín s návrhom na ozdravné opatrenia. Výsadba bude doplnená novou výsadbou v pestrejšej druhovej skladbe.

Na susednom dvore označenom ako č.3, s umelým kopcom bude zdemontované detské ihrisko a nahradené novým s povrchom z liatej gumy, s umelými terénnymi nerovnosťami a novými hracími prvkami ako sú minilanový kolotoč, kolotoč sedačkový, rebrík, pružinová hojdačka, trampolína, pieskovisko.

Okrem hracích prvkov tu budú umiestnené pri detskom ihrisku lavičky a nevyhnutný mobiliár. Ihrisko bude ohradené nízkym plotom a lemované zeleňou.

Osadené budú dva prvky pre staršie deti a to lanový prvok na lezenie s dopadovou plochou z okruhliakov a jeden do svahu kopca (rebrík s lanom a šmykľavka). V severnej časti dvora pribudnú tri piknikové stoly s lavičkami.

Ulož ako PDF
Napísal 20. októbra 2016 10:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.