reklama

Na svete je prvá mapa technických pamiatok Trnavy

Veľká vec sa podarila. Komunitná organizácia Čierne diery vytvorila prvú mapu technických pamiatok Trnavy. Nájdete v nej 46 objektov s detailnými ilustráciami, krátkymi textami a súradnicami, aby ste si ich mohli ísť pozrieť.

O niektorých objektoch v industriálnej mape Trnavy nie je zmienka ani na Google. Mapa je tak akýmsi alternatívnym sprievodcom Trnavou.

“V mape nesmú chýbať ikony ako cukrovar, vodojem či Figaro. Ale málokto si uvedomuje, aké hodnoty skrývajú Coburgove závody či Automatický mlyn NUPOD, ktorým sme sa pýšili aj v zahraničí. Vedeli ste, že v pizerii pri vlakovej stanici kedysi odliali mnohé slovenské zvony?,“ približuje Martin Lipták z projektu Čierne diery.


Foto: Čierne diery

“Autorom dizajnu mapy je Ondrej Gavalda zo štúdia Kat. Dizajn je inšpirovaný jasnými sójovými farbami našich grafík, vytlačených na risografickej tlačiarni,“ pripomína.

Mapa bude prvýkrát k dispozícii budúcu sobotu 13. mája v Trnave, kde sa uskutoční Májový Trnavský rínek.

Ak máte priateľov, ktorých zaujíma história a industriálne pamiatky, určite im dajte vedieť, nech sa zastavia v stánku Čiernych dier.

Po rínku bude možné mapu zohnať aj na iných predajných miestach, ako je napríklad Artfórum v Trnave na Štefánikovej ulici alebo Mestská veža.

Mapa technických pamiatok Trnavy je súčasťou série, ktorú Čierne diery naštartovali v Bratislave, kde sa prvotný náklad minul v priebehu jedneho týždňa od vydania.

Autori za pomoc a podporu ďakujú: Kat, Mesto Trnava, OZ Publikum.sk, Klub ochrany technických pamiatok, Daniel Feranec, Luba Schmarcova.

Foto: Čierne diery

Kto sú Čierne diery

Sme nadšenci. Postupne mapujeme a popularizujeme priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné zabudnuté miesta, ktoré sú zaujímavé napríklad kultúrnym presahom.

Sme otvorené združenie ľudí rôznych profesií. Ak chcete, pridajte sa k nám. Hľadáme a radi príjmeme iné dobré texty, fotky a videá na e-mailovej adrese ciernediery@gmail.com.

Nemyslíme si, že staré továrne boli vždy prospešné. Dnes však slúžia ako významné dokumenty doby a určujú charakter miest a obcí.

Veríme, že architektonickú, urbanistickú a kultúrnu hodnotu mnohých technických pamiatok stojí za to uchovať. K tomu je okrem záujmu osvietených jednotlivcov potrebný aj záujem širšej verejnosti.

V jej moci je viac tlačiť na lepšie rozhodnutia ministerstva, pamiatkarov, samospráv, ale aj investorov. Chceme prispieť k budovaniu dobrého povedomia.

Viac na www.ciernediery.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 9. mája 2017 0:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na svete je prvá mapa technických pamiatok Trnavy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.