reklama

Traja pedagógovia – fotografi, tri autorské výstavy v Divadle Jána Palárika

Trojica fotografov Jozef Sedlák, Petra Cepková a Peter Lančarič sa pri príležitosti osláv 20. výročia Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave rozhodli vystaviť svoje diela v galerijných priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave. Pedagógovia Fakulty masmediálnej komunikácie postupne od 17. októbra do 12. decembra 2017 predstavia svoje diela na troch samostatných autorských výstavách. Projekt symbolizuje spoločné logo “3/20”, ktoré vyjadruje koncept troch autorov k 20. výročiu univerzity pod kurátorským vedením známej teoretičky umenia PhDr. Kláry Kubíkovej.

Peter Lančarič (1989), najmladší z trojice fotografov, prezentuje výstavný koncept fotografií s názvom „ Ešte niečo, alebo všetko…”. Vernisáž výstavy sa uskutoční 17. októbra 2017 o 16:00 v priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave. Výstava potvrá do 14. novembra 2017.

Autor: Peter Lančarič

„Vystavené fotografie sú krátkou ukážkou z pripravovanej autorskej publikácie, ktorá nesie rovnaký názov ako výstava. Vznikali v rokoch 2011 až 2016 počas štúdia na vysokej škole. Bolo to obdobie života, kedy som sa prvý krát snažil porozumieť sám sebe viac analyticky. Na svet som začal nazerať skrz teóriu umenia a filozofiu. Tieto fotografie sú premenlivými bodmi zachytenými v neistej dobe. Tvoria intímnu a introspektívnu sebareflexiu. V symbolickej rovine vypovedajú o smiechu, smútku, bizarných rozmaroch a osobných tragédiách. Miestami chladne a racionálne, inokedy príjemným prežitím momentu tak vyjadrujem svoje emócie.“ (Peter Lančarič)

Petra Cepková (1979), druhá v poradí, predstaví autorský projekt fotografií s názvom „Sú miesta, a miesta”. Vernisáž výstavy sa uskutoční 14. novembra 2017 o 16.00 h. Výstava potrvá do 11. decembra 2017.

Autor: Petra Cepková

„Sú miesta, a miesta… Tam, kde čas plynie inak, kde sme boli. Také sú miesta na mojich fotografiách. Miesta so svojou pamäťou, so svojim genius loci, miesta, kde sa odohrali banálne i vážne udalosti. Miesta prázdne. Miesta, ktoré mi ponúkajú nespočetné množstvo interpretácii. Hľadám v nich osobné príbehy, ktoré cez symboliku zobrazených predmetov a budov vyjadrujú môj vlastný strach z chýbajúceho. Ale zároveň z miesta, ktoré je tak veľmi preplnené emóciami, až sa stáva neznesiteľným, tak ako aj naša realita je občas neznesiteľná. Je to pre mňa príbeh o miestach, ale aj o ľuďoch – bez ľudí…“ (Petra Cepková)

Jozef Sedlák (1958), autorskou výstavou s názvom „ Transitus svetla”, symbolicky uzavrie projekt 3/20. Vernisáž výstavy sa uskutoční 12. decembra 2017 o 16.00 h. Výstava potrvá do 16. januára 2018.

Autor: Jozef Sedlák

„Transitus svetla vychádza zo staršieho cyklu fotografií s názvom „O demokracii svetla…, o literatúre svetla”. Nadväzuje na starší projekt z konca 80. rokov minulého storočia, realizovaný analógovou čiernobielou fotografiou, ktorý sa primárne dotýkal v tom čase nečakaných politických zmien, prebiehajúcich vo všetkých okolitých štátoch strednej Európy, nevynímajúc Slovensko. Súčasný koncept motívov a kompozícií rúk a svetla, vychádza z čiernobielych analógových fotografií, ktoré sú multiplikované a manipulované posprodukčnou digitálnou technológiou na veľké formáty adjustované ako voľne visiace veľkoformátové tlače. Veľkoplošné digitálne fotografie symbolizujú technologický, filozofický a rovnako politický posun spoločnosti a média fotografie. Ruky sú tradične symbolom maximálnej odlišnosti a osobnej skúsenosti človeka. Znakovosť sa podriaďuje „putovaniu svetla“ od základných tvarov k mnohopočetným štruktúram a modifikáciám. Úsilie o odhalenie esencie konkrétnej ľudskej existencie dospieva k obrazom, v ktorých sa individuálne potláča a do popredia vystupuje všeobecná – univerzálna znakovosť a symbolika rúk a svetla.” (Jozef Sedlák)

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2017 6:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.