reklama

Dokument Príbeh vínom písaný od trnavského producenta získal ocenenie

Koncom minulého roka bol dokončený dokumentárny film Príbeh vínom písaný o vinohradníkovi z Hlohovca Ferdinandovi Fussmannovi. Tento odvysielala Slovenská televízia, televízia NOE a iné regionálne televíziena celom Slovensku. Film získal v Košiciach ocenenie na medzinárodnom filmovom festivale GOLDEN BEGGAR 2017. Rozprávame sa s režisérom a autorom filmu PETROM CHMELOM.

Ešte predtým, ako sa spýtame na dojmy z festivalu, môžete krátko čitateľom priblížiť ako film vznikal?

– Ide o dokumentárny film s vinohradníckou tematikou. Tento námet mi dalo hlohovské vinárstvo. Keď mi povedali krátku históriu Ferdinanda Fussmanna, hneď som začal pracovať s týmto materiálom. Je úžasné, priam fenomenálne, že vinohradník takéhoto rozmeru žil v Hlohovci. Už vtedy to bol môžem povedať európrsky vinár. Tak som pripravil scenár a začal som nakrúcať.

Čo bolo najťažšie pri tvorbe?

– Najťažšie sa filmuje to, čo nevidíme. Teda história a hlavne to, keď film je obrazovo-zvukový materiál a máme ukazovať to, čo už nejestvuje. Myslím na to, že sa zachovala len jedna či dve oficiálne fotky Fussmanna a jedna fotka jeho syna Oskara. Mám vyrobiť 20 – minútový film a reálne nie sú archívne zábery. Tak som do filmu zapojil veľa vinohradníckych archívnych materiálov, tiež fotodokumentáciu z Vlastivedného múzea v Hlohovci a Múzea holokaustu v Seredi. Film dopĺňajú aj symbolické scény z tematiky deportu ľudí do Osvienčimu.


Peter Chmela (vľavo, na snímke Petra Vojtaška) pri preberaní ocenenia

Keď bol film náročný, kto bol ochotný pri realizácii?

– Musím pochváliť všetkých zúčastnených vo filme. V prvom rade je to historik Jozef Urminský, ktorý pútavo rozvíja príbeh Fussmanna a emocionálne ho aj zakončuje. Ďalej sú to vstupy odborníkov enogógov z vinárstva Golguz, vinár prof. Feror Malík, prof. Pavol Mešťan, Martin Korčok a mnohí ďalší. Všetci prispeli svojím pohľadom.

Film ste prihlásili na súťažné festivaly?

– Po finalizácii som film dal do Slovenskej televízie a Tv NOE, čo je cezhranične mediálny dosah. Potom ho vysielali regionálne televízie. Film som prihlásil zatiaľ len na festival GOLDEN BEGGAR 2017 do Košíc.

O aký festival ide?

– Je to medzinárodný filmový festival. Tento rok sa už konal 23. ročník. Súťažné programy sú zaradené do hlavných kategórií, ktorými sú spravodajstvo, publicistika, dokument, krátky hraný film, animácia. Sú tu filmy lokálnych a regionálnych médií, a to nie len vo východnej Európe, ale aj v rámci celého európskeho kontinentu, tiež nezávislých producentov.

Film Príbeh vínom písaný získal ocenenie. Aký to bol pocit?

– Fantastický… Film získal cenu Rady pre vysielanie a retransmisiu za najlepší slovenský dokumentárny film na tomto festivale. Keď bolo spolu prihlásených asi 300 filmov, do užšieho výberu sa dostalo 70 filmov, je táto cena pre mňa veľkým povzbudením.

Aký odkaz má pre vás tento film?

– Tak ako Fussmann robil svoju prácu dobre, vinice prinášali dobrú úrodu a ako vidíme, dnes sa na týchto viniciach dorába vinikajúce víno… vidím v tom metaforicky, že aj my v súčasnej dobe, tam, kde sa nacházdame, mali by sme robiť dobrú prácu, výkon, nasmerovanie… Aby tí, čo prídu po nás mohli zbierať plody z už predsadenej vinice.

Ulož ako PDF
Napísal 13. júna 2017 9:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.