reklama

Mesto predstavilo tri najlepšie riešenia verejnej súťaže na návrh obnovy Parku Janka Kráľa

S cieľom získať najvhodnejšie a najlepšie krajinársko-architektonické riešenie priestorového usporiadania a funkčného využitia územia Parku Janka Kráľa v Trnave, ktoré sa môže stať východiskom pre jeho obnovu, vyhlásilo mesto Trnava v decembri minulého roka verejnú anonymnú kombinovanú krajinársko-architektonickú súťaž návrhov Obnova Parku Janka Kráľa v Trnave. Tri najlepšie návrhy podľa odbornej poroty, ktoré získajú finančné odmeny 6000, 3600 a 2400 eur, samospráva zverejnila.

Predmetom súťaže bol návrh krajinársko-architektonického riešenia obnovy parku Janka Kráľa v Trnave. Park Janka Kráľa sa nachádza v juhozápadnej časti katastrálneho územia Trnava, medzi železničnou traťou a obytným územím Prednádražie a Špíglsál.

“Mesto hľadalo pestré riešenia funkčne odlišných častí parku so zaujímavou, modernou, nadčasovou, ale aj tradičnou vybavenosťou, ktorá umožní naplnenie mnohorakých, trvalých aj sezónnych – dočasných aktivít, záujmov a cieľov rôznych skupín návštevníkov v zdravom a trvalo udržateľnom prírodnom prostredí s nezameniteľnou identitou parku. Účelom súťaže bolo získať najlepší návrh komplexnej obnovy parku Janka Kráľa tak, aby boli splnené náročné funkčné a prevádzkové požiadavky, s požiadavkami na najvyššiu kvalitu krajinársko-architektonického riešenia,” priblížila trnavská radnica.

Súťaž bola vyhlásená ako jednokolová, projektová, vedúca k uzatvoreniu zmluvy na zhotovenie projektovej dokumentácie obnovy. Z ôsmich doručených návrhov bolo hodnotených všetkých osem návrhov.

Porota vybrala najlepšie návrhy, ktoré získali ocenenia podľa hodnotenia v zmysle kritérií súťažných podmienok. Porota udelila prvú, druhú a tretiu cenu, podľa poradia na základe celkového počtu pridelených bodov.

Prvú cenu honorovanú sumou 6000 eur získal na základe hlasovania členov poroty návrh Eugena Guldana a kolektívu, druhé miesto a odmenu 3600 eur obsadil návrh riešiteľského kolektívu KrajArch s.r.o., Galanta, na treťom mieste sa umiestnil súťažný návrh riešiteľského kolektívu Flera s.r.o. Praha, Česká republika, ktorá zároveň získa odmenu vo výške 2400 eur.


1. miesto: Riešiteľský kolektív: Ing. Eugen Guldan, PhD., Ing. Zuzana Andrejovská, Bc. Lýdia Kolarčíková

Úryvok z textovej časti návrhu: Pri návrhu sme brali do úvahy bezpečnosť parku pre ľudí, jeho výrazný potenciál byť sociálno-spoločenským priestorom, návrhy od Trnavčanov a v neposlednom rade historicky daný vznik parku, ako zeleného pásu pri železničnom depe. Na to, aby bol park opäť bezpečným miestom pre ľudí, je nevyhnutná jeho rekonštrukcia, v rámci ktorej sme navrhli vytvorenie mikropriestorov vhodných nielen na presun, ale aj krátkodobý alebo dlhší pobyt s rôznymi funkciami určených všetkým vekovým kategóriám. Rešpektovali sme pôvodné hranice parku, park sme zmodernizovali, jasne sme vymedzili priestor pre rôznych návštevníkov (rodiny s deťmi, mládež, peší, cyklisti, bežci,…), ich trasy a pobytové priestory v niektorých častiach sledujú rovnakú líniu, v iných sa úplne rozchádzajú pre maximálny komfort, kolízie peších a cyklistov sú minimalizované.

Hodnotenie poroty: Návrh splnil podmienky obstarávateľa. Je veľmi vyrovnaný vo vyváženosti riešenia vo všetkých funkčných častiach parku. Dobre spracovaná reálnosť a realizovateľnosť riešenia. Koncepcia návrhu je pružná s bezkolízne riešenou cyklo-dopravou a dobre reaguje na napojenie pešej prevádzky parku.

Odporúčania poroty: Prehodnotiť návrh v prospech posilnenia nástupu predstaničného priestoru. Citlivé posilnenie vodných prvkov v území a posilnenie aleje popri hlavnom chodníku.


2. miesto: Riešiteľský kolektív: KrajArch s.r.o., Galanta – Ing. Zuzana Pšenáková, PhD., Mgr. art. Pavel Suško, Ing. Dominika Šimorová, Ing. Eva Teplická

Úryvok z textovej časti návrhu: Návrh parku vychádza z historických súvislostí (stále prítomného genia loci pôvodného staničného parku), súčasnej funkcie izolačného pásu od železničnej trate a využitia ako líniový park, ktorý momentálne nedostatočne napĺňa potreby návštevníkov. Cieľom však nie je „industriálny dizajn“, ale príjemné, typicky parkové prostredie s množstvom zelene a kvalitného pobytového priestoru s jemne „historickým železničiarskym“ nádychom, navrhnuté však s ohľadom na potreby súčasného návštevníka a moderného mesta.

Hodnotenie poroty: Návrh reaguje na požiadavky zadania projektu. Rešpektuje súčasný kompozičný stav zelene. Pracuje s konfiguráciou terénu. Bezkonfliktné napojenie chodníkov a cyklochodníkov. Dobre spracovaná realizovateľnosť návrhu.

Odporúčania poroty: V predstaničnom priestore preriešiť umiestnenie „zelenej čakárne“ bližšie k výstupištiam AS a urbanizovanému územiu. Nesúrodé spracovanie tvaroslovia a nevyváženosť prvkov drobnej architektúry. Predimenzované aktivity detského ihriska.


3. miesto: Riešiteľský kolektív: Flera s.r.o. Praha, Česká republika – Ing. Ferdinand Leffler, Ing. Tomáš Sklenář, spoluautori: Ing. Natália Vataščinová, Ing. Lukáš Rábek, Ing. Dita Landovská, Ing. Markéta Hadačová, Ing. Katarína Gloneková

Úryvok z textovej časti návrhu: Jedna z najvýznamnejších polyfunkčných plôch mesta Trnava, ako izolačný pás a historicky natiahnutá ruka vnútromestského diania je park Janka Kráľa. Park nadobudol od založenia jedinečnú atmosféru vzrastlých stromov linúcich sa i po stredovej osi parku, ktoré však svojím stavom vyžadujú citlivú prebierku podľa zdravotného stavu a vnímavú dosadbu novej zelene. Významné a strategické prepojenie cyklotrasy k Trnavským rybníkom má neoceniteľný význam, avšak plní kolízny charakter v spojitosti so zmiešanými aktivitami a premávkou vo vnútornom členení parku.

Hodnotenie poroty: Kvalitne riešený nástupný priestor s vyváženou architektonickou a krajinárskou zložkou návrhu. Dobre riešená analýza priestorových a dispozičných pomerov. Veľmi dobre riešené trasovanie a komunikačné napojenia cyklotrasy.

Odporúčania poroty: Príliš intenzívne riešenie lesoparkovej časti, kompozičná preťaženosť. Predimenzované pešie plochy pozdĺž hlavnej osi. Náročnejšia realizovateľnosť.

Na jeseň 2016 mali možnosť vyjadriť svoje názory na revitalizáciu Parku Janka Kráľa prostredníctvom mestských dotazníkov aj obyvatelia Trnavy.

Pripomienky a nápady Trnavčanov mali slúžiť ako podklady pri vypracovaní zadania verejnej architektonickej súťaže.

K realizácii projektu obnovy parku pristúpiu radnica najskôr zrejme v roku 2018.

Park Janka Kráľa bol v roku 2014 vyhlásený za obecné chránené územie.

Porota zasadala na hodnotiacom zasadnutí 6. apríla 2017 v riadnom zložení :

Riadni členovia poroty: Ing. Štefan Lančarič, PhD., Ing. arch. Tibor Zelenický, Ing. Anna Dobrucká, Ing. arch. Peter Purdeš, Ing. Jarmila Garaiová

Náhradníci poroty: Ing. Juraj Zvědělík, Ing. arch. Bohuslav Pernecký

Experti poroty s poradným hlasom: Ing. arch. Tomáš Guniš, JUDr. Peter Bročka, LL. M., Ing. Radomila Škodná

Predseda poroty: Ing. Štefan Lančarič, PhD.

Ulož ako PDF
Napísal 26. apríla 2017 19:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

21 komentárov pre “Mesto predstavilo tri najlepšie riešenia verejnej súťaže na návrh obnovy Parku Janka Kráľa”

 1. 1
  zaclona says:

  Jeden z mala trnavskych lesoparkov treba dokatovat nejakymi sedeniami ci fitnes prvkami, lebo v blizsom okoli ich asi niet. Kolko stromov pri tom zlikviduju?

 2. 2
  janoB says:

  suhlasim, tie fitness prvky zacinaju byt vsade a ich realne vyuzivanie ludmi je biedne

 3. 3
  helena says:

  Súhlasím, ten park je nádherný a potrebuje len udržiavať – kosiť trávu, strihať stromy, pretože ani to sa nerobí poriadne. Ryby sa nechali v zime zadusiť v jazierku, pieskovisko sa neudržiava, detský park detto, chýbajú toalety – na čo sa tu sa ideme hrať? Narušila sa kontinuita starostlivosti o zeleň prázdnymi slovami a ide sa to zakryť novým odevom… smutné…

  • 3.1
   Juraj Fuzák says:

   Ano obrovsky je vsetko narusene, z Trnavy je dzungla, nikde sa nic nesadi, nekosi, nepolieva…#dekeloff…

   • 3.1.1
    Karol XXXXVII says:

    Tento rok sa ešte nedá hodnotiť. Ale posledné 2 roky žiadna významná a zásadná zmena v kosení viditeľná nebola.

   • 3.1.2
    juraj says:

    Upozorňujem, že toto sú názory ľudí, ktorí v tomto meste žijú, pracujú oddychujú atď. Prečo teda v každom vašom príspevku toľko irónie a zhadzovania normálnych občianskych názorov. Bolo by vhodné keby ste občas otvoril oči a zložil stranícke okuliare, aby ste si dokázal overiť, či tí ľudia tárajú a len tak bez príčiny cielene triafajú do nedostatkov, za ktoré ste zodpovední. Nový parčík a cyklochodník na Rybníkovej vyzerajú pekne, ale veci je treba doťahovať do konca / viď. okolie nového cklochdoníka/ a nie len žiť z chvíľkovej slávy. Pozrite si odkazy pre starostu, námetov na nápravu až-až, aj to je vymyslené?

    • 3.1.2.1
     sport says:

     co by si chcel spravit v okoli cyklochodnika?

     • 3.1.2.1.1
      Juraj Fuzák says:

      v okoli toho cyklacu sa budu robit upravy, sadit trava minimalne.

      • 3.1.2.1.1.1
       sport says:

       nezda sa mi zeby boli teraz na meste ignorovany ludia a ich nazory a postrehy prave naopak…to len ty Jurajko mi prides nejaky zakomplexovany nie? Myslim ze je kazdemu jasne ze sa bude robit aj okolie okolo cyklochodnika.
       Ci sa to malo robit hned ked bolo jasne ze sa bude robit novy chodnik a sadit nove stromy? Vacsinou len taras a si strasne mudry a to je vsetko co dokazes. Sprav nieco pre Trnavu okrem taranin na trnava live pekny den prajem :)

       • 3.1.2.1.1.1.1
        juraj says:

        Tak počúvaj športáčik, evidentne to máš nejaké rozhádzané a je zrejmé, kto Ti v hlave upratuje. A keď sa už chytáš mojej poznámky na margo úpravy okolia cyklochodníka, tak sa tam choď pozrieť a môžeš rovno tú burinu začať trhať, nech robíš niečo pre Trnavu. Každý je za niečo platený a teda zodpovedný, tak si robme svoju prácu ako sa má a bude všeobecná spokojnosť.

      • 3.1.2.1.1.2
       Fusak says:

       Ja si zase myslím, že keď okolo chodníka terén zničili, tak pri preberaní to bolo treba vyriešiť. Napríklad nrprevziať dielo.
       Toto je častý jav v Trnave, že sa nekvalitne preberajú práce a pracoviská. Okolie býva často zdevastované.
       Poškodené okolie – nepreberiem prácu. Pre niekoho tažké? Ak áno, tak môže podať demisiu.

       • 3.1.2.1.1.2.1
        juraj says:

        Jasné veď len o toto ide, doťahovať a domýšľať veci do konca.
        Pekný cyklochodník aj chodník a okolo oráčina so zelinou. Neviem, prečo niekoho poukázanie na nedostatky dokáže takto iritovať. Ak nie je práca odvedená tak, ako má byť, nepreberiem, nezaplatím a hotovo. A že to ide upraviť do finálnej podoby máme príklady pri každom novom obchodnom centre, kde z večera do rána vyrastú aj 10 metrové stromy a tráva :(

        • 3.1.2.1.1.2.1.1
         Pracant says:

         Súčasťou zmlúv štandardne býva uvedenie pracoviska do pôvodného stavu.
         Prečo to nefunguje aj pri mestských zmluvách?

         • 3.1.2.1.1.2.1.1.1
          fero says:

          Otázka znie čo bolo v zmluve? Iba vybudovanie chodnikov alebo aj uprava celeho pasu travnika ? A či bola jedna na vybudovanie cyklochodnika a chodníka , alebo to boly dve rôzne akcie. Štandardne pokiaľ sa rieši iba spevnená plocha tak sa upraví 0,5-1m pozdĺž obrubníkov. No v tomto prípade je pás trávnika širší medzi cestou a chodníkom a rovnako medzi chodníkom a cyklochodnikom , preto by mala byť v projekte / aj ako súčasť zmluvy/ riešená uprava celého pásu trávnika.

          • 3.1.2.1.1.2.1.1.1.1
           Pracant says:

           Tu ide o to, čo sa pri práci poškodí. Keď po nadväzujúcih priestoroch jazdia a poškodia ich, tak jednoznačne to uviesť do pôvodného stavu. Keď si v blízkosti spravia dočasnú skládku, takisto uviesť do pôvodného stavu. Toto je podstata.

 4. 4
  danTT says:

  Tomu parku nič nechýba , len kozmetické funkčné úpravy (prašný chodnílk maxu), kvety, nejaké umelecké dielo a intenzívna údržba…..je to 1 z mála parkov kde je súvislá travnatá plocha, keď sa to rozfragmentuje a nedajbože nejaké prestrešenia ako na vizuáloch (načo?šak keď som v parku chcem chodiť pod korunami stromov a nie pod nejakou strechou) nebude to krok vpred….

 5. 5
  Trnavcaan says:

  Veľmi , veľmi prapodivné, že človek , ktorý sa profesionálne cely život venoval tomuto mestu nieje v predsedníctve poroty

 6. 6
  Záhradník says:

  Tiež si myslím, že sú aj prioritnejšie lokality a oblasti na investície.

  Kam človek pozrie, samé štúdie. Je to síce pekné, oproti minulému obdobiu sú to dokonca radikálne aktivity, len trochu tej realizačnej fázy chýba.

 7. 7
  Mišurko says:

  Vprvomrade by malo mesto vyriešiť problém s asociálmi a bezdomovcami v tomto parku. Keď sa vyrieši, prídu aj ľudia. S mojim dieťaťom by som v nedeľu ráno za takého stavu, ako je dnes, do toho parku nikdy nešiel. Nie kvôli tomu, v akom stave sú chodníky, alebo tráva. Ale kvôli odpadkom po bezdomovcoch, hádajúcim sa asociálom a podguráženým neprispôsobivým.

  Ak sa toto vyrieši, mohli by sa vyriešiť aj ďalšie veci:

  Park je pre mnohých hlavne tranzitnou zónou, preto nevidím veľký zmysel umiestňovať lavičky medzi Billu a ŽST, skôr by som ich dal k minigolfovému ihrisku.

  Cyklochodník by sa mal odseparovať od normálneho chodníka – je tam na to dosť priestoru. Aby sa cyklisti nezrážali s chodcami. A hlavne: niekto by mal cyklistov naučiť, že by mali chodiť po vyznačenej časti cyklochodníka (keď už tam je), nie kade-tade, respektíve po normálnom chodníku.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.