reklama

V novej obytnej zóne Rybník budú ulice Jozefa Adamca, Sama Chalupku a Mórica Beňovského

AKTUALIZOVANÉ 25. júna o 15:14 hod.:

Vo vznikajúcej obytnej lokalite Rybník v dotyku Cukrovej ulice budú nové ulice pomenované po Jozefovi Adamcovi, Samovi Chalupkovi a Móricovi Beňovskom.

Predložený návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa určujú názvy nových ulíc, schválili mestskí poslanci v utorok 25. júna 2019.

Ulice sú súčasťou vznikajúcej obytnej zóny Rybník. Úrad v lokalite už začal vydávať stavebné povolenia.

Zóna spadá do mestskej časti Trnava – Sever. Pôvodné návrhy na pomenovanie ulíc prerokoval výbor mestskej časti a odporučil názvy Ulica Jozefa Adamca, Ulica Sama Chalupku a Smolenická ulica.

Na návrh Mestskej rady sa po jej zasadnutí návrh Smolenickej ulice zmenil na Ulicu Mórica Beňovského.


Grafické vyznačenie ulíc v lokalite Rybník

Zdroj: Mesto Trnava

Aktualizácia:

Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo upravený návrh na základe požiadavky Združenia Mórica Beňovského a pôvodne navrhnutý názov Smolenická ulica bol zmenený a schválený ako Ulica Mórica Beňovského.

Jozef Adamec bol poprednou osobnosťou slovenskej futbalovej histórie.

V československej lige odohral 383 zápasov a strelil 170 gólov. Trikrát sa stal kráľom ligových strelcov. V európskych pohároch strelil 18 gólov, s mužstvom Spartaka Trnava postúpil v sezóne 1968/69 do semifinále Európskeho pohára majstrov. V reprezentácii Česko-Slovenska odohral 44 zápasov, strelil 14 gólov. Na MS 1962 v Čile získal striebornú medailu, zúčastnil sa aj MS 1970 v Mexiku.

Má za sebou aj bohatú a úspešnú trénerskú kariéru v ktorej okrem Spartaka Trnava a ďalších slovenských a českých klubov viedol v rokoch 1999 – 2002 ako hlavný tréner aj slovenskú futbalovú reprezentáciu. Jozef Adamec pôsobil aj ako poslanec trnavského mestského zastupiteľstva. Zomrel 24. decembra 2018 v Trnave.

Samo Chalupka sa angažoval v slovenskom národnom hnutí, bol členom tajného spolku Vzájomnosť, štúrovského spolku Tatrín, spolutvorca Memoranda národa slovenského a spoluzakladateľ Matice slovenskej.

Jeho básnická dikcia zásadne ovplyvnila ďalšie smerovanie slovenskej poézie, ale aj používanie literárneho jazyka. V historickom speve Mor ho! zobrazil hrdinský odpor Slovákov v boji proti Rimanom, ktorý sa často aktualizoval v našich dejinách počas boja za národ.

Historická osobnosť našich i svetových dejín 18. storočia – Móric Beňovský bol uhorský šľachtic slovenského pôvodu.

Počas pôsobenia sa zapísal do kultúry, histórie i politického diania šestnástich krajín sveta na štyroch kontinentoch.

Ulož ako PDF
Napísal 19. júna 2019 9:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V novej obytnej zóne Rybník budú ulice Jozefa Adamca, Sama Chalupku a Mórica Beňovského”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.