reklama

Nová lávka vo Vajslovej doline má byť hotová do jesene

Mesto Trnava pripravuje výstavbu celkom novej lávky ponad Trnávku z ulice Fraňa Kráľa na Šípovú vo Vajslovej doline. Proces výstavby od idey až po realizáciu sa má podľa radnice uskutočniť v rekordnom čase. Ak všetko dopadne podľa predpokladov, most by mal byť hotový na jeseň 2017. V rozpočte mesta je na tento účel vyčlenených stotisíc eur.

Lávka dlhé roky slúžila chodcom a cyklistom ako prepojenie medzi Vajslovou dolinou a Tulipánom. Pred zimnou sezónou však odbor dopravy a komunálnych služieb mestského úradu osadil značku, ktorá oznamuje, že lávka je v havarijnom stave.

Zo statického posudku, ktorý mesto dalo vypracovať, vyplýva, že základové železobetónové piliere mosta už nie sú dostatočne súdržné a betón sa rozpadáva. Mesto preto začalo konať.

„Vlani v októbri sme v rámci 4. aktualizácie doplnili do rozpočtu mesta prípravu projektovej dokumentácie novej lávky na ulici Fraňa Kráľa a Šípovej ulice. Hneď sme začali pripravovať aj súťaž na výber projektanta. To sa nám koncom roka podarilo a hotová je už aj projektová dokumentácia,“ povedal vedúci odboru investičnej výstavby mestského úradu Dušan Béreš.


Vizualizácia: Valbek, s.r.o.

Podľa jeho slov bola príprava projektu mostnej konštrukcie zložitejšia ako projektovanie komunikácie a vyžadovala špecifický prístup. Okrem podrobného geodetického zamerania bol potrebný aj geologický prieskum, aby projektant vedel, do akého prostredia lávku ukotví.

V porovnaní so starou lávkou, po ktorej nemohli oproti sebe pohodlne prejsť chodec a cyklista bez rizika, že jeden z nich pri kolízii čľupne do Trnávky, nová bude tri metre široká a bezpečne po nej prejdú oproti sebe nielen chodci, ale aj dvaja cyklisti. Okrem toho dôjde k dispozičnej zmene, vďaka ktorej zmizne nepríjemná zákruta chodníka smerom k lávke. Nová konštrukcia lávky pri kvalitnej údržbe vydrží minimálne sto rokov.

„Hneď ako dostaneme projektovú dokumentáciu, začneme vybavovať administratívnu legalizáciu stavby. Okrem vyjadrení správcov sietí a iných dotknutých inštitúcií musíme získať súhlas Slovenského vodohospodárskeho podniku, pretože lávka vedie nad vodným tokom a musí byť dimenzovaná minimálne na storočnú vodu. Odborní pracovníci SVP sa zúčastnili konzultácií počas projektovania, preto predpokladáme, že ich stanovisko bude kladné a rýchle. Ak nevznikne žiadny iný neočakávaný problém, o dva – tri mesiace budeme mať aj stavebné povolenie, a keď úspešne vo verejnej súťaži vyberieme dodávateľa, v tomto roku lávku naozaj postavíme,“ hovorí Dušan Béreš a hneď dodáva, že proces výstavby má urýchliť ďalšia vychytávka: „Oceľovo-drevená konštrukcia lávky bude vyrobená v dielni a na miesto ju osadíme žeriavom. Postupné montovanie konštrukcie na mieste by trvalo celé týždne, s pomocou žeriava budeme s osadením novej konštrukcie hotoví za jeden deň. Súčasne s výrobou mostnej konštrukcie môže prebiehať betónovanie mostných pilierov, čím sa tiež ušetrí približne 28 dní,“ uviedol na záver.

Zdroj: Mesto Trnava


Lávka vo Vajslovej doline

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 7. marca 2017 7:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nová lávka vo Vajslovej doline má byť hotová do jesene”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.