reklama

Na trnavskej kalvárii prebehne archeologický výskum. Hľadať budú pozostatky zaniknutého Špitála

Na trnavskej kalvárii bude prebiehať arecheologický a architektonicko – historický výskum. Cieľom je vyhľadanie a záchrana archeologických nálezov v priestore zaniknutej Národnej kultúrnej pamiatky Špitál pred pripravovanou rekonštrukciou parku Pri kalvárii.

Časť parku Pri kalvárii zrejme čoskoro obsadia arechologické tímy. Mesto Trnava tu chce zrealizovať tzv. predstihový arecheologický výskum v snahe o zadokumentovanie objektov zaniknutého areálu Špitála, ktorý sa v minulosti nachádzal v priestore dnešného parku pri Trnávke.

Lokalita výskumu sa po komunikácii radnice s Krajským pamiatkovým úradom v Trnave dotkne len časti územia parku Pri kalvárii.

Výskum má prebiehať v troch etapách, začiatok je plánovaný k 1. júlu 2017. Predpokladané náklady na uskutočnenie výskumu sú 50-tisíc eur.


Trnavská kalvária

V prvej etape bude prebiehať hĺbková sondáž, ktorá umožní popis a dokumentáciu pozostatkov zaniknutých architektúr areálu Špitála. Sondáž bude realizovaná tak, aby bolo možné určiť rozsah základového a nadzemného muriva.

V ďalšej etape sa začne s plošným odkryvom hornej úrovne murív na miestach, kde to bude dovoľovať dochovanosť originálnych architektúr. Rozsah II. etapy má byť určovaný potrebou získať podklady, ktoré budú slúžiť ako podklad projektovej prípravy prezentácie archeologických situácií.

Posledná etapa arechologického výskumu bude pozostávať zo sledovania výkopových prác, dočistenia, odkrývania a následnej záchrany a dokumentácie archeologických nálezov a situácií počas prebiehajúcich zemných prác budovanej prezentácie archeologického nálezu. V mieste nálezu budú ďalšie zemné práce pokračovať metódami archeologického výskumu podľa pokynov oprávnenej osoby.

Z výsledkov nálezov architektúr vytvoria architektonicko – historický podklad pre vyhotovenie výskumnej dokumentácie.

Výsledky archeologického a architektonicko – historického výskumu budú tvoriť podklad pre vypracovanie projektu obnovy a prezentácie archeologických nálezov.

Výsledky výskumov budú prezentované pred ukončením terénnej časti výskumu oprávnenými osobami za účasti pracovníkov Krajského pamiatkového úradu v Trnave.

V koordinácii s pamiatkarmi bude tiež prekonzultovaný návrh prezentácie nálezov.

INFO

Prvá písomná zmienka o špitáli pri kalvárii pochádza z roku 1698.

Špitál poskytoval pomoc pre chudobných, prestarnutých a chorých obyvateľov mesta.

Súčasťou budovy špitála bola aj Kaplnka sv. Fabiána a Šebastiána.

Objekt špitála a kaplnky niekoľkokrát zrekonštruovali, naposledy v rokoch 1938 – 1939.

Po nehode nákladného auta a výbuchu munície v roku 1945 zostal objekt poškodený a v roku 1950 rozhodlo vedenie mesta o jeho odstránení.

Ulož ako PDF
Napísal 7. júna 2017 10:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na trnavskej kalvárii prebehne archeologický výskum. Hľadať budú pozostatky zaniknutého Špitála”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.