reklama

Do Trnavy príde prvý interaktívny film na svete. Kým vo svete žal Kinoautomat úspech, komunisti ho zadupali pod zem

Predstavte si, že sedíte v kine a spolu s ostatnými členmi publika máte možnosť rozhodovať o osude postáv na filmovom plátne. Vpustíte príťažlivú susedku oblečenú iba v uteráku do vášho bytu, aj keď sa má čo nevidieť vrátiť vaša žena? Zelené tlačítko značí áno, červené nie.

Futuristický nápad sa podarilo zrealizovať ešte v 60. rokoch minulého storočia československému filmárovi novej vlny Radúzovi Činčurovi. Vtipná komédia o nešikovnom pánovi Novákovi (Miroslav Horníček) zožala za hranicami Československa veľký úspech.

Na svetovej výstave v Montreali, kde sa snímka premietala prvýkrát, ho sprevádzali dlhočizné rady nadšených divákov. Bol hitom celého expa.

Prirodzene, o film prejavili záujem aj hollywoodske štúdiá Paramount Pictures a Universal Studios. Bohužiaľ, Československý štátny film posunul autorské práva tretej osobe, ktorej bola táto inštitúcia dlžná peniaze, a bolo po celosvetovom úspechu.


Kinoautomat premietnu v Trnave v piatok 15. februára

Premietania v rodnej krajine sa Kinoautomat dočkal až po štyroch rokoch od Montrealskej výstavy, a to v roku 1971.

Aby mohli diváci hlasovať, museli v pražskom kine Svetozor nainštalovať pod podlahu množstvo zeleno-červených káblov, ktoré viedli z hlasovacích zariadení zabudovaných v sedadlách.

Film mal v Prahe veľký úspech, premietal sa dvakrát denne. Krátko nato sa však film z programu potichu vytratil. Až po zmene režimu sa podarilo dcére Radúza Činčuru Alene film obnoviť, vďaka čomu si ho môžete pozrieť aj tento piatok v Trnave.

Kinoautomat sa bude premietať 15. februára 2019 o 19. hodine (Aula Jozefa Matúša UCM, Bučianska) v rámci herného festivalu UniCon venovaného hráčom a hraniu, ktorý v Trnave prebieha už štvrtý rok.

EVENT:
www.facebook.com/events/613858372381969/

Počas herného trojdnia (15. – 17. februára) sa účastníci môžu tešiť na kopec zábavy. Tá bude pozostávať zo všetkých druhov hier, od tých stolových a spoločenských, cez virtuálnu realitu, aktuálne konzolové tituly, obrovský retro kútik až po LARP (Živé rolové hry).

Program je sprevádzaný turnajmi v rôznych digitálnych hrách či panelovými diskusiami.

(ts)

VIDEO:

Ulož ako PDF
Napísal 14. februára 2019 9:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.