reklama

Pri obnove parku Pri Kalvárii sa počíta s prezentáciu lazaretu, novou lávkou cez Trnávku, sadovými úpravami aj malou gastroprevádzkou

Obnovu parku Pri kalvárii pripravuje mesto Trnava už niekoľko rokov. Pred časom sa v priestore uskutočnil archeologický a architektonicko – historický výskum s cieľom zadokumentovať objekty zaniknutého špitálika alebo lazaretu, ktorý sa v minulosti nachádzal v priestore dnešného parku pri Trnávke. Aktuálne – od mája 2023 – prebieha územné konanie, ktoré predchádza vydaniu stavebného povolenia zámeru Obnova parku Pri kalvárii – prezentácia archeologických nálezov.

Mesto chce projektom obnovy kalvárie nájsť „rovnováhu medzi vytvorením nového moderného parku, ktorý by mal spĺňať požiadavky na oddych a aktívne trávenie voľného času, a prezentáciou troch veľmi silných historických vrstiev – zaniknutého lazaretu, bývalého cintorína a súčasnej kalvárie. Projekt sa snaží rešpektovať aktuálnu situáciu, kontext, do ktorého vstupuje, a zároveň berie ohľad aj na budúce využitie priľahlého okolia“.


Park Pri kalvárii

Obnova parku Pri kalvárii bude mať niekoľko vrstiev: symbolickú prezentáciu zaniknutého lazaretu, výstavbu novej lávky ponad Trnávku, inštaláciu nového mobiliáru, umiestnenie malého pavilónu s terasou, toaletami či menšou gastroprevádzkou, prezentáciu priestoru cintorína, sadové a vegetačné úpravy, riešenie osvetlenia, nových chodníkov či vybudovanie studne a závlahového systému.

V rozpočte na rok 2023 počíta radnica s vyčlenením 50-tisíc eur na vypracovanie realizačného projektu, na doplatok dokumentácie pre územné rozhodnutie a na zabezpečenie vyjadrení jednotlivých správcov inžinierskych sietí k získaniu stavebného povolenia.

Prezentácia lazaretu

Jedným z hlavných motívov obnovy parku bude vytvorenie prezentácie zaniknutého špitálika. Bývalý Lazaret bude pripomínať vyzdvihnutý múrik vo výške takmer pol metra, postavený na mieste pôvodného obvodového muriva. Pôdorysná stopa mať dĺžku 53 metrov a šírku od 8 do 18 metrov. Objem lazaretu bude naznačený prostredníctvom subtílnej oceľovej konštrukcie.

„Archeologické nálezisko bude teda prezentované formou vyzdvihnutého múrika a ľahkej otvorenej konštrukcie, ktorá po dokončení môže slúžiť napríklad ako báza pre popínavé rastliny. Stavebný objekt bude slúžiť na edukačnú a kultúrne spoločenskú funkciu – môžu sa v ňom konať prednášky, besedy, exteriérové výstavy, menšie koncerty alebo divadlá,“ približuje zámer mestská samospráva.

INFO

Prvá písomná zmienka o špitáli pri kalvárii pochádza z roku 1698.

Špitál poskytoval pomoc pre chudobných, prestarnutých a chorých obyvateľov mesta.

Súčasťou budovy špitála bola aj Kaplnka sv. Fabiána a Šebastiána.

Objekt špitála a kaplnky niekoľkokrát zrekonštruovali, naposledy v rokoch 1938 – 1939.

Po nehode nákladného auta a výbuchu munície v roku 1945 zostal objekt poškodený a v roku 1950 rozhodlo vedenie mesta o jeho odstránení.

Pavilón s terasou,
nová lávka cez Trnávku, cintorín

Novým prvkom v parku má byť tzv. Pavilón s terasou v severnej časti parku. Viacúčelový objekt s výmerou do 30 metrov štvorcových vrátane terasy má slúžiť pre potreby menšej gastroprevádzky s výdajným okienkom, nachádzať sa tu majú aj bezbariérové toalety.

Nová lávka cez Trnávku z parku pri Krajskom pamiatkovom úrade smerom na obytný súbor na ulici Andreja Kubinu je koncipovaná primárne pre chodcov s dĺžkou približne 32,5 metra a šírkou tri metre. Jej trasa bude nadväzovať na chodník vedúci ku golgote kalvárie.

Lávka je navrhovaná bez stredovej podpery s ukotvením na protiľahlých stranách brehu. Presné proporcie, konštrukčný systém, použité materiál a spôsob zakladania bude predmetom ďalšieho stupňa projektovej dokumentácie.

Formou 45 cm vysokého múrika bude symbolicky prezentované aj oplotenie zaniknutého cintorína. Múrik, okrem toho, že prezentuje zaniknutú historickú vrstvu a jej plochu v priestore, bude slúžiť aj ak miesto na sedenie. Nachádzať sa bude v blízkosti pavilónu s terasou.

Chodníky, osvetlenie, mobiliár

Na kalvárii bude vytvorené nové pešie trasovanie, ktoré sa snaží o vytvorenie doposiaľ chýbajúcej kontinuity prirodzených peších ťahov, zohľadňuje tranzit územím, ale zároveň má brať na vedomie aj navrhovanú prezentáciu historických vrstiev, ktoré vyžadujú nové navádzanie do miest ležiacich mimo „vychodených“ chodníčkov a prirodzených peších ťahov.

V parku pribudnú rôzne formy drobnej architektúry, počíta sa s rekonštrukciou historického nástupu pri bývalom cintoríne, ochrannými prvkami okolo chránených líp či sochami.

V rámci mobiliáru pribudnú lavičky, odpadkové koše, fontánky s pitnou vodou, počíta sa aj s inštaláciou LED osvetlenie na stožiaroch, pásmi, závesnými aj zemnými svietidlami.

Sadové úpravy

Sadové úpravy pozostávajú z výsadieb stromov alejových a solitérnych, zvýraznenia stromov z pôvodných alejí, intenzívnej ochrany chránených líp. Pribudnú aj trvalkové záhony, trávniky budú lúčne aj parkové.

Ďalším prvkom obnovy je zvýraznenie bývalého oplotenia cintorína a zároveň pohľadové zakrytie navrhovaného múrika. Zber dažďovej vody zabezpečia tzv. dažďové záhrady umiestnené popri chodníku.

Vybudovaný bude tiež závlahový systém, pre závlahy je navrhovaná centrálna časť územia s rozlohou takmer 12-tisíc z celkovej plochy 24-tisíc metrov štvorcových.

V parku bude umiestnená vŕtaná studňa pre možnosť zavlažovania riešeného územia. Studňa bude zriadená na základe hydrogeologického prieskumu.

Ulož ako PDF
Napísal 12. mája 2023 11:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.