reklama

SĽUK roztancuje trnavský amfiteáter

Mesto Trnava pozýva 17. augusta o 20.00 h na vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu Krížom-krážom. Hudobno-tanečné vystúpenie sa bude konať v Mestskom amfiteátri a hosťom budú detské folklórne súbory Trnavček a Drienka.

Predlohu k projektu Krížom-krážom tvoril pôvodný folklórny materiál z etnografických výskumov a ich textových, fotografických, zvukových alebo filmových záznamov.

Východiskom autorov k umelecko-estetickému spracovaniu archívneho materiálu bolo využitie poeticko-estetických princípov a javov, ktoré nachádzame aj v ľudovej tvorbe: improvizácia, inovácia, výnimočné interpretačné schopnosti niektorých členov lokálneho spoločenstva, teatrálnosť, grotesknosť, irónia, komika, exotika, móda, vplyv tzv. vysokého umenia, infiltrácia prvkov iných etník a spoločenských skupín, a napokon aj vplyv dobových kultúrno-spoločenských a politicko-ekonomických pomerov.

Ilustračné foto: SĽUK

Autori spracovali viaceré etnografické regióny Slovenska, pričom kládli dôraz na materiál z konkrétnej lokality (Terchová, Kunov, Kozárovce, Horné Orešany) či na materiál v širšom regionálnom kontexte (Horný Liptov, Myjavsko).

Inšpiráciou pre niektoré programové čísla boli typy tancov (verbunk, odzemok) alebo obradové a spoločenské príležitosti s dramatickým potenciálom, ktorý tvorcovia využili pri svojej umeleckej realizácii s uplatnením vlastných autorských vízií (Execírka, Kmotry, Zapletance).

Cena vstupenky je 10 eur.

Ulož ako PDF
Napísal 1. augusta 2017 21:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.