reklama

Obnovu Parku Janka Kráľa pripraví mesto v kooperácii s verejnosťou. Radnica zverejnila výsledky prieskumu

Mesto Trnava pripravuje zadanie architektonickej súťaže obnovy Parku Janka Kráľa a do plánovania novej podoby tohto priestoru chce zapojiť aj širokú verejnosť. Z tohto dôvodu počas tohto mesiaca ponúklo mesto verejnosti vyplnenie anonymného dotazníka, v ktorom mohli vyjadriť svoje pripomienky a nápady, ako by park mal v budúcnosti vyzerať. V utorok 29. novembra predstavil odbor územného rozvoja a koncepcií na verejnom stretnutí jeho výsledky.

Dotazník v jeho elektronickej podobe vyplnilo 637 respondentov, v tlačenej forme distribuovanej do domácností v bezprostrednej blízkosti parku nám svoju spätnú väzbu poskytlo 53 občanov. Pomer mužov a žien bol vyrovnaný – 50,1 % odpovedajúcich tvorili muži, 49,9 % ženy. Najpočetnejšou skupinou boli ľudia v produktívnom veku, z toho najviac kategória od 21 do 30 rokov (38,9 %).

„Samotný prieskum mienky nepriniesol výrazné prekvapenia – z negatívnych skutočností ľuďom v súčasnosti najviac prekážajú sociálno-patologické javy (bezdomovci, alkoholizmus, užívanie drog), ďalej znížený pocit bezpečnosti v tomto území a nedostatok voľnočasových aktivít v ňom. Sťažovali sa aj na problémy s hygienou súvisiace s nezodpovednosťou majiteľov psov, ktorí svojich miláčikov v tejto lokalite venčia, no nezdvíhajú po nich exkrementy. Výhrady zazneli aj voči stretu chodcov a cyklistov v tejto zóne,“ hodnotí výsledky a názory verejnosti mesto v tlačovej správe.

Súčasťou dotazníka bol aj priestor na vlastné návrhy. Týkali sa možností kultúrnych a športových aktivít v parku, riešenia zelene, (cyklo)chodníka, vybavenosti, služieb a ďalších úprav, ktoré by návštevníkom Parku Janka Kráľa pobyt v tejto lokalite spríjemnili. Konkrétne odpovede a návrhy nájdete v dokumente s kompletnými výsledkami prieskumu na webstránke trnava.sk.

park

Ilustračné foto

Po prezentácii výsledkov prieskumu nasledovala na verejnom stretnutí praktická časť, v ktorej sa účastníci rozdelili do dvoch skupín. Každá z nich mala 30 minút na svoje návrhy, čo a kam umiestniť, ako vyriešiť pohyb chodcov, cyklistov, bežcov i ľudí venčiacich psov, ako sa vysporiadať s otázkou bezpečnosti atď.

Medzi inými odzneli návrhy na fyzické oddelenie chodníka a cyklochodníka (napr. obrubníkom) i umiestnenia cyklochodníka o niekoľko metrov ďalej od pešej trasy – k plotu vedúcemu pozdĺž parku.

Uvažovalo sa aj o umiestnení kaviarne, reštaurácie, verejných toaliet či informačného centra do jednej z troch zón parku (A – pri stanici, B – prepojovacia aleja, C – pri sídlisku), prípadne o vytvorení priestoru na pikniky či kúltúrne podujatia v časti A.

pjk-zonacia
Zonácia Parku Janka Kráľa

Ako najpálčivejší problém sa aj tu ukázal byť výskyt bezdomovcov a asociálnych indivíduí, ktoré v návštevníkoch parku vzbudzujú obavy, najmä po zotmení. Možnými riešeniami by mohlo byť zvýšenie intenzity osvetlenia či izolačná zeleň.

Všetky výstupy z dotazníka i verejného stretnutia spracuje odbor územného rozvoja a koncepcií, ktorý pripravuje verejnú architektonickú súťaž. Vyhlásená bude v decembri toho roka, výsledky budú známe v apríli.

„Po rokovaní s projektantom a príprave projektu by sa mali práce na obnove Parku Janka Kráľa začať na jar 2018. V prípade záujmu verejnosti sa začiatkom budúceho roku uskutoční aj druhé verejné stretnutie, o ktorom vás budeme včas informovať,“ prisľúbila trnavská radnica.

Mesto ďakuje obyvateľom Trnavy za ich zapojenie sa do plánovania verejného priestoru a verí, že spoluúčasť verejnosti na riešení verejných otázok bude narastať

„V minulom roku sme spustili projekt participatívneho rozpočtu, pokračujeme ďalej v aktivizovaní občanov a ich motivovaní, aby sa zaujímali o dianie v meste, aby vyjadrovali svoj názor a rozvíjali miestnu samosprávu,“ dodáva radnica v tlačovej správe.

pjk-anketa

ČO NASLEDUJE?

PREDPOKLADANÉ TERMÍNY:

DECEMBER 2016 – vyhlásenie architektonicko – krajinárskej súťaže
APRÍL 2017 – výsledky architektonicko – krajinárskej súťaže
APRÍL 2017 – JAR 2018 – rokovanie s projektantom, príprava projektu
JAR 2018 – začiatok prác

v prípade záujmu – 2. verejné stretnutie k parku s miestnymi komunitami – FEBRUÁR 2017

Ulož ako PDF
Napísal 1. decembra 2016 7:48. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.