reklama

Nové webové portály ponúkajú Trnavčanom bližšie informácie o činnosti samosprávy aj živote v meste

Mesto Trnava predstavuje dva nové špecializované portály egov.trnava.sk a webgis.trnava.sk, ktorých cieľom je zvýšiť transparentnosť a otvorenosť mestskej samosprávy. V spolupráci s Mestským úradom v Trnave ich pripravila a ďalej spravuje spoločnosť TT-IT, ktorú vlastní Mesto Trnava.

Egov.trnava.sk je portálom informačného systému samosprávy a bytostne súvisí s jej hospodárením. Návštevníci v ňom nájdu všetky objednávky, zmluvy, faktúry mesta Trnava, ďalej údaje o mestskom rozpočte, verejnom obstarávaní, ale aj rozličné zaujímavosti o demografii mesta (počet občanov podľa veku, dňa narodenia, mena či podľa ulíc).


Prehľad verejných obstarávaní mesta na stránke egov.trnava.sk

Stránka je rozdelená na verejnú sekciu (obsahuje napr. údaje o administratívnom členení mesta, počte obyvateľov a ich vekovej štruktúre, informácie o samospráve, zasadaniach a uzneseniach, stave schváleného rozpočtu mesta atď.) a privátnu sekciu, kde si prihlásení občania môžu vyhľadať údaje a záväzky viažuce sa k ich osobe evidované na mestskom úrade.

Hlavnou myšlienkou je zefektívnenie komunikácie medzi mestským úradom a občanmi, aby sme Trnavčanom umožnili vybaviť vybrané agendy z pohodlia domova.

Druhým portálom je webgis.trnava.sk (skratka GIS znamená Grafický informačný systém). Tento portál je pozoruhodný tým, že spracúva dáta z rozličných oblastí života v Trnave, ktoré zaujímavým a prehľadným spôsobom zobrazuje v grafickej podobe.

Okrem iného obsahuje prehľadové mapy a ortofotomapy, ktoré sú oveľa presnejšie než bežne dostupné komerčné letecké mapy ako napr. Google Maps. Nájdete tu i mapy mesta z rôznych období (z rokov 2001, 2012 a 2015 a dokonca aj z 1938).


Pohľad na mapu Trnavy z roku 1938 v elektronickej podobe

Obsah webgis.trnava.sk je nabitý informáciami, ktoré sa dajú zobrazovať v tzv. vrstvách – môžete si napríklad prezrieť adresy, na ktorých sú v meste evidované psy, alebo aj cyklochodníky, zastávky mestskej autobusovej dopravy, materské školy, zariadenia pre seniorov, bezbariérové budovy či priechody pre chodcov a mnoho ďalšieho.

Prehliadanie stránky je veľmi jednoduché a intuitívne. Ponuka toho, čo je webgis.trnava.sk schopný zobraziť, sa neustále rozširuje, a postupne pribúdajú nové vrstvy. V auguste ich bolo k dispozícii osem, momentálne ich je tridsať.

V spolupráci s Mestskou televíziou Trnava prinášame krátke video s názvom Inovatívna #Trnava, v ktorom sa o uvedených dvoch webstránkach dozviete viac.

VIDEO:

(TS mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 20. decembra 2016 11:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nové webové portály ponúkajú Trnavčanom bližšie informácie o činnosti samosprávy aj živote v meste”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.