reklama

V Trnave pribudnú ulice Novomestská a Zdenky Schelingovej

V Trnave pribudnú ulice Novomestská a Zdenky Schelingovej. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa určujú názvy nových ulíc.

Nová ulica v rozrastajúcej sa obytnej zóne Pekné pole bude pomenovaná po blahoslavenej sestre Zdenke Schelingovej.

Zdenka Schelingová sa narodila 24. decembra 1916 v Krivej na Orave. Po vstupe do Kongregácie milosrdných sestier sv. Kríža študovala ako kandidátka meštiansku školu u uršulínok v Trnave. Po absolvovaní ošetrovateľskej školy sa stala ošetrovateľkou a pracovala v nemocniciach v Bratislave a Humennom.

Po zmene politického režimu a internácii sestier sa Zdenka angažovala v pomoci pri úteku viacerých kňazov, za čo bola zatknutá a neskôr aj odsúdená za velezradu na 12 rokov. Počas vyšetrovania bola podrobená mučeniu, ktoré fatálne poznačilo jej zdravotný stav. Po návrate z väzenia prežila posledné týždne svojho života v dome Apolónie Galisovej na Ustianskej ulici v Trnave, ktorá susedí práve s novo pomenovávanou ulicou.

Sestra Zdenka zomrela 31. júla 1955 vo veku 38 rokov v trnavskej nemocnici. Pochovaná bola na starom cintoríne na Kalvárii v Trnave, odkiaľ boli jej pozostatky v roku 1979 prevezené do Podunajských Biskupíc. V roku 2003 vyhlásil pápež Ján Pavol II. sestru Zdenku Schelingovú, ako mučenicu cirkvi, za blahoslavenú. Mapové podklady určenia budúcich ulíc

Zdroj: Mesto Trnava

Novomestská ulica získa pomenovanie po slovinskom meste Novo mesto, ktoré je od roku 2011 oficiálne partnerským mestom Trnavy.

Dohoda o založení partnerských vzťahov medzi oboma mestami bola podpísaná už v roku 2007.

Nachádza sa na severnom okraji Trnavy pri obytnom súbore Arboria Park.

Návrh VZN schválili poslanci na májovej schôdzi mestského zastupiteľstva.

Všeobecne záväzné nariadenie nadobudne účinnosť od 22. mája 2017.

Ulož ako PDF
Napísal 3. mája 2017 11:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave pribudnú ulice Novomestská a Zdenky Schelingovej”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.