reklama

Divadelná fraška o živote umelca tento piatok v Malom Berlíne

Košický nezávislý divadelný súbor Na Peróne sa po pol roku vracia do Trnavy. V kultúrnom centre Malý Berlín v piatok 19. októbra o 19:00 uvedú svoju absurdnú komédiu Fasbuk, v ktorej sa inšpirovali vlastným životom.

Hra Fasbuk vznikla ako výsledok pokusu inscenovať text Jany Micenkovej ocenený v rámci súťaže „Vejk AP2!“. Pod režijným vedením Ľuba Burgra, dobre známeho napríklad zo spolupráce s divadlom SkRAT, sa do hry pod vplyvom hercov a ich životných skúsenosti vnášali nové témy, ktoré ich od pôvodnej predlohy čoraz viac vzďaľovali.

Názov hry sa odvoláva na rozšírenú sociálnu sieť, ktorá je každodennou súčasťou života mnohých ľudí. No rovnako ako táto sieť nie je presným zrkadlom života, tak je aj život umelca skreslený manévrovaním medzi inštitúciami a grantmi, ktoré rozhodujú o tom, čomu sa môžu venovať. Tvorcovia teda konfrontovali svoju túžbou hrať divadlo, ktoré by odrážalo ich vlastné pocity, s ich záväzkom interpretovať text, ktorý bol ocenený v súťaži.

Ilustračné foto: Na Peróne

Vo výsledku je Fasbuk mozaikou mini príbehov s výraznými pointami vystavanou na dôraznom hereckom uchopení postáv a jednoznačnom textovom odkaze. Diváci sa môžu tešiť na ucelenú generačnú výpoveď, dalo by sa povedať až spoveď o nás samých. 

Divadlo Na Peróne je profesionálnym nezávislým divadlom, ktoré v Košiciach kontinuálne pôsobí a tvorí od roku 2005. Tvorí ho kolektív hercov, ktorí majú pri tvorbe inscenácií rovnocenné postavenie s režisérom a ďalšími prizvanými tvorcami. Tím sa pri každej inscenácií mení a v predstaveniach kladie rovnaký dôraz na pohyb a text.

Ich inscenácie vždy vznikajú z potreby reagovať na citlivé témy, vyjadriť svoj názor či pocit. Provokatívnym spracovaním tém divadlo búra bariéru medzi javiskom a hľadiskom – divák si nikdy nie je istý, či je divákom alebo hercom.

Vstupenky na podujatie sú dostupné v predpredajovej cene 5 € na stránke MaxiTicket.sk. V predaji budú aj pred začiatkom predstavenia od 18:30, no už za cenu 7 €. Kultúrne centrum Malý Berlín sa nachádza na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4.

Vznik inscenácie bol podporený z grantového programu mesta Košice a jej uvedenie sa realizuje v rámci projektu Malý Berlín 2018, ktorý z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. 

Ulož ako PDF
Napísal 18. októbra 2018 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.