reklama

Vianočné trhy 2017 bude organizovať mesto. Na štartovaciu investíciu odsúhlasili poslanci 90-tisíc eur z jarmoku

Vianočné trhy 2017 bude organizovať mesto Trnava. Poslanci zastupiteľstva na zasadnutí 28. februára rozhodli o odstúpení od Zmluvy o spolupráci pri zabezpečení a organizovaní Vianočných trhov so spoločnosťou Mediaflash. Na základe zmluvy organizoval súkromný subjekt trhy v rokoch 2011 – 2016.

Poslanci zároveň odsúhlasili, že na organizáciu trhov vo vlastnej réžii použije mesto Trnava na počiatočné investície zisk z Tradičného trnavského jarmoku v roku 2016, ktorý predstavoval sumu viac ako 92-tisíc eur.

Ilustračné foto: vianocnatrnava.sk

Trnavskí zastupitelia zároveň odsúhlasili uznesenie, podľa ktorého má mestský úrad pripraviť predbežný návrh organizácie Vianočných trhov do najbližšej mestskej rady v druhej polovici marca 2017.

Za návrh na odstúpenie od zmluvy hlasovalo 24 z 25 prítomných poslancov.

Nastáva otázka, kam posunieme trhy pod vedením mesta. Budú potrebné investície, aby sme Vianočné trhy posunuli do možno menej komerčnej roviny a viac ich prispôsobili tomu slávnostnému adventnému obdobiu. Ak ich hodnotíme teraz, mesto nám ožilo, možno až príliš. Aby sme zachovali nejaký pekný model vianočnej dediny, ktorú by sme vytvorili na námestí v spojení s tým správnym koloritom, navrhujem preklopiť peniaze zo zisku z jarmoku na počiatočné investície pre konanie Vianočných trhov,“ navrhol v poslaneckej rozprave viceprimátor Tibor Pekarčík.

„Máme nejakú predstavu, čo všetko budeme potrebovať a koľko to bude stáť peňazí? Nemám problém s tým, že ak sa povie 90-tisíc eur, nech je. Ak je to návrh vedenia mesta, ktorý máme podporiť, chcem vedieť, čo potom,“ opýtal sa na názor primátora poslanec Vladimír Butko.

„Rozdebatovávalo sa, čo si myslíme o Vianočných trhoch, o jarmoku, akým smerom sa nám akcie uberajú. Či sa chceme baviť o zvyšujúcom sa zisku alebo sa chceme baviť o skvalitnení oboch podujatí. Pri Vianočných trhoch narážame na to, že toto podujatie nie je úplne pod našou kontrolou, preto prirodzene vyvstala otázka, či by sme boli schopní ako mesto robiť to, čo sme schopní na solídnej úrovni robiť na jarmoku, aj na Vianočných trhoch. Na stole boli dve veci – vyhlásenie súťaže za nových podmienok s novými pravidlami aj s ekonomickou návratnosťou alebo tá druhá – pokúsiť sa riešiť trhy pod vlastnou taktovkou. Po diskusiách sme sa rozhodli, že má zmysel túto vec otvárať a to je jeden z dôvodov, prečo sme tento materiál o odstúpení od zmluvy predložili. Kľúčové je, či sme ochotní urobiť tú uvodnú investíciu do trhov. Nebudeme si klamať, v tejto fáze nie sme technicky pripravení na to, aby sme urobili úplne kompletné Vianočné trhy vo vlastnej réžii,“ ozrejmil primátor Peter Bročka potrebu schválenia financií na úvodný rozbeh trhov pod organizačnou taktovkou mesta.

Bročka pripomenul, že nespochybňuje pôvodný koncept Vianočných trhov a pozitívny kvalitatívny posun podujatia. Nemyslí si však, že mesto nie je schopné urobiť trhy lepšie. Svoje tvrdenie opiera o úspešný trnavský jarmok v organizačnom zabezpečení mesta.

„Kľúčová otázka je – čo je to lepšie? Je to atmosféra, je to veľkorysé osvetlenie, alebo otázka, že čím láka centrum Trnavy počas zimného obdobia. A tam je to na zamyslenie. Niektoré otázky nie sú jednoduché ale pripomínam, že bez úvodnej investície by som zmenu nepodporil,“ konštatoval pred poslancami trnavský primátor.

Viceprimátor Tibor Pekarčík súhlasí s primátorom a hovorí, že mesto podujatie dokáže spraviť a v inej kvalite.

„Otázne je, či chceme na Vianočných trhoch davy ľudí. Budem úprimný, bol som prvý, kto navrhol nastavenie nových pravidiel, aby ten, kto by vysúťažil trhy mal jasné pravidlá – platil by toľko a toľko za námestie, za mobiliár a nastavia sa jasné regule, ako má čo na trhoch vyzerať. Ale dohodli sme sa na inom modeli a verím, že budeme vedieť spraviť pekné Vianočné trhy,“ povedal.

Zmluvu so spoločnosťou Medaiflash podpísalo mesto za úradovania primátora Vladimíra Butka v roku 2011 na obdobie 10 rokov s podmienkou, že zmluvu bude možné vypovedať každý rok v období od 1. januára do 31. marca.

„Ako bývalý primátor a viceprimátor cítim potrebu niečo povedať. Každé riešenie má svoje plusy aj mínusy. Jediná istota je, že nech urobíme čokoľvek, budeme kritizovaní. Tí, čo kritizujú, to dávajú veľmi jadrne najavo a na rozdiel od doby spred 15-20 rokov je k tomu inak nastavená spoločnosť, sú iné komunikačné prostriedky a ďaleko ťažšia obrana, ako to bolo v časoch faktických,“ poznamenal na úvod svojho vystúpenia V. Butko.

„Prečítal som si diskusiu na trnava-live.sk a sú tam rôzne názory. Už ma nemrzí to, že väčšina poslancov pred šiestimi rokmi rozhodla, že trhy bude robiť súkromník a nie mesto. Vtedy bolo treba oživiť mesto a zabiť toho tzv. skapatého psa. Mesto išlo v minulosti do straty, robili sme to od nuly a z ničoho. Vianočné trhy sa dajú rôznymi spôsobmi. Niekto má rád to, čo je teraz, a pravdepodobne je to väčšina a najmä mladých ľudí, a ja im rozumiem. Tí ľudia, ktorým toto nevyhovuje, tam neprídu,“ skonštatoval exprimátor.

Ak mesto pôjde do projektu Vianočných trhov s víziou, že sa bude klásť dôraz na slovo vianočné, a nie trhové, tak podľa Butka „nebudeme tak ziskoví, ak budeme vôbec ziskoví, ako je tomu na jarmok“.

„Zamýšľame sa nad vážnou otázkou a vážnym rozhodnutím a mali by sme nájsť konsenzus. Mali by sme povedať chceme to takto alebo to vyskúšajme dva-tri roky takto. Vždy sa to dá zmeniť,“ vyslovil sa pred hlasovaním poslaneckého zboru Vladimír Butko.

V rámci svojho vystúpenia ešte pripomenul, že ním podpísaná zmluva, ktorú v septembri 2011 schválilo mestské zastupiteľstvo, obsahovala na návrh bývalého viceprimátora Bystríka Stanka klauzulu o možnosti jej vypovedania každý rok do 31. marca.

„Je to taká zmluva, že keby som bol ja ten podnikateľ, takú zmluvu nepodpíšem,“ vyjadril svoj názor počas rozpravy poslanec V. Butko.

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2017 20:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Vianočné trhy 2017 bude organizovať mesto. Na štartovaciu investíciu odsúhlasili poslanci 90-tisíc eur z jarmoku”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.